Ako na výmenu vodovodnej batérie

Výmena vodovodnej batérie je relatívne jednoduchá práca, ktorú zvládnete sami. Či už sa chystáte inštalovať novú drezovú, umývadlovú alebo sprchovú batériu, musíte vedieť, aké príslušenstvo vám nesmie chýbať. Spísali sme pre vás jednotlivé kroky, ktoré vás prevedú inštaláciou daného typu batérie.

Ako vymeniť stojančekovú umývadlovú batériu

Pri zariaďovaní novej kúpeľne musíte myslieť na množstvo vecí z hľadiska funkčnosti, inštalovanie umývadlovej pákovej batérie ale hravo zvládnete. Dnes sú typizované tak, aby sa dali ľahko pripojiť k akémukoľvek typu umývadla. Na inštaláciu budete potrebovať odtokový mechanizmus, tesniaci krúžok, maticu, uťahovaciu vložku a ďalšie príslušenstvo. Obvykle je všetko vždy súčasťou balenia batérie, ale môžete naraziť aj na modely, pri ktorých je nutné zakúpiť diely samostatne. V špecifikácii našich produktov vždy uvádzame, čo je súčasťou balenia. Pokiaľ si napriek tomu nie ste istí, pokojne sa na nás obráťte prostredníctvom webového chatu, radi vám poradíme.

Ako na montáž umývadlovej batérie

 1. umývadlová stojanková batéria bronzOznačte si prívod teplej a studenej vody a uzavrite hlavný uzáver vody.
 2. Väčšina batérií má už nasadené flexi pripojovacie hadičky so závitmi na konci a tiež závitovú tyč. Položte tesniaci krúžok na umývadlo a hadičky prevlečte otvorom v umývadle. Umiestnite batériu tak, aby bol tesniaci krúžok v kontakte s umývadlom. Na závitovú tyč zospodu nasuňte uťahovaciu vložku. Zarovnajte ju, aby bola v jednej línii s vodovodnou batériou a pevne ju utiahnite.
 3. Na okraj umývadlového odtoku naneste tesniacu hmotu alebo silikón, aby bol dokonale vodeodolný. Potom otvor výpuste vsuňte do odtoku.
 4. Namontujte sifón. Rukou ho naskrutkujte na odtokový ventil a prepojte ho s odtokovou prípojkou k stene.
 5. Otvorte opäť prívod vody. Skúste pustiť vodu pákovou batériou v slabom prúde a skontrolujte, že vám všade prípojky tesnia tak, ako majú.

Ako na inštaláciu kuchynskej stojančekovej batérie

 1. stojančeková drezová batéria flexiZačnete rohovými ventilmi. Pokiaľ tesniaci krúžok už majú, tak ich rovno zaskrutkujte do stenového prípoja. V opačnom prípade budete musieť nové ventily najskôr utesniť sami. To urobíte tak, že povrch závitu zdrsníte pomocou pílky na kov, nasadíte naň rozetu a potom závit omotáte konope alebo tesniacou páskou. To natrite tesniacou pastou.
 2. Teraz si vezmite prívodné hadičky, ktoré bývajú často súčasťou balenia, a pripojte ich k rohovým ventilom a stojančekovej batérii. Teplá voda býva vľavo a studená zase vpravo.
 3. Zospodu bude potrebné batériu upevniť. Ako už bolo spomenuté, každá kuchynská batéria to má inak, preto sa držte návodu, ktorý je k nej priložený.
 4. Skontrolujte, či je všetko dostatočne dotiahnuté a tesní to. Ak áno, úspešne ste inštalovali stojančekovú batériu.

Návod na montáž nástennej drezovej pákovej batérie

 1. nástenná kohútiková batériaNa začiatku sa uistite, že rozstup vývodov teplej a studenej vody je rovnaká ako rozstup vašej drezovej batérie.
 2. Pripevnite etážku do konca šróbenia prívodov vody.
 3. Okolo závitov etážky omotajte konope alebo tesniacu pásku a zaskrutkujte ich.
 4. Pomocou vodováhy skontrolujte rovnosť etážok.
 5. Pripevnite rozety na etážky.
 6. Namontujte batériu pomocou kľúča, niektoré batérie majú ako súčasť balenia plastové krytky pod kliešte.

Ako na montáž nástennej sprchovej batérie

 1. nástenná sprchová batéria páková čiernozlatáPoznačte si vzdialenosť medzi koncami prípojok a stenou.
 2. Oblepte vnútorné koncovky prípojok pomocou PTFE pásky a vložte ich do vodovodného zariadenia. Utiahnite etážky pomocou 22 mm otvoreného kľúča. Pomocou metra si overte dodržanie správnej rozteče. Skontrolujte tiež, či sú obe prípojky priskrutkované rovnako hlboko podľa predchádzajúceho merania. Potom skontrolujte ich vyrovnanie pomocou vodováhy.
 3. Priestor medzi stenou a prípojkami vymažte vrstvou silikónu.
 4. Na prípojky naskrutkujte príslušné rozety.
 5. Odstráňte z otvorov na batérii červenú a modrú krytku, pokiaľ ju batéria má. Uistite sa o správnom umiestnení sitiek – zaoblená strana musí smerovať dovnútra.
 6. Nasaďte sprchovú batériu na prípojky a utiahnite matice pomocou 32 mm otvoreného kľúča.
 7. Pomocou vodováhy si overte, či je batéria vyrovnaná. V prípade potreby skorigujte.
 8. Otvorte prívod vody a skontrolujte, či nedochádza k úniku vody.

Nie ste si istí svojimi schopnosťami a práca s výmenou vodovodnej batérie vám pripadá príliš komplikovaná? Je úplne v poriadku obrátiť sa na odborníkov, ktorí všetko perfektne nainštalujú a vy si tak ušetríte množstvo starostí.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať drezovú batériu?
29. 3. 2023

Ako vybrať drezovú batériu?

Drez a vodovodné batérie plnia v kuchyni stále veľmi dôležitú funkciu. A to aj napriek tomu, že väčšina domácností dnes odkladá špinavý riad do umývačky. Pri...

Čítať viac

Ako vybrať vodovodnú batériu?
3. 9. 2018

Ako vybrať vodovodnú batériu?

Pri rekonštrukcii alebo novej realizácii kúpeľne či kuchyne sa rieši okrem iného obstaranie vodovodnej batérie. Podľa toho, kde bude batéria umiestnená, sa...

Čítať viac

24. 8. 2022

Ako ušetriť v domácnosti za vodu

Ceny energií stúpajú a ich vývoj do budúcnosti nevyzerá lepšie. Veľa domácností premýšľa nad tým, ako efektívne využiť rodinný rozpočet a na čom by sa dalo...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024