Ako vyčistiť upchaté umývadlo

Voda z drezu alebo umývadla neodteká? Nepríjemnosť, ktorá vás zaskočí vo chvíli, keď sa vám to hodí najmenej. Inštalatéra kvôli tomu ale volať nemusíte. Poradíme vám, ako zvládnuť problém s upchatým umývadlom svojpomocne.

Odpad v umývadle zanesú najčastejšie rôzne nečistoty, chumáče vlasov, oholené fúzy a kozmetické prípravky, ktoré sa okolo nečistôt postupne obaľujú. V kuchynskom dreze to sú zase zvyšky jedla a kuchynský olej, ktoré vytvoria nepriepustnú hmotu raz dva. Pripravili sme hneď niekoľko variantov riešení, ktoré sami zvládnete.

Gumený zvon doma nesmie chýbať

Tohto pomocníka máme doma všetci. Jeho použitie je ľahké. Odpad upchajte špuntom, napustite do umývadla horúcu vodu a potom dajte špunt preč. Čo najrýchlejšie priložte zvon na odpad a vytvorte tak podtlak, ktorý pri pumpovaní uvoľní nečistoty.

Skontrolujte sifón k umývadlu

nerezový sifonAk zvon nezabral, zamerajte sa na vyčistenie sifónu. Postavte pod neho najprv vedierko na vodu, ktorá v ňom bude, vylejte ju a očistite sifón aj jeho potrubie. Rovnú skontrolujte aj tesnenie, či je v poriadku a nie je lepšou variantou výmena sifónu umývadla.

Povolajte chémiu

Chemický čistič potrubia je zaručene spoľahlivým pomocníkom. Ide o hydroxid sodný a prípravky, ktoré sú na jeho báze založené. Stačí ho naliať alebo nasypať do odpadu, nechať po dobu uvedenú na obale pôsobiť a potom preliať horúcou vodou. Dnes sú na trhu aj alternatívy šetrnejšie k prírode, ktoré si s upchatým odtokom umývadla tiež poradia.

Na upchaté umývadlo pomôže aj soľ

Ekologický prípravok na vyčistenie odpadu si môžete vyrobiť doma sami. Upchaté umývadlo vám pomôže uvoľniť aj soľ, kypriaci prášok alebo jedlá sóda, a to v kombinácii s octom a horúcou vodou. Pri práci sa chráňte gumovými rukavicami a okuliarmi, bude to prskať.

Šetrné ekologické prípravky

Variantom šetrným k prírode sú aj biologické enzymatické prípravky, ktoré v sebe obsahujú baktérie. Tie dokážu rozložiť nečistoty na biologickom základe priamo v potrubí. Navyše sa nemusíte báť, že by potrubie nejako poškodili (ako pri chemických prípravkoch).

Keď už nič nezaberá

Pokiaľ ste skúsili všetko možné, ale odpad stále neodteká, problém bude potrebné riešiť v útrobách rúrok. V takom prípade odporúčame ako posledný variant inštalatérsku pružinu (pero). Tú vložíte do odpadovej rúrky a pomocou kľučky ju posúvate stále ďalej, pokiaľ nenarazíte na to, čo bráni odtekaniu vody z neho. Inštalatérske pero stojí pár sto korún, zoženiete ho bežne v obchodoch pre domácich majstrov.

Ako predísť komplikáciám

Vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že ani inštalatérske pero nezaberie a je potrebné volať odborníka. Chcete podobným komplikáciám v budúcnosti predísť? Odporúčame niekoľko rád, ktoré fungujú ako prevencia proti zaneseniu odpadu:

Vyhadzujte zvyšky jedla do koša

Pri umývaní riadu dávajte pozor, koľko na nich je zvyškov jedla. Starostlivo ich vyhadzujte do koša a aj omrvinky z linky nevhadzujte do drezu. Povolať na pomoc môžete aj drvič odpadu, ktorý na drobné kúsky naseká aj kosti a väčšie zvyšky jedla. Pri umývadle v kúpeľni si dávajte pozor na kefovanie vlasov nad umývadlom, neumývajte doň rôzne balzamy z vlasov alebo napríklad kokosový olej. Ten kaderím síce dodá na kráse, odpad umývadla ale so 100% istotou zašpuntuje.

Zaobstarajte si sitko

umyvadlová výpusťPoužívajte sitko do výlevky. Zachytí všetky väčšie nečistoty a chráni potrubie pred zanesením.

Vyhnite sa vylievaniu oleja po smažení do odpadu. Vychladnutý olej by ste mali ideálne zlievať do PET fľaše, ktorá by mala zamieriť na triedený odpad do kontajnera na kuchynské oleje a tuky. Pokiaľ taký blízko nemáte, vyhoďte ju do zmiešaného odpadu.


Rovnako ako umývadlo alebo drez, aj toaleta sa môže prestať odtekať. Prečítajte si naše rady, ktoré pomáhajú na upchatý záchod.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať umývadlo?
29. 7. 2018

Ako vybrať umývadlo?

Výber umyvadla určuje atmosféru kúpeľne – existujú umývadlá v tradičnom tvare, retro, rustikálne, moderné či ďalšie dizajnové kúsky. Umývadlá sa však nelíšia...

Čítať viac

Ako vybrať drez?
30. 9. 2018

Ako vybrať drez?

Drez by sme mohli považovať za srdce kuchynskej linky, preto jeho výberu venujeme dostatočnú pozornosť so zameraním na vlastné preferencie a potreby. No...

Čítať viac

Upchatý záchod vyriešite aj bez inštalatéra
28. 7. 2022

Upchatý záchod vyriešite aj bez inštalatéra

Upchal sa vám doma záchod? Toto nepríjemné nadelenie zvládnete vyriešiť aj bez inštalatéra. Na internete existuje veľa trikov, ktoré radia, ako opraviť upchatý...

Čítať viac

Ako opraviť prasknuté umývadlo
25. 7. 2023

Ako opraviť prasknuté umývadlo

Keramické umývadlá sú dnes z vysoko kvalitných materiálov. Sú veľmi odolné voči škrabancom aj oderom. Aj tak sa niekedy môže stať, že vám z ruky vypadne...

Čítať viac

Ako vyčistiť práčku
27. 7. 2022

Ako vyčistiť práčku

Pravidelné čistenie práčky zabráni usadzovaniu nečistôt, plesní a usadzovaniu zvyškov pracích prostriedkov a minerálnych usadenín z tvrdej vody. Akékoľvek...

Čítať viac

Ako sa zbaviť plesne v kúpeľni
6. 9. 2023

Ako sa zbaviť plesne v kúpeľni

Pleseň na silikóne v kúpeľni alebo v škárach kachličiek je častým problémom mnohých domácností. Kúpeľňa je totiž miestnosťou, ktorá býva obvykle bez okien,...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024