Ako vybrať drezovú batériu?

Drez a vodovodné batérie plnia v kuchyni stále veľmi dôležitú funkciu. A to aj napriek tomu, že väčšina domácností dnes odkladá špinavý riad do umývačky. Pri výbere sa zamerajte na dizajn a cenu. Dôležité je tiež zvážiť vlastnosti batérie, ovládateľnosť, kvalitu aj požiadavky na celkový vzhľad kuchyne.

Možností, podľa ktorých drezovú batériu vybrať, je hneď niekoľko. Najčastejšie sa zákazníci rozhodujú podľa:

  • spôsobe ovládania,
  • materiálu,
  • možnosťou inštalácie.

Batérie do kuchyne podľa typu ovládania

Ako vybrať drezovú batériu? - 6745047-1200x1200Pre kuchyne v retro štýle budete radšej vyberať batériu kohútikovú, praktickejším riešením je batéria páková, ktorú podľa potreby zapnete alebo vypnete pokojne aj lakťom. Pre náročných sa ponúka aj bezdotyková batéria.

Páková batéria

Je praktická, jednoducho ovládateľná. Otočiť ju na požadovaný smer zvládnete aj lakťom, keď máte práve ruky od cesta. Je úspornejšia ako kohútiková batéria, pretože si s ňou rýchlo namiešate požadovanú teplotu vody.

Kohútiková batéria

Kohútiky sa hodia do retro štýlu, do kuchyne na chate alebo chalupe. Bude sa vám páčiť napríklad v kuchyni zariadenej v štýle Provence.

Elektronická bezdotyková batéria

Vodovodné batérie s elektronickým bezdotykovým spustením vody sa používa už mnoho rokov pri umývadlách verejných toaliet. Stále častejšie ich ale môžete vidieť aj v moderných kuchyniach. Oceníte ich vždy, keď máte plné ruky, sú špinavé od cesta, alebo potrebujete jednoducho len okamžite spustiť prúd vody. Chytrý senzor po konkrétnom časovom úseku prúd vody vypne sám.

Náš tip: Pokiaľ si kuchyňu ešte len zariaďujete, skúste skĺbiť výber batérie a drezu v prvom rade so štýlom vašej budúcej kuchyne. Či už zvolíte klasickú alebo rohovú kuchynskú linku v modernom bielom, elegantnom čiernom alebo inom prevedení.


Drezová stojánková batéria s výsuvnou spŕškou UNICORN, chrómMateriál batérie

Drez a batérie sú ako dvojčatá. Preto vyberajte materiál batérie podľa drezu. Veľmi kvalitné sú batérie z mosadze alebo rôznych zliatin, majú totiž dlhú životnosť a ľahko sa udržujú. Kartuš – materiál používaný vo vnútri batérie, by mal byť najlepšie keramický. Plastový kartuš znamená nižšiu cenu batérie, obvykle ale aj kratšiu životnosť. Nedokáže tak dlho odolávať tlaku vody, vodnému kameňu a ďalším nepriaznivým vplyvom.

Nerezové batérie

Nerez je vysoko hygienický a odolný materiál. Jeho povrch je hladký, bez pórov a trhlín. Baktérie a plesne tak nemajú šancu sa usadzovať.

Granitové

Granitový materiál je veľmi tvrdý odolný voči popraskaniu a škrabancom, tak si udržuje svoj vzhľad po mnoho rokov. Preto sú granitové drezy tak populárne. Vyberať ho môžete v širokej škále farieb. Granitová drezová batéria má navyše moderný matný vzhľad, ktorý je navyše veľmi hygienický.

Chrómové

Chrómová vodovodná batéria má moderný a elegantný vzhľad, preto sa hodí do väčšiny kuchýň. Chrómovaný povrch chráni batériu pred koróziou, to zaručuje jej dlhú životnosť. Nečistotu z nej ľahko utrite handričkou, bude zase lesklá a krásna.

Keramické a ostatné

Keramické batérie sú skvelé pre svoju odolnosť aj vysokú hygienickú kvalitu. Obľúbené sú aj medené, mosadzné alebo niklové batérie, ktoré si nájdu svoje miesto predovšetkým v atypických interiéroch.

Batérie podľa spôsobu inštalácie

Ako vybrať drezovú batériu? - 6087346Drezová batéria sa najčastejšie inštaluje priamo na drez alebo kuchynskú linku. Na výber máte ale aj z ďalších variantov.

Stojankové batérie

Sú umiestnené priamo na drez alebo na kuchynskú linku. Stojankové batérie sú v kuchyniach najrozšírenejšie.

Nástenné batérie

Sú inštalované priamo do steny nad drezom (tu je potrebné strážiť rozteč, ktorá je štandardne 100 alebo 150 mm).

Sklopné

Umiestňujú pod okno, vďaka vlastnostiam batérie sa okno bez problému otvorí, ale jej funkčnosť zostáva zachovaná.

Výsuvná spŕška aj perlátor ako praktický bonus

Pri umývaní ovocia alebo zeleniny oceníte vyťahovateľnú spršku, ktorá smeruje prúd vody presne a intenzívne. Hodiť sa vám bude aj pri umývaní pripáleného riadu.

Perlátor je šikovná pomôcka, ktorá znižuje spotrebu vody a pritom zachováva jej tlak. Perlátor pridáva do prúdu vody vzduchové bublinky, tým vytvára jemnejšie, ale pritom stále silný prúd.

Zvažujete výmenu drezu? Prečítajte si náš článok, ako vybrať drez a zamerajte sa na hlavné vlastnosti, vďaka ktorým vyberiete správne.


Ďalšie zaujímavé články

Ako ušetriť v domácnosti za vodu
24. 8. 2022

Ako ušetriť v domácnosti za vodu

Ceny energií stúpajú a ich vývoj do budúcnosti nevyzerá lepšie. Veľa domácností premýšľa nad tým, ako efektívne využiť rodinný rozpočet a na čom by sa dalo...

Čítať viac

Ako používať bidet a ktorý vybrať?
19. 1. 2022

Ako používať bidet a ktorý vybrať?

Bidet je v dnešnej dobe vyhľadávaným pomocníkom pre oblasť intímnej hygieny. Zvažujete jeho nákup? Vysvetlíme vám, prečo si ho zaobstarať, porovnáme štyri typy...

Čítať viac

Ako vybrať umývadlo?
29. 7. 2018

Ako vybrať umývadlo?

Výber umyvadla určuje atmosféru kúpeľne – existujú umývadlá v tradičnom tvare, retro, rustikálne, moderné či ďalšie dizajnové kúsky. Umývadlá sa však nelíšia...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Kvalita, rýchlosť profesionalita“

9. 4. 2023

„Obchod spravil všetko pre moju spokojnosť zákazníka.“

7. 4. 2023

„Dva nakupy. Uzasny servis. Expresne rychle dorucenie. Vyborne zabalene. Vysoka spokojnost.“

13. 3. 2023

„Objednávku som musel pozmeniť .Ochota personálu nevídaná ,všetko vybavili k spokojnosti tovar v...“

19. 2. 2023