Ako odstrániť vodný kameň z WC?

Bojujete doma s vodným kameňom? Pokiaľ sa usadzuje vo vašej varnej kanvici, alebo na skle sprchovacieho kúta, pravdepodobne ho nájdete aj v toaletnej mise. Výsledkom sú nevzhľadne vyzerajúce tmavé usadeniny, ktoré sú niekedy aj príčinou upchatia odtokových trubíc. Poradíme vám, ako vyčistiť záchod od vodného kameňa s prostriedkami, ktoré máte najskôr práve teraz v kuchyni.

Ako sa vodný kameň usadzuje

Vodný kameň sa tvorí z usadenín, ktoré obsahuje naša voda. Ide o horčičné a predovšetkým vápenaté molekuly. Všeobecne platí, že vodný kameň sa najradšej tvorí tam, kde voda mení svoju teplotu – ohrieva sa a chladne. Typickým príkladom je varná kanvica, bojler alebo sprchová hlavica. A samozrejme aj záchodová misa. Darí sa mu aj tam, kde je voda stojatá. Usadzovanie vodného kameňa sa deje vo vrstvách.

Prečo je kameň problém 

Okrem toho, že vodný kameň v toaletnej mise nevyzerá práve dvakrát vábne, môže upchať potrubie. Mechanickým čistením ide vodný kameň odstrániť iba ťažko. Vápenaté usadeniny ale porazíte čímkoľvek kyslým.

Čistenie toaletyČím vyčistiť záchod od vodného kameňa

Dobrou správou je, že na odstránenie vodného kameňa z toaletnej misy nemusíte kupovať špeciálne čistiace prostriedky z drogérie. Vystačíte si s tým, čo máte najskôr doma. Najúčinnejší parťáci v boji proti vodnému kameňu sú citrónová šťava (alebo silnejšia kyselina citrónová), ocot a dokonca aj Coca-Cola. Vďaka tomu odstránite vodný kameň šetrne a navyše prírodnou cestou bez chémie. 

Hrnček kyseliny citrónovej

Do záchodovej misy, prípadne aj nádržky, vysypte hrnček kyseliny (cca 200 g) a nechajte ju asi pol hodiny pôsobiť. Po uplynutí času skúste štetkou narušiť zvyšky vodného kameňa a potom spláchnite. Pri práci s kyselinou buďte opatrní, pri kontakte s okom totiž vyvoláva dráždivú reakciu.

Ocot nechajte pôsobiť cez noc

Ocot je obľúbený domáci pomocník na odstránenie vodného kameňa. Máte v pláne čistiť okrem WC aj nádržku na vodu? Uzavrite prívod vody a spláchnite. Naliatím octu do vody by ste ho iba zbytočne zriedili. Kyselina octová v ňom obsiahnutá dokáže kameň naleptať a odlúpnuť.

Práca s octom je bezpečnejšia než s kyselinou, len musíte počítať s ľahkým závanom typickým pre tohto kuchynského pomocníka. Nechajte čistý ocot pôsobiť cez noc a kým ho ráno spláchnete, celú misu aj nádržku vydrhnite štetkou. Ocot je skvelý aj ako prevencia proti ďalšiemu usadzovaniu kameňa. Stačí, keď ho občas prilejete do splachovacej nádržky. 

Coca-Cola si s kameňom tiež poradí

Táto populárna limonáda dokáže zázraky. Skvele odmasťuje a vie vrátiť lesk zašlým strieborným šperkom. Nás ale zaujíma to, ako dokáže umyť záchod. Obsahuje kyselinu citrónovú a fosforečnú, preto si s vodným kameňom poradí. Pri práci s ňou postupujte podobne ako pri octe. Nechajte ju cez noc, ale pokojne aj 24 hodín, pôsobiť. Po spláchnutí sami uvidíte, že vodnému kameňu dala skvele zabrať. Pokiaľ sú niekde viditeľné zvyšky kameňa, dočistite misu a nádržku kefou.

WC misa a bidetNepoužívajte čističe s abrazívnymi zložkami

Niektorí radcovia v článkoch o tom, ako vyčistiť vodný kameň v záchodovej mise, spomínajú, že na odstránenie je dobrou voľbou aj jedlá sóda. Pozor na to, že má aj abrazívne vlastnosti. Hodí sa napríklad na škáry medzi kachličkami v kúpeľni, na čistenie toaletnej misy ju ale neodporúčame. Trením o glazúru totiž môže porušiť jej povrch a neskôr budú tieto miesta náchylnejšie na usadzovanie ďalších nečistôt. 

Najlepšia prevencia? Zmäkčovač vody!

Ide o špeciálny filter na tvrdú vodu, ktorý bráni usadzovaniu vodného kameňa. Inštaluje sa priamo na začiatok vodovodného potrubia. Ďalším pomocníkom je automatický zmäkčovač vody, ktorý obsahuje regeneračné soli alebo kamenec. S výberom a inštaláciou oboch variantov vám pomôže špecializovaný odborník na úpravu vody.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať záchod?
29. 7. 2018

Ako vybrať záchod?

V dnešnej dobe je ponuka klozetov široká ako po stránke praktickej, tak z hľadiska dizajnu. Preto je potrebné si dôkladne rozmyslieť vaše...

Čítať viac

Ako vyčistiť práčku
27. 7. 2022

Ako vyčistiť práčku

Pravidelné čistenie práčky zabráni usadzovaniu nečistôt, plesní a usadzovaniu zvyškov pracích prostriedkov a minerálnych usadenín z tvrdej vody. Akékoľvek...

Čítať viac

Ako sa zbaviť plesne v kúpeľni
6. 9. 2023

Ako sa zbaviť plesne v kúpeľni

Pleseň na silikóne v kúpeľni alebo v škárach kachličiek je častým problémom mnohých domácností. Kúpeľňa je totiž miestnosťou, ktorá býva obvykle bez okien,...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024