Ako vybrať záchod?

V dnešnej dobe je ponuka klozetov široká ako po stránke praktickej, tak z hľadiska dizajnu. Preto je potrebné si dôkladne rozmyslieť Vaše preferencie, požiadavky aj potreby, jedine tak si vyberiete toaletu vhodnú práve pre Vás.

Základné typy klozetov alebo ako si vybrať WC?

Ako vybrať záchod? - 5476119Závesné WC si veľkú obľubu získava až v posledných rokoch, kedy sa k nám tento trend dostal zo západných krajín. Ak si vyberieme tento typ klozetu, musíme pri prvotných stavebných úpravách myslieť na to, že je preň typické zadné napojenie na odpad. Tiež pamätajte, že stena, na ktorú bude klozet zavesený, musí mať dostatečnú nosnosť. Výhodou týchto toaliet je ich estetickosť, pretože všetka splachovacia technika je skrytá pod obkladom a viditeľná zostáva iba wc misa a tlačidlo na splachovanie. Pretože je splachovacia technika ukrytá, je výrazne tichšie napúšťanie vody do nádržky a rovnako tak aj samotné splachovanie. Výhodou