Ako vybrať drez?

Drez by sme mohli považovať za srdce kuchynskej linky, preto jeho výberu venujeme dostatočnú pozornosť so zameraním na vlastné preferencie a potreby. No opomenúť nesmieme ani kvalitu a voľbu materiálu, rovnako ako tvar aj umiestnenie drezu.

Rozdelenie kuchynských drezov podľa materiálu

Nerezový dřezAntikorové drezy majú pre svoje prednosti v kuchyniach stále najväčšie zastúpenie, majú však tiež svoje slabiny. Aby antikorový drez splnil to, čo sa od neho očakáva, je nutné, aby bol vyrobený z nehrdzavejúcej potravinárskej ocele so zložením 18 % chrómu a 10 % niklu. Dôležitá je tiež hrúbka plechu, na ktorej okrem iného závisí životnosť drezu. Dostačujúca hrúbka sa pohybuje v rozmedzí 0,6 mm – 0,8 mm, k dostaniu sú však aj exkluzívne drezy s hrubosťou 1 mm – 1,2 mm. Hrubosť plechu tiež zaručuje možnosť vytvarovať dostatočne hlboký drez. Pri hrúbke plechu menšej než 0,5 mm sa môžeme obávať rýchleho preliačenia alebo prípadných škrabancov. Pokiaľ drez spĺňa vyššie zmienené parametre, môžeme sa tešiť, že bude odolávať nástrahám, ktoré v kuchyni čakajú. Patrí sem mastnota, pôsobenie chemikálií aj kyslého prostredia, tvrdá voda a pod. Antikoro je veľmi hygienický materiál, pretože nevsakuje žiadne pachy ani nečistoty. Medzi slabiny antikora patrí možnosť mechanického poškodenia abrazívnymi látkami a tvrdými materiálmi ako sú sklo alebo kameň. Gazdinky tiež nepoteší nutnosť stáleho utierania vody, ktorá by po zaschnutí vytvorila nevzhľadné škvrny. Antikorové drezy sa vyrábajú najčastejšie v lesklom alebo matnom vyhotovení a pri vhodnej údržbe nám môžu slúžiť mnoho rokov. Pokiaľ s drezom zladíme kuchynské spotrebiče a doplnky, vytvoríme harmonický a oku lahodiaci priestor.

Granitové drezy sú obľúbené pre svoju kvalitu, praktickosť a širokú škálu dizajnového vyhotovenia, ktoré sa hodí ako do modernej, tak rustikálnej kuchyne. Granitový drez nám bude slúžiť desiatky rokov, pričom bude odolný proti poškrabaniu, preliačeniu aj pôsobeniu chemických prostriedkov. Hoci je minimálne náročný na údržbu, jeho antibakteriálne zloženie neutralizuje množenie baktérií a plesní. Aby boli tieto vlastnosti zaručené, je nutné, aby bol drez zhotovený z 80 % z rozdrveného kameňa (žula, kremeň), z 15 % z akrylátového spojiva a zvyšných 5 % tvorí farbivo. Pravosť granitového drezu poznáme nielen podľa vyššej ceny, ale tiež váhy, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 13 kg – 16 kg (vrátane odkvapu). Nevýhodou granitových drezov môže byť nebezpečenstvo uvoľnenia toxických látok z akrylátu pri pôsobení vysokých teplôt, cca okolo 280 °C.

Keramické drezy nie sú v kuchyniach vidieť často, vďaka svojim vlastnostiam by to však mohlo byť inak. Keramické drezy sa vyrábajú v rôznych tvaroch aj farbách, preto sa hodia ako do moderných, tak rustikálnych kuchýň. Keramické drezy sú stálofarebné, veľmi pevné, odolné voči agresívnym chemikáliám aj vysokým teplotám. Pričom sú mimoriadne nenáročné na údržbu.

Drezy z prírodného kameňa sú určené pre náročných používateľov, ktorým nevadí vyššia obstarávacia cena. Tieto drezy sú kvalitné a odolné, je však potrebné sa o ne starať.

