Ako vybrať záchod?
V dnešnej dobe je ponuka klozetov široká ako po stránke praktickej, tak z hľadiska dizajnu. Preto je potrebné si dôkladne rozmyslieť vaše...
Vodný kameň sa tvorí z usadenín, ktoré obsahuje naša voda. Ide o horčičné a predovšetkým vápenaté molekuly. Všeobecne platí, že vodný kameň sa najradšej tvorí tam, kde voda mení svoju teplotu – ohrieva sa a chladne. Typickým príkladom je varná kanvica, bojler alebo sprchová hlavica. A samozrejme aj záchodová misa. Darí sa mu aj tam, kde je voda stojatá. Usadzovanie vodného kameňa sa deje vo vrstvách.
Okrem toho, že vodný kameň v toaletnej mise nevyzerá práve dvakrát vábne, môže upchať potrubie. Mechanickým čistením ide vodný kameň odstrániť iba ťažko. Vápenaté usadeniny ale porazíte čímkoľvek kyslým.
Dobrou správou je, že na odstránenie vodného kameňa z toaletnej misy nemusíte kupovať špeciálne čistiace prostriedky z drogérie. Vystačíte si s tým, čo máte najskôr doma. Najúčinnejší parťáci v boji proti vodnému kameňu sú citrónová šťava (alebo silnejšia kyselina citrónová), ocot a dokonca aj Coca-Cola. Vďaka tomu odstránite vodný kameň šetrne a navyše prírodnou cestou bez chémie.
Do záchodovej misy, prípadne aj nádržky, vysypte hrnček kyseliny (cca 200 g) a nechajte ju asi pol hodiny pôsobiť. Po uplynutí času skúste štetkou narušiť zvyšky vodného kameňa a potom spláchnite. Pri práci s kyselinou buďte opatrní, pri kontakte s okom totiž vyvoláva dráždivú reakciu.
Ocot je obľúbený domáci pomocník na odstránenie vodného kameňa. Máte v pláne čistiť okrem WC aj nádržku na vodu? Uzavrite prívod vody a spláchnite. Naliatím octu do vody by ste ho iba zbytočne zriedili. Kyselina octová v ňom obsiahnutá dokáže kameň naleptať a odlúpnuť.
Práca s octom je bezpečnejšia než s kyselinou, len musíte počítať s ľahkým závanom typickým pre tohto kuchynského pomocníka. Nechajte čistý ocot pôsobiť cez noc a kým ho ráno spláchnete, celú misu aj nádržku vydrhnite štetkou. Ocot je skvelý aj ako prevencia proti ďalšiemu usadzovaniu kameňa. Stačí, keď ho občas prilejete do splachovacej nádržky.
Táto populárna limonáda dokáže zázraky. Skvele odmasťuje a vie vrátiť lesk zašlým strieborným šperkom. Nás ale zaujíma to, ako dokáže umyť záchod. Obsahuje kyselinu citrónovú a fosforečnú, preto si s vodným kameňom poradí. Pri práci s ňou postupujte podobne ako pri octe. Nechajte ju cez noc, ale pokojne aj 24 hodín, pôsobiť. Po spláchnutí sami uvidíte, že vodnému kameňu dala skvele zabrať. Pokiaľ sú niekde viditeľné zvyšky kameňa, dočistite misu a nádržku kefou.
Niektorí radcovia v článkoch o tom, ako vyčistiť vodný kameň v záchodovej mise, spomínajú, že na odstránenie je dobrou voľbou aj jedlá sóda. Pozor na to, že má aj abrazívne vlastnosti. Hodí sa napríklad na škáry medzi kachličkami v kúpeľni, na čistenie toaletnej misy ju ale neodporúčame. Trením o glazúru totiž môže porušiť jej povrch a neskôr budú tieto miesta náchylnejšie na usadzovanie ďalších nečistôt.
Ide o špeciálny filter na tvrdú vodu, ktorý bráni usadzovaniu vodného kameňa. Inštaluje sa priamo na začiatok vodovodného potrubia. Ďalším pomocníkom je automatický zmäkčovač vody, ktorý obsahuje regeneračné soli alebo kamenec. S výberom a inštaláciou oboch variantov vám pomôže špecializovaný odborník na úpravu vody.
V dnešnej dobe je ponuka klozetov široká ako po stránke praktickej, tak z hľadiska dizajnu. Preto je potrebné si dôkladne rozmyslieť vaše...
Pravidelné čistenie práčky zabráni usadzovaniu nečistôt, plesní a usadzovaniu zvyškov pracích prostriedkov a minerálnych usadenín z tvrdej vody. Akékoľvek...
Pleseň na silikóne v kúpeľni alebo v škárach kachličiek je častým problémom mnohých domácností. Kúpeľňa je totiž miestnosťou, ktorá býva obvykle bez okien,...
„Super komunikácia. Rýchle dodanie. Objednávka cez telefón. Pani bola milá a pomohla vybrať. A...“
„S nákupom som bola veľmi spokojná, dakujem.“
„tovar vraciam neporušený, nevyhovuje rozmermi na umiestnenie v našej kúpelni“
„Rýchle dodanie, batéria vyzerá super“