Ako ušetriť v domácnosti za vodu

Ceny energií stúpajú a ich vývoj do budúcnosti nevyzerá lepšie. Veľa domácností premýšľa nad tým, ako efektívne využiť rodinný rozpočet a na čom by sa dalo ušetriť. Cena vody zatiaľ našťastie skokovo nerastie tak, ako je to pri energiách. Každý rok ale prebieha v rádoch percent drobné navýšenie jej ceny. Priemerná spotreba vody na osobu navyše medziročne taktiež rastie. V Prahe to bolo v minulom roku už 113 litrov za deň.

Ak budeme vychádzať zo štatistických dát Pražských vodovodov a kanalizácií, najviac vody využijeme priemerne za deň pri osobnej hygiene a sprchovaní, a to 41 litrov. Spotreba vody pri splachovaní je 26 litrov, praním a upratovaním vyčerpáme 18 litrov. Zvyšná voda ide na prípravu jedla, umývanie riadu a rúk. Chcete tieto čísla znížiť? V kúpeľni sa dá ušetriť množstvo vody - poradíme vám ako.

Miesto vane si dajte rýchlu sprchu

termostatická vodovodná batériaPočas rýchlej sprchy, ktorá netrvá viac ako tri minúty, si vystačíte s asi 30 litrami vody. Šetríte navyše aj energiu, ktorá by bola potrebná pre ohrev na požadovanú teplotu. Viac jej samozrejme potrebujete, ak si umývate vlasy, holíte sa v sprche a podobne. Pri týchto úkonoch nenechávajte vodu zbytočne tiecť, vypínajte ju.

Pokiaľ máte pákovú sprchovú batériu, jednoducho sa vrátite k vašej obľúbenej teplote aj prúdu vody. To isté platí pri termostatických batériách. Môžete si zaobstarať aj úspornú sprchovú hlavicu s perlátorom, ktorý prúd vody prevzdušní a vďaka tomu cez ňu pretečie von menej vody.

Perlátor na každý kohútik

Čo je vlastne perlátor? Ide o malý komponent, ktorý stojí okolo stovky a dokáže ušetriť aj viac ako 50% vody a tisíce korún za rok. Využijete ho v kúpeľni aj kuchyni. Perlátor na batériu namontujete ľahko sami. Jeho úlohou je usmerniť prúd a redukovať prietok vody tak, že pri bežnej hygiene alebo umývaní riadu nespoznáte rozdiel. Prietok reguluje z bežných 12-15 litrov na iba 6 litrov za minútu, a to už je veľký rozdiel.

Riešte kvapkajúci kohútik aj pretekajúci záchod

Môže sa to zdať len ako pár kvapiek, kvapkajúci kohútik vás ale môže prísť draho. Pokiaľ z neho uniká voda silnejšie, môže prepustiť aj 40 litrov vody za deň. Zle fungujúce splachovanie vás pripraví o 150 až neuveriteľných 2000 litrov za deň. Spotreba vody u pretekajúceho záchodu je teda finančne ešte väčší problém. V našom článku radíme, ako opraviť pretekajúci záchod aj ako podobnej situácii predísť.

Pri praní zvoľte úsporný program

Základným pravidlom pri praní je púšťať práčku až vtedy, keď je naplnená. Ideálne je zaplnenie na 80%, v práčke zostane dostatok miesta na to, aby sa všetka bielizeň poriadne vyprala.

Niektoré modely ponúkajú možnosť prania pri nižšej spotrebe vody. Ak periete bežnú bielizeň, ktorá nie je príliš znečistená, určite sa vám tento režim oplatí. Riaďte sa tiež informáciami o práčke na energetických štítkoch už počas nákupu, rad A je tá najúspornejšia energetická trieda, G zase najmenej úsporná.

kúpeľňové kúrenieZamerajte sa na denné a nočné prúdkúpeľňové kúrenie

Nenechajte sa zmiasť názvy, nočný prúd, ktorý je cenovo výhodnejší, beží aj cez deň. Zistite si u vášho dodávateľa energií, kedy tento režim beží u vás doma av tento čas práčku púšťajte. Pozrite sa na oficiálne stránky, alebo jednoducho zavolajte na infolinku. Na zistenie budete potrebovať ešte kód z HDO prijímača, ten by ste mali nájsť v rozvodnej skrini vedľa elektromeru. Ide o kombináciu čísel a písmen (napríklad A3C1DP1).

