Ako sa zbaviť plesne v kúpeľni

Pleseň na silikóne v kúpeľni alebo v škárach kachličiek je častým problémom mnohých domácností. Kúpeľňa je totiž miestnosťou, ktorá býva obvykle bez okien, preto ju nemôžete poriadne vyvetrať. Vlhká klíma a nedostatočné upratovanie sa ľahko postarajú o prostredie, kde sa plesniam bude dariť. Neriešená pleseň dokáže napáchať veľké škody. Prinášame niekoľko odporúčaní, ktoré vám pomôžu sa plesne zbaviť a predísť jej tvorbe.

                                ilustrácie kúpeľne

Optimálna vlhkosť v domácnosti sa pohybuje medzi 40 – 60 percentami. Kúpeľňa je však miestom, kde vlhkosť vzduchu často dosahuje až 90 percent. Prebytočná voda kondenzuje, usadzuje sa v najrôznejších drážkach a škárach a vytvára ideálne prostredie pre vznik plesní. Tie nie sú len estetickým problémom, predstavujú pre členov vašej domácnosti hlavne zdravotné riziko. Vdychované spóry plesní totiž prispievajú k rozvoju najrôznejších dýchacích ťažkostí, a to vrátane vzniku astmy. Bujúca pleseň navyše spôsobuje nepríjemný zápach a jej enzýmy dokážu narušiť štruktúru vybavenia kúpeľne a stien a tým ho nenávratne poškodiť.

Čo robiť, aby ste predišli vzniku plesní v kúpeľni

Pravidelne vetrajte, udržujte suché povrchy, opravte netesnosti, používajte odolné farby a sušte mokrú bielizeň alebo uteráky mimo kúpeľne.

Pravidelne upratujte

umývanie umývadlaZaraďte do vašich domácich prác pravidelné upratovanie kúpeľne. Zamerajte sa najmä na miesta náchylné na pleseň, ako sú sprchové kúty, vaničky, škáry dlaždíc a rohy. Používajte čistiace prostriedky, ktoré obsahujú fungicídne zložky. Tie pomôžu odstrániť pleseň a zabraňujú jej opätovnému výskytu.

Plesniam sa darí najviac tam, kde sa usadzuje prach. Venujte čas kontrole ťažko dostupných miest, pleseň sa totiž môže schovávať aj za práčkou, policami s kozmetikou, či pod umývadlovou skrinkou. Zamerajte sa aj na miesta, kde dochádza ku kontaktu dvoch teplotne rozdielnych prostredí. Typicky plochy okolo kúpeľňového radiátora, rámu dverí, prechodu výlevky do plastového kolena odpadového potrubia alebo pripojenia kotla.

Zapínajte kúpeľňový ventilátor

ventilátor s displejomPleseň sa často vyskytuje v dôsledku nadmernej vlhkosti. Pokiaľ máte v kúpeľni okno, po každom použití sprchy alebo vane ho otvorte a poriadne vyvetrajte. Máte v kúpeľni zabudovaný ventilátor? Nezabudnite ho využívať!

Existujú kúpeľne, ktoré nemajú ani jedno, iba otvorením dverí kúpeľne si ale nepomôžete. Len pustíte vlhkosť do ďalších miestností, kde môže tiež pôsobiť neplechu Odporúčame, aby ste zvážili inštaláciu ventilátora, ktorý pomáha odvádzať vlhký vzduch von. Dnes môžete zaobstarať aj ventilátor do kúpeľne so čidlom vlhkosti. Vďaka nemu sa automaticky aktivuje vo chvíli, keď je potreba. Môžete si sami nastaviť, pri akej úrovni vlhkosti vzduchu sa má zapnúť.

Venujte čas oprave netesností

Praskliny alebo netesnosti pri tesnení v sprchovacích kútoch, vaniach alebo vodovodných potrubiach môžu spôsobovať únik vody a vytvárať vlhké prostredie pre pleseň. Skontrolujte a opravte všetky netesnosti, aby ste zabránili prenikaniu vody.

Zapojte bieliace prostriedky

Pokiaľ máte v kúpeľni povrchy, ktoré sú odolné proti bieliacim prostriedkom, môžete použiť roztok obsahujúci bielidlo (napríklad zmes vody a bieliaceho prostriedku), aby ste odstránili pleseň. Majte však na pamäti, že tieto prostriedky môžu poškodiť niektoré materiály (napríklad drevo alebo sadrokartón). Pozorne si prečítajte návod výrobcu a postupujte podľa neho.

Bojujte s plesňou aj bez chémie

gumové rukavice a čistiace hubkyNa odstránenie plesne existuje aj niekoľko prírodných prostriedkov. Napríklad octový roztok (zmes octu a vody) alebo pasta z kyseliny citrónovej a sódy bikarbóny môžu byť účinným pomocníkom pri zbavovaní sa plesne. Pomáha aj hasené vápno, ktoré je snáď najlacnejšou dezinfekciou zabraňujúcou tvorbe plesní. Tieto prírodné prostriedky môžu byť ale menej účinné pri odstraňovaní hlboko zakorenenej plesne.

Nechajte to na profesionáloch

Pokiaľ sa pleseň neustále vracia alebo sa jedná o rozsiahlejší problém, zvážte profesionálnu pomoc. Odborníci na upratovanie alebo špecialisti na odstraňovanie plesne môžu mať efektívnejšie postupy a dokážu obvykle rýchlo odhaliť aj príčinu tvorby plesní, keď už si vy neviete rady.


Ďalšie zaujímavé články

 Ako vyčistiť sprchovací kút
5. 5. 2022

Ako vyčistiť sprchovací kút

Strašia vás s neúprosnou pravidelnosťou zaschnuté fľaky na dverách sprchovacieho kúta a v jeho rohoch sa pravidelne objavuje pleseň? Poradíme vám, ako rýchlo a...

Čítať viac

 Ako odstrániť vodný kameň z WC?
21. 4. 2022

Ako odstrániť vodný kameň z WC?

Bojujete doma s vodným kameňom? Pokiaľ sa usadzuje vo vašej varnej kanvici, alebo na skle sprchovacieho kúta, pravdepodobne ho nájdete aj v toaletnej mise...

Čítať viac

Ako opraviť záchod, ktorý preteká
26. 5. 2022

Ako opraviť záchod, ktorý preteká

Pretekajúcu toaletu je potrebné riešiť okamžite. Len počas jednej minúty v nej zbytočne pretečie aj liter vody! Až dostanete vyúčtovanie za jej spotrebu, môže...

Čítať viac

Ako vyčistiť upchaté umývadlo
17. 5. 2023

Ako vyčistiť upchaté umývadlo

Voda z drezu alebo umývadla neodteká? Nepríjemnosť, ktorá vás zaskočí vo chvíli, keď sa vám to hodí najmenej. Inštalatéra kvôli tomu ale volať nemusíte...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024