Ako si vybrať práčku: Sprievodca nákupom domáceho spotrebiča

Práčka je jedným z najviac využívaných spotrebičov v našich domácnostiach. Pri výbere novej práčky je dôležité vziať do úvahy rôzne faktory, ktoré vám pomôžu nájsť ten správny model, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám. V tomto sprievodcovi vám poskytneme užitočné tipy, ako si vybrať práčku, ktorá bude nielen efektívna, ale aj ekonomická a dlhotrvajúca.

Ako vybrať práčku šitú na mieru

Výmena starej práčky za novú závisí od viacerých faktorov, vrátane stavu vašej súčasnej práčky, jej veku, energetickej účinnosti a vašich osobných preferencií. Pri výbere správnej práčky je dôležité zohľadniť niekoľko kľúčových faktorov, aby ste našli model, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám a preferenciám. Poďme sa na ňu spoločne pozrieť.Ako si vybrať práčku: Sprievodca nákupom domáceho spotrebiča - pracka2

Kapacita práčky

Kapacita práčky sa meria v kilogramoch a určuje, koľko bielizne môže práčka jednorazovo vyprať. Vyberte práčku s kapacitou, ktorá vyhovuje vašim potrebám.

Pre jednotlivcov alebo páry zvyčajne postačuje práčka s kapacitou 6-8 kg. Pre rodiny s deťmi odporúčame práčku s kapacitou 8-10 kg. Pokiaľ máte veľkú rodinu alebo pravidelne periete objemné veci, zvážte práčku s kapacitou nad 10 kg.

Energetická účinnosť

Nové práčky sú zvyčajne energeticky účinnejšie ako staršie modely. Zvážte náklady na prevádzku vašej súčasnej práčky a porovnajte ich s nákladmi na prevádzku novej práčky. Energeticky účinná práčka môže v dlhodobom horizonte ušetriť peniaze na energiu.

Ceny za energie sú vysoké, a tak nie je divu, že ľudia kupujú spotrebiče s tou najlepšou energetickou triedou. Nedávno sa však menili podmienky jednotlivých tried, takže môžete zabudnúť na toľko obľúbené pluska. Modely, ktoré predtým patrili do triedy A+++, sú teraz v triedach C alebo D.

Spotreba elektrickej energie pri lacnejších práčkach je okolo 0,73 kWh za jeden cyklus. Pri priemerných práčkach je to okolo 0,62 kWh a najúspornejšie práčky majú spotrebu približne 0,47 kWh za jeden prací cyklus.

Fyzické rozmery práčky

Rozmery práčky majú vplyv na to, kam ju budete umiestňovať v domácnosti. Nielenže musíte zaistiť dostatok miesta pre samotnú práčku, ale aj pre otváranie dvierok.

Nezabudnite tiež zohľadniť priestor na odtok vody, prívod vody a elektrický kábel. Mali by ste mať dostatok miesta na bezproblémový prístup a prevádzku práčky. Pri výbere práčky tiež zvážte, kam ju plánujete umiestniť. Ak máte obmedzený priestor, môže byť ideálnou voľbou slim práčka, ktorá má hĺbku 32, 40 alebo 45 centimetrov a je užšia ako štandardné modely.

Pracie programy

Ako si vybrať práčku: Sprievodca nákupom domáceho spotrebiča - pracka-4Rôzne práčky ponúkajú rôzne programy prania. Skontrolujte, či má práčka dostatok programov pre rôzne typy bielizne. Flexibilita výberu programov vám umožní prať bielizeň s ohľadom na jej špecifické potreby.

Najobľúbenejšie pracie programy:

  • šiesty zmysel - pranie pomocou senzora, ktorý sám zváži bielizeň a rozpozná, ako pranie prebieha. Podľa toho nastaví dĺžku pracieho cyklu, spotrebu vody aj pracieho prostriedku,

  • automatické dávkovanie pracieho prášku - dávkuje podľa váhy a úrovne zašpinenia,

  • program na škvrny - intenzívnejšie pranie bielizne,

  • krátky prací program - ideálny na málo zašpinenú bielizeň, väčšinou trvá od 15 do 45 minút a perie na nižšie teploty,

  • špeciálne programy - jedná sa napríklad o program na jemnú bielizeň, outdoorové oblečenie a pod., perú veľmi šetrne a zachovávajú vlastnosti tkanín.

Spotreba vody

Spotreba vody je tiež dôležitým kritériom. Moderné práčky sú navrhnuté tak, aby minimalizovali spotrebu vody, čo je ekologické riešenie šetriace peniaze na vašich účtoch za vodu.

Práčky staré viac ako 10 rokov dokážu spotrebovať 80-90 litrov vody na jeden cyklus prania, zatiaľ čo moderné práčky majú spotrebu 40-45 litrov. Pokiaľ si zaobstaráte naozaj úspornú práčku, budete sa pohybovať so spotrebou okolo 7-8 litrov vody na kilogram bielizne.

Hlučnosť

Pokiaľ máte práčku v kuchyni alebo v blízkosti obývacej izby, bude vás zaujímať aj hlučnosť práčky. Skontrolujte decibelové hodnoty, aby ste zistili, aká hlučná je práčka pri prevádzke. Hlučnejšie práčky sú schopné vyprodukovať viac ako 60 decibelov, tichšie modely zvládnu aj 50 decibelov.

Technologické vylepšenia

Nové smart práčky ponúkajú rôzne technologické vylepšenia, ako je možnosť ovládania cez mobilnú aplikáciu, rôzne programy prania a senzory na optimalizáciu prania. Zvážte, či tieto funkcie spĺňajú vaše potreby.

