Ako vybrať drezovú batériu?

Drez a vodovodné batérie plnia v kuchyni stále veľmi dôležitú funkciu. A to aj napriek tomu, že väčšina domácností dnes odkladá špinavý riad do umývačky. Pri výbere sa zamerajte na dizajn a cenu. Dôležité je tiež zvážiť vlastnosti batérie, ovládateľnosť, kvalitu aj požiadavky na celkový vzhľad kuchyne.

Možností, podľa ktorých drezovú batériu vybrať, je hneď niekoľko. Najčastejšie sa zákazníci rozhodujú podľa:

  • spôsobe ovládania,
  • materiálu,
  • možnosťou inštalácie.

Ako vybrať drezovú batériu? - 6745047-1200x1200

Batérie do kuchyne podľa typu ovládania

Pre kuchyne v retro štýle budete radšej vyberať batériu kohútikovú, praktickejším riešením je batéria páková, ktorú podľa potreby zapnete alebo vypnete pokojne aj lakťom. Pre náročných sa ponúka aj bezdotyková batéria.

Páková batéria

Je praktická, jednoducho ovládateľná. Otočiť ju na požadovaný smer zvládnete aj lakťom, keď máte práve ruky od cesta. Je úspornejšia ako kohútiková batéria, pretože si s ňou rýchlo namiešate požadovanú teplotu vody.

Kohútiková batéria

Kohútiky sa hodia do retro štýlu, do kuchyne na chate alebo chalupe. Bude sa vám páčiť napríklad v kuchyni zariadenej v štýle Provence.

Elektronická bezdotyková batéria

Vodovodné batérie s elektronickým bezdotykovým spustením vody sa používa už mnoho rokov pri umývadlách verejných toaliet. Stále častejšie ich ale môžete vidieť aj v moderných kuchyniach. Oceníte ich vždy, keď máte plné ruky, sú špinavé od cesta, alebo potrebujete jednoducho len okamžite spustiť prúd vody. Chytrý senzor po konkrétnom časovom úseku prúd vody vypne sám.

Náš tip: Pokiaľ si kuchyňu ešte len zariaďujete, skúste skĺbiť výber batérie a drezu v prvom rade so štýlom vašej budúcej kuchyne. Či už zvolíte klasickú alebo rohovú kuchynskú linku v modernom bielom, elegantnom čiernom alebo inom prevedení.

Drezová stojánková batéria s výsuvnou spŕškou UNICORN, chróm
Materiál batérie

Drez a batérie sú ako dvojčatá. Preto vyberajte materiál batérie podľa drezu. Veľmi kvalitné sú batérie z mosadze alebo rôznych zliatin, majú totiž dlhú životnosť a ľahko sa udržujú. Kartuš – materiál používaný vo vnútri batérie, by mal byť najlepšie keramický. Plastový kartuš znamená nižšiu cenu batérie, obvykle ale aj kratšiu životnosť. Nedokáže tak dlho odolávať tlaku vody, vodnému kameňu a ďalším nepriaznivým vplyvom.

Nerezové batérie

Nerez je vysoko hygienický a odolný materiál. Jeho povrch je hladký, bez pórov a trhlín. Baktérie a plesne tak nemajú šancu sa usadzovať.

Granitové

Granitový materiál je veľmi tvrdý odolný voči popraskaniu a škrabancom, tak si udržuje svoj vzhľad po mnoho rokov. Preto sú granitové drezy tak populárne. Vyberať ho môžete v širokej škále farieb. Granitová drezová batéria má navyše moderný matný vzhľad, ktorý je navyše veľmi hygienický.

Chrómové

Chrómová vodovodná batéria má moderný a elegantný vzhľad, preto sa hodí do väčšiny kuchýň. Chrómovaný povrch chráni batériu pred koróziou, to zaručuje jej dlhú životnosť. Nečistotu z nej ľahko utrite handričkou, bude zase lesklá a krásna.

Keramické a ostatné

Keramické batérie sú skvelé pre svoju odolnosť aj vysokú hygienickú kvalitu. Obľúbené sú aj medené, mosadzné alebo niklové batérie, ktoré si nájdu svoje miesto predovšetkým v atypických interiéroch.

nástenná drezová batéria

Batérie podľa spôsobu inštalácie

Drezová batéria sa najčastejšie inštaluje priamo na drez alebo kuchynskú linku. Na výber máte ale aj z ďalších variantov.

Stojankové batérie

Sú umiestnené priamo na drez alebo na kuchynskú linku. Stojankové batérie sú v kuchyniach najrozšírenejšie.

Nástenné batérie

Sú inštalované priamo do steny nad drezom (tu je potrebné strážiť rozteč, ktorá je štandardne 100 alebo 150 mm).

Sklopné

Umiestňujú pod okno, vďaka vlastnostiam batérie sa okno bez problému otvorí, ale jej funkčnosť zostáva zachovaná.

Výsuvná spŕška aj perlátor ako praktický bonus

Pri umývaní ovocia alebo zeleniny oceníte vyťahovateľnú spršku, ktorá smeruje prúd vody presne a intenzívne. Hodiť sa vám bude aj pri umývaní pripáleného riadu.

Perlátor je šikovná pomôcka, ktorá znižuje spotrebu vody a pritom zachováva jej tlak. Perlátor pridáva do prúdu vody vzduchové bublinky, tým vytvára jemnejšie, ale pritom stále silný prúd.

Zvažujete výmenu drezu? Prečítajte si náš článok, ako vybrať drez a zamerajte sa na hlavné vlastnosti, vďaka ktorým vyberiete správne.


Eva Auerová

Eva Auerová, autorka článku

Eva je neodmyslitelnou součástí společnosti Hezká koupelna už od roku 2017. Svoji kariéru zde začala v administrativě a komunikaci s koncovými zákazníky. Dnes vede oddělení péče o zákazníky, kde se věnuje zajištění hladkého průběhu reklamací a maximální spokojenosti klientů při konzultacích zařízení koupelny. Svou odbornost a cenné zkušenosti ochotně předává novým kolegům. Klade důraz na efektivní komunikaci a pečlivou informovanost zákazníků. Ráda sleduje nové trendy v oblasti koupelnového vybavení. Podle jejích slov by koupelna měla být nejen funkční, ale i oázou klidu a relaxace.


Ďalšie zaujímavé články

Grohe versus Hansgrohe - ktorú značku si vybrať
4. 8. 2022

Grohe versus Hansgrohe - ktorú značku si vybrať

Aký je vzťah medzi nemeckými značkami Grohe a Hansgrohe? Spája ich spoločná minulosť, v súčasnosti ide o dve samostatné medzinárodné firmy. Každá má svoju...

Čítať viac

24. 8. 2022

Ako ušetriť v domácnosti za vodu

Ceny energií stúpajú a ich vývoj do budúcnosti nevyzerá lepšie. Veľa domácností premýšľa nad tým, ako efektívne využiť rodinný rozpočet a na čom by sa dalo...

Čítať viac

Granitový alebo nerezový drez - aký vybrať
13. 9. 2023

Granitový alebo nerezový drez - aký vybrať

Materiály granít aj nerez majú svoje špecifiká a voľba medzi nimi závisí od vašich individuálnych potrieb a preferencií s ohľadom na štýl vašej kuchyne...

Čítať viac

Ako na výmenu vodovodnej batérie
21. 9. 2023

Ako na výmenu vodovodnej batérie

Výmena vodovodnej batérie je relatívne jednoduchá práca, ktorú zvládnete sami. Či už sa chystáte inštalovať novú drezovú, umývadlovú alebo sprchovú batériu,...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
100 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„S nákupom som bola veľmi spokojná, dakujem.“

16. 7. 2024

„tovar vraciam neporušený, nevyhovuje rozmermi na umiestnenie v našej kúpelni“

12. 7. 2024

„Rýchle dodanie, batéria vyzerá super“

9. 6. 2024

„Spoľahlivé a rýchle doručenie. S objednávkou som veľmi spokojna“

31. 5. 2024