Drezy z corianu – ide o materiál, ktorý je vzhľadom a životnosťou podobný kameňu, je však oveľa lacnejší. Corian sa vyrába z bauxitu spájaného akrylátmi.

DvoudřezRozdelenie kuchynských drezov podľa veľkosti

Jednodrezy bývajú štvorcové, obdĺžnikové alebo guľaté. Je potrebné k nim zaobstarať odkvapávač doplnený napr. košom na riad. Tento typ drezu je vhodný do malých kuchýň.

Jednodrezy (poprípade dvojdrezy) s vaničkou, ktorých prednosťou je možnosť odkladania umytých potravín do menšej vaničky. Pri tomto variante je možné využiť rôzne druhy cediacich misiek.

Jednodrezy (poprípade dvojdrezy) s odkvapom, ktoré je možné doplniť pracovnou doskou.

Jednodrezy (poprípade dvojdrezy) s odkvapom a vaničkou – predstavujú komplexné umývacie centrum a sú vhodné do veľkých kuchýň a domácností, kde sa často varí.

Do všetkých týchto typov drezov je možné nainštalovať drvič kuchynského odpadu.

Hĺbka kuchynského drezu a jeho umiestnenie

Určitú funkciu drezu prebrala umývačka. Napriek tomu pri dreze strávime veľa času umývaním potravín, rúk, veľkých hrncov, panví a iného objemného riadu, ktorý do umývačky dať nemôžete. Preto je dôležitá ako výška, v ktorej je drez umiestnený, tak aj jeho hĺbka. Tzv. umývacie centrum by malo byť položené vyššie než ostatná pracovná plocha. Ideálnu výšku určíte tak, že sa s rovným chrbtom postavíte k drezu a ruky spustíte dolu. Ak sa dotýkate dlaňami dna, je to vaša vhodná výška na umiestnenie drezu. Hĺbka drezu sa pohybuje štandardne v rozmedzí 14 cm – 20 cm. Čím je hĺbka väčšia, tým ľahšie v dreze umyjeme čokoľvek objemné, pričom práve hĺbka je tiež znakom kvality použitého plechu.

Nech už si vyberiete akýkoľvek typ drezu, vždy pamätajte, že jeho neoddeliteľnou súčasťou je batéria. Tieto dva komponenty by mali spolu ladiť, jedine tak bude celok pôsobiť harmonickým dojmom. Pokiaľ si svojím výberom nie ste istí, môžete využiť kompletné súpravy.


Ďalšie zaujímavé články

 Ako vyčistiť sprchovací kút
5. 5. 2022

Ako vyčistiť sprchovací kút

Strašia vás s neúprosnou pravidelnosťou zaschnuté fľaky na dverách sprchovacieho kúta a v jeho rohoch sa pravidelne objavuje pleseň? Poradíme vám, ako rýchlo a...

Čítať viac

Ako vybrať umývadlo?
29. 7. 2018

Ako vybrať umývadlo?

Výber umyvadla určuje atmosféru kúpeľne – existujú umývadlá v tradičnom tvare, retro, rustikálne, moderné či ďalšie dizajnové kúsky. Umývadlá sa však nelíšia...

Čítať viac

Kupujeme fínsku saunu. Čo všetko musíme zvážiť?
5. 9. 2017

Kupujeme fínsku saunu. Čo všetko musíme zvážiť?

Milujete saunovanie a rozhodli ste sa, že by ste si váš obľúbený rituál radi vychutnávali z pohodlia domova? Nákup domáci fínskej sauny je skvelý spôsob, ako...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Kvalita, rýchlosť profesionalita“

9. 4. 2023

„Obchod spravil všetko pre moju spokojnosť zákazníka.“

7. 4. 2023

„Dva nakupy. Uzasny servis. Expresne rychle dorucenie. Vyborne zabalene. Vysoka spokojnost.“

13. 3. 2023

„Objednávku som musel pozmeniť .Ochota personálu nevídaná ,všetko vybavili k spokojnosti tovar v...“

19. 2. 2023