Práčka plnená zhora alebo spredu?

Výber medzi práčkou plnenou zhora a spredu je dôležitým rozhodnutím, ktoré závisí od vašich preferencií a potrieb. Oba tieto typy práčok majú svoje výhody a nevýhody a rozhodnúť sa medzi nimi môže byť záležitosťou osobného vkusu a priestorových obmedzení.

Spredu plnené práčky ponúkajú ľahké plnenie aj vyberanie bielizne a vďaka ich konštrukcii na ne môžete umiestniť sušičku a ušetriť tak veľa miesta. Práčky plnené spredu majú tendenciu menej zachytávať zápachy vďaka lepšiemu vetraniu dvierok a umožňujú tiež pridávanie bielizne po spustení cyklu.

Práčky z vrchu plnené sú často energeticky účinnejšie a dostupné za nižšiu cenu. Jedná sa o úzke práčky, ktoré zaberajú menej miesta, a tak sa hodia aj do malých kúpeľní.

Ako si vybrať práčku: Sprievodca nákupom domáceho spotrebiča - pracka3Práčka so sušičkou

Plánujete si s novou pačkou zaobstarať aj sušičku, ale máte obmedzený priestor? Potom je ideálnym riešením spojiť tieto dva spotrebiče do jedného. Okrem ušetreného miesta vám práčka a sušička v jednom dopraje pohodlie, pretože nebudete musieť prenášať vypranú bielizeň.

Pokiaľ nechcete práčku so sušičkou kombinovať, ponúka sa druhá možnosť - set práčka a sušička. Síce sú obstarávacie náklady vyššie, ale dostane sa vám pohodlného sušenia aj prania.

Parná práčka

Parné práčky sú moderné typy práčok, ktoré využívajú paru na čistenie a odstraňovanie škvŕn z oblečenia. Ponúkajú lepšie čistenie vďaka pare, ktorá pomáha rozpustiť a odstrániť škvrny, mastnotu a nečistoty.

Parná práčka tiež odstraňuje alergény, skvele osvieži oblečenie a odstráni nepríjemné zápachy. Navyše je energeticky efektívnejšia, pretože umožňuje pranie na nižšie teploty vody a kratšie cykly.

Voľne stojaca vs. vstavaná práčka

Pri výbere práčky sa budete musieť rozhodnúť medzi voľne stojacim a vstavaným modelom. Oba typy práčok majú svoje výhody a nevýhody, a preto záleží na vašich potrebách a dizajnových preferenciách.

Zabudované práčky

Vstavané práčky sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú zachovať jednotný a moderný vzhľad svojej kuchyne alebo kúpeľne. Sú integrované do nábytku alebo skriniek, čo znamená, že nebudú vytvárať viditeľnú prekážku v priestore.

Zabudované práčky sú ideálne do obmedzeného priestoru a ich kompaktný dizajn vám umožní využiť voľný priestor efektívnejšie. Vstavané práčky bývajú tiché a menej hlučné, čo môže byť výhodné, ak máte otvorený kuchynský alebo obývací priestor.

Voľne stojace práčky

Voľne stojace práčky nevyžadujú špeciálnu inštaláciu. Stačí ich umiestniť na vhodné miesto, kde majú prístup k vode a elektrickému napájaniu. Ponúkajú veľa rôznych modelov a značiek, čo znamená, že máte širšiu možnosť výberu a môžete nájsť práčku presne podľa svojich potrieb.

Pokiaľ potrebujete opraviť alebo nahradiť voľne stojacu práčku, je to jednoduchšie a menej nákladné ako u vstavaných modelov.

Záverom

Pamätajte, že výber práčky je individuálne rozhodnutie, ktoré závisí od vašich konkrétnych potrieb a preferencií. Dôkladné skúmanie a porovnávanie rôznych modelov vám pomôže nájsť práčku, ktorá bude perfektne vyhovovať vašim potrebám a bude slúžiť vašej domácnosti po veľa rokov. Nepodceňujte však tiež starostlivosť o vašu novú práčku, aby ste zaistili jej dlhú životnosť a optimálny výkon.


Ďalšie zaujímavé články

Ako ušetriť v domácnosti za vodu
24. 8. 2022

Ako ušetriť v domácnosti za vodu

Ceny energií stúpajú a ich vývoj do budúcnosti nevyzerá lepšie. Veľa domácností premýšľa nad tým, ako efektívne využiť rodinný rozpočet a na čom by sa dalo...

Čítať viac

Ako vyčistiť práčku
27. 7. 2022

Ako vyčistiť práčku

Pravidelné čistenie práčky zabráni usadzovaniu nečistôt, plesní a usadzovaniu zvyškov pracích prostriedkov a minerálnych usadenín z tvrdej vody. Akékoľvek...

Čítať viac

Inšpirácia na vybavenie malej kúpeľne
26. 7. 2022

Inšpirácia na vybavenie malej kúpeľne

Čaká vás zariaďovanie novej kúpeľne, ktorá má miesta tak akurát? Asi si lámete hlavu s tým, ako v malej kúpeľni usporiadať všetko tak, aby ste sa v nej...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
91 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„rýchle vybavenie aj doprava“

23. 11. 2023

„Veľká spokojnosť s tovarom“

4. 11. 2023

„Ústretové jednanie so zákazníkom, rýchle vybavenie objednávky- do 3 dňov, napriek obrovskej...“

25. 10. 2023

„Nakupoval som u nich prvý krát, všetko prišlo ako má “

23. 10. 2023