Kúrenie do kúpeľne s termostatom

Náš posledný tip sa netýka priamo spotreby vody, napriek tomu ide o dôležitú možnosť úspory energie v kúpeľni. Termostat pre vykurovací rebrík totiž jednoducho reguluje teplotu a vy kúrite len vtedy, keď je to potrebné. Automatické termostaty môžete nastaviť tak, aby vyhrievali kúpeľňu len na požadovaný časový úsek – v zime treba ráno, kedy viete, že je v nej najväčšia prevádzka. Prípadne naprogramovať tak, aby sa po hodine ohrev sám vypol. Nekúrite tak zbytočne cez deň a neutrácate za energie.

Tieto základné tipy na to, ako ušetriť vodu, skutočne fungujú. Sme si istí, že s ďalším vyúčtovaním vodného a stočného bude vaša celková čiastka výrazne nižšia.

Pite kohútikovú vodu

Jedným z veľmi veľkých výdavkov v domácnosti je pitie balenej vody. To je pritom v našich podmienkach úplne zbytočné. Kohútiková voda v SR dosahuje vynikajúcu kvalitu a na rozdiel od balenej sa v nej nevyskytujú potenciálne nebezpečné mikroplasty. Vodu z kohútika môžete bezpečne piť dokonca na dovolenke na väčšine miest v rámci EÚ, ale pred dovolenkou je vždy lepšie zistiť konkrétne detaily o cieľovej destinácii. Pokiaľ vám doma kohútiková voda nechutí, môžete jej chuť a kvalitu vylepšiť obstaraním filtračným systémom na vodu, ktorý síce vyžaduje počiatočnú investíciu, ale pri jeho pravidelnom používaní na miesto balenej vody sa vám veľmi rýchlo vráti.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať kúpeľňový radiátor – rebrík?
6. 1. 2018

Ako vybrať kúpeľňový radiátor – rebrík?

Veľmi obľúbeným vykurovaním je v poslednej dobe využitie vykurovacieho rebríka. Rebrík v sebe spája dve funkcie, a to ako vykurovacie teleso a účinný sušiak na...

Čítať viac

Ako vybrať drezovú batériu?
29. 3. 2023

Ako vybrať drezovú batériu?

Drez a vodovodné batérie plnia v kuchyni stále veľmi dôležitú funkciu. A to aj napriek tomu, že väčšina domácností dnes odkladá špinavý riad do umývačky. Pri...

Čítať viac

Ako používať bidet a ktorý vybrať?
19. 1. 2022

Ako používať bidet a ktorý vybrať?

Bidet je v dnešnej dobe vyhľadávaným pomocníkom pre oblasť intímnej hygieny. Zvažujete jeho nákup? Vysvetlíme vám, prečo si ho zaobstarať, porovnáme štyri typy...

Čítať viac

Ako opraviť záchod, ktorý preteká
26. 5. 2022

Ako opraviť záchod, ktorý preteká

Pretekajúcu toaletu je potrebné riešiť okamžite. Len počas jednej minúty v nej zbytočne pretečie aj liter vody! Až dostanete vyúčtovanie za jej spotrebu, môže...

Čítať viac

Druhy sprchových hlavíc
18. 8. 2022

Druhy sprchových hlavíc

Sprchujeme sa každý deň. To ešte neznamená, že to musí byť nudná rutina. Pre skutočný pôžitok zo sprchovania odporúčame zvážiť obstaranie sprchovej hlavice s...

Čítať viac

Ako si vybrať práčku: Sprievodca nákupom domáceho spotrebiča
27. 2. 2023

Ako si vybrať práčku: Sprievodca nákupom domáceho spotrebiča

Práčka je jedným z najviac využívaných spotrebičov v našich domácnostiach. Pri výbere novej práčky je dôležité vziať do úvahy rôzne faktory, ktoré vám pomôžu...

Čítať viac

Ako na výmenu vodovodnej batérie
21. 9. 2023

Ako na výmenu vodovodnej batérie

Výmena vodovodnej batérie je relatívne jednoduchá práca, ktorú zvládnete sami. Či už sa chystáte inštalovať novú drezovú, umývadlovú alebo sprchovú batériu,...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
95 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024