Ako vyčistiť práčku

Pravidelné čistenie práčky zabráni usadzovaniu nečistôt, plesní a usadzovaniu zvyškov pracích prostriedkov a minerálnych usadenín z tvrdej vody. Akékoľvek zanedbanie by tiež spôsobilo, že vaša bielizeň by začala vyzerať matne a sivo. 

Naučiť sa starať o práčku je jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vďaka nášmu prehľadnému sprievodcovi krok za krokom zistíte, ako si udržať sviežu a čistú vôňu bielizne.

Ako často čistiť práčku?

Práčka s horným plnením by sa mala čistiť aspoň dvakrát ročne. Ak viete, že vo vašej domácnosti je tvrdá voda, mali by ste práčku čistiť každé tri mesiace, aby ste zabránili nadmernému usadzovaniu minerálnych usadenín. Novšie modely práčok s vrchným a predným plnením vo všeobecnosti spotrebúvajú menej vody ako staršie modely, preto je primerané venovať im údržbu každý mesiac.

PračkaPráčku čistite častejšie aj vtedy, ak opakovane periete silne znečistené oblečenie alebo žijete v oblasti so zvýšenou teplotou a vlhkosťou. V oblastiach s vyššou vlhkosťou sa môžu ľahšie tvoriť plesne, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú životnosť vašej práčky. 

Na čiernom oblečení by mohli zostať nevzhľadné biele šmuhy, ktorých by ste sa len ťažko zbavovali. Dokonca aj použitie základného pracieho prostriedku alebo kombinácie bielidla a octu spolu s horúcou vodou dokáže vyčistiť nielen bubon práčky, ale aj hadicu.

Pri čistení nezabudnite tiež na dávkovač pracieho prostriedku, aby bol plne funkčný. Nezanedbávajte ani údržbu novej práčky. Napríklad aj najmodernejšie modely práčok Hisense si zaslúžia úplnú a pravidelnú údržbu.

Čo budeme potrebovať na údržbu práčky?

Skôr ako vám poskytneme jednotlivé rady a tipy, zostavili sme tabuľku nástrojov a prostriedkov, ktoré budete potrebovať na vyčistenie práčky:

Tabulka - ako vyčistiť práčku

Ako čistiť práčku s vrchným plnením?

Ako vyčistiť práčku - vrchniAk chcete vyčistiť štandardnú práčku s vrchným plnením, uistite sa, že v nej nezostala žiadna zabudnutá ponožka, a že ani v dávkovači nie sú žiadne stopy po pracom prostriedku či zmäkčovači tkanín. 

Než sa pustíte do samotného procesu čistenia, uistite sa, že do práčky nepridávate bielidlo ani ocot súčasne. Mohol by vzniknúť toxický plynný chlór, ktorý je nebezpečný aj v nižšom množstve. Rovnako zaistite dostatočné odvetrávanie miestnosti, buď pomocou odsávacieho ventilátora či otvorených okien. 

A teraz sa zamerajme na samotný postup:

1. Naplňte práčku horúcou vodou
Pomocou klasického pracieho programu, naplňte bubon práčky horúcou vodou a proces zastavte pred začiatkom prania. Použite program s najvyšším nastavením teploty.


2. Pridajte chlórové bielidlo
Do horúcej vody pridajte jeden liter chlórového bielidla. Nepridávajte žiadny prací prostriedok.


3. Spustite klasický prací cyklus s odstreďovaním
Nechajte práčku prebehnúť najdlhším pracím cyklom s odstredením, aby došlo k úplnému vypláchnutiu a odstráneniu všetkých nečistôt. Pred ďalším krokom sa uistite, že je bielidlo úplne odstránené.


4. Opätovne práčku naplňte horúcou vodou
Voľbou v nastavení naplňte bubon práčky horúcou vodou a zastavte ju skôr, ako začne prať.


5. Pridajte destilovaný biely ocot
Do horúcej vody pridajte jeden liter destilovaného bieleho octu. Znovu sa nezabudnite uistiť, že všetky bielidlá v práčke sú úplne odstránené. V prípade potreby môžete použiť iba ocot alebo samotné bielidlo.


6. Spustite klasický prací cyklus s odstreďovaním
Opäť spustite najdlhší cyklus prania a odstreďovania. Následne nechajte práčku dostatočne dlho otvorenú (najlepšie cez noc), aby úplne vyschla.

Ako čistiť práčku s predným plnením?

Práčky s predným plnením vyžadujú inú techniku čistenia, pretože sa v nich usadzuje nielen špina, ale tiež sú náchylnejšie na prenášanie nepríjemných pachov na oblečenie. S naším jednoduchým návodom odstránite nahromadenú špinu aj plesne, ktoré sa môžu tvoriť v dôsledku používania príliš vysokého množstva pracieho prostriedku a zmäkčovadla tkanín.


1. Pridajte chlórové bielidlo do dávkovača práčky
Do priehradky na prací prostriedok pridajte 125 ml tekutého chlórového bielidla. Pokiaľ chcete zvýšiť efektivitu celého čistenia, doplňte dávkovač o peroxid vodíka.


2. Spustite bežný prací cyklus
Nastavte práčku na klasický program s horúcou vodou a nechajte cyklus dobehnúť až do konca.


3. Utrite tesnenie okolo dvierok práčky
Po skončení pracieho cyklu osušte mäkkou savou handričkou okolia otvoru dvierok, pružné tesnenie aj sklo. Tým zaistíte, že budú odstránené všetky zvyšky plesní.

Ako čistiť dávkovač práčky?

Ako vyčistiť práčku - predniNovšie modely práčok majú praktické vstavané dávkovače pracieho prostriedku, zmäkčovadlá aj bielidlá. Všetky jeho časti treba pravidelne čistiť, aby dávkovali presne. Príliš pracieho prostriedku spôsobí nadmernú tvorbu peny, nadmerné množstvo zmäkčovadla zanechá na oblečení modré, poprípade mastné škvrny a príliš veľa bielidla môže úplne zničiť farebné oblečenie.


1. Vyprázdnite práčku
Uistite sa, že je práčka úplne prázdna, bez jediného kúsku oblečenia.


2. Zahrejte ocot
V mikrovlnnej rúre alebo v malom hrnci mierne zohrejte 250 ml bieleho octu.


3. Vyčistite dávkovač
Nalejte do dávkovača zahriaty ocot a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť, aby uvoľnil prípadné usadeniny. Namiesto octu môžete použiť aj jednu šálku nezahriateho peroxidu vodíka.


4. Spustite klasický prací cyklus
Následne práčku spustite v bežne používanom cykle. Ocot sa bude postupne dávkovať do horúcej vody, čím dôjde k odstráneniu všetkých usadenín.
 

5. Vyčistite vyberateľné zásobníky
Pokiaľ vaša práčka disponuje odnímateľným dávkovačom, môžete ho ponoriť do teplého octu a potom opláchnuť vlažnou vodou. Dávkovač je možné taktiež vyčistiť kefou na fľaše.

Ako vyčistiť filter práčky?

Vyberte filter z puzdra a jemne utrite žmolky a nečistoty vlhkou čistiacou handričkou. Potom naplňte vedierko, hlbšiu misu či umývadlo horúcou vodou, do ktorej pridajte asi jednu polievkovú lyžicu čistiaceho prostriedku na riad či tekutého pracieho prostriedku. Filter nechajte v zmesi namočený po dobu desiatich minút. Pomocou kefky s mäkkými štetinami filter vydrhnite, aby ste odstránili všetky usadeniny. Filter vráťte do puzdra a uistite sa, že je pevne usadený na svojom mieste.

Ako udržiavať v čistote čerpadlo práčky?

Otvorte malé obdĺžnikové dvierka v pravom dolnom rohu práčky. Nájdete tu núdzovú vypúšťaciu hadicu. Odpojte ju a vodu v nej vypustite do pripraveného vedra. Ďalej vyberte filter vypúšťacieho čerpadla a opláchnite ho od všetkých nečistôt. Jednotlivé súčasti práčky vráťte na pôvodné miesto.

Ako vyčistiť práčku - prackaAko vyčistiť bubon práčky?

Zvoľte prací režim s najvyššou možnou teplotou. Do dávkovača pracieho prostriedku vlejte dve šálky octu. Spustite prací cyklus a po jeho skončení pridajte do bubna práčky jednu šálku jedlej sódy. Cyklus opakujte. Po jeho skončení úplne vytrite bubon handričkou z mikrovlákna. Na nepoužívanú zubnú kefku nasypte trochu jedlej sódy, aby ste očistili aj zvyšné znečistené oblasti.


Ďalšie zaujímavé články

 Ako vyčistiť sprchovací kút
5. 5. 2022

Ako vyčistiť sprchovací kút

Strašia vás s neúprosnou pravidelnosťou zaschnuté fľaky na dverách sprchovacieho kúta a v jeho rohoch sa pravidelne objavuje pleseň? Poradíme vám, ako rýchlo a...

Čítať viac

 Ako odstrániť vodný kameň z WC?
21. 4. 2022

Ako odstrániť vodný kameň z WC?

Bojujete doma s vodným kameňom? Pokiaľ sa usadzuje vo vašej varnej kanvici, alebo na skle sprchovacieho kúta, pravdepodobne ho nájdete aj v toaletnej mise...

Čítať viac

Ako vyčistiť upchaté umývadlo
17. 5. 2023

Ako vyčistiť upchaté umývadlo

Voda z drezu alebo umývadla neodteká? Nepríjemnosť, ktorá vás zaskočí vo chvíli, keď sa vám to hodí najmenej. Inštalatéra kvôli tomu ale volať nemusíte...

Čítať viac

Ako si vybrať práčku: Sprievodca nákupom domáceho spotrebiča
27. 2. 2023

Ako si vybrať práčku: Sprievodca nákupom domáceho spotrebiča

Práčka je jedným z najviac využívaných spotrebičov v našich domácnostiach. Pri výbere novej práčky je dôležité vziať do úvahy rôzne faktory, ktoré vám pomôžu...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024