Granitový alebo nerezový drez - aký vybrať

Materiály granít aj nerez majú svoje špecifiká a voľba medzi nimi závisí od vašich individuálnych potrieb a preferencií s ohľadom na štýl vašej kuchyne. Vysvetlíme vám, čo od každého z materiálov očakávať a zameriame sa aj na keramické drezy, ktoré v posledných rokoch zažívajú veľký návrat do našich kuchýň.

Granitový drez

granitový drezGranitové drezy sú vyrobené z kompozitného materiálu, ktorý kombinuje živicu a mletý kameň. Sú odolné voči poškriabaniu, teplu aj škvrnám (odolajú aj červenému vínu) - údržba granitového drezu je preto jednoduchá. Poteší vás, že na ňom nie sú vidieť zaschnuté kvapky. Granitové drezy robia menej hluku pri umývaní riadu. Tieto drezy sú k dispozícii v rôznych farbách (vrátane ružovej, zelenej, modrej, béžovej) a dizajnoch, čo umožňuje väčšiu variabilitu pri výbere a vy si vďaka tomu môžete do kuchyne zaobstarať veľmi štýlový prvok.

Pri voľbe granitového drezu v niektorej z pestrých farieb (zelená, modrá a pod.) odporúčame zvoliť kuchynskú batériu v podobnom dizajne. Taký drez vyzerá skvele v kombinácii s mramorovou doskou alebo kameňom na stene.

Ako čistiť granitový drez

Pri čistení granitového drezu si vystačíte s hubkou a saponátom na riad. Odporúčame nepoužívať drôtenku, hrubé kefy, riedidlá a kyseliny alebo koncentrované bieliace prostriedky, ktoré môžu povrch granitového drezu nenávratne poškodiť.

Nerezový drez

nerezový drezNerezové drezy sú vyrobené z nerezovej ocele, ktorá je známa svojou odolnosťou voči korózii a jednoduchou údržbou. Sú stabilné voči teplu a hygienické, čo sú vlastnosti, ktoré v kuchyni oceníte. Nerezové drezy sú hladké a hodia sa do kuchýň rôznych štýlov. Môžu však ľahšie získavať jemné škrabance. Pri nákupe nerezového drezu vyberajte taký, ktorý má hrúbku viac ako 0,5 mm. Tie tenké totiž bývajú pri náraze hlučné, vibrujú a batérie sa v nich často kývajú. Vyberať si môžete z lesklého alebo matného prevedenia.

Ako vyčistiť nerezový drez

Pri čistení nerezového drezu sa vyvarujte drôtenky a drsných čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú abrazívne látky. Aby ste zabránili usadzovaniu vodného kameňa, odporúčame čistiť nerez ihneď po použití (napr. po umývaní riadu), vystačíte si opäť s hubkou a prostriedkom na riad.

Keramický drez

keramický drezV posledných rokoch zažíva keramika ako materiál veľký návrat do našich kuchýň. Keramika je neporézna, na povrchu sa teda nedržia žiadne nečistoty, neabsorbuje pachy, má veľkú odolnosť proti oderu aj nárazu. Keramické drezy sú veľmi odolné voči pôsobeniu tepla aj agresívnych chemikálií. Počítajte ale s vyššou obstarávacou cenou.

Skvele sa hodí do vidieckych kuchýň a tých v štýle provence. Vyberať dnes môžete z mnohých farieb, rovnako ako v kúpeľňovom sortimente aj v tom kuchynskom už dávno neplatí, že keramika musí byť len biela.


Vyššie uvedené typy drezov majú svoje miesto na trhu a záleží na vašich preferenciách a prioritách. Mali by ste zvážiť estetiku celej kuchyne, prevádzku vo vašej domácnosti a jednoduchosť údržby. Rovnako ako drezu, aj výberu drezovej batérie venujte pozornosť a zvážte spôsob jej ovládania, materiál aj možnosti inštalácie. Prečítajte si viac o tom, ako vybrať drezovú batériu.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať drezovú batériu?
29. 3. 2023

Ako vybrať drezovú batériu?

Drez a vodovodné batérie plnia v kuchyni stále veľmi dôležitú funkciu. A to aj napriek tomu, že väčšina domácností dnes odkladá špinavý riad do umývačky. Pri...

Čítať viac

Ako vybrať drez?
30. 9. 2018

Ako vybrať drez?

Drez by sme mohli považovať za srdce kuchynskej linky, preto jeho výberu venujeme dostatočnú pozornosť so zameraním na vlastné preferencie a potreby. No...

Čítať viac

Akcia na sprchové dvere PURE
25. 6. 2018

Akcia na sprchové dvere PURE

Sklenené dvere sa v dnešnej dobe stávajú stále populárnejšie. Sklo má oproti plastu mnoho pozitívnych vlastností, ktoré urobia vašu kúpeľňu oveľa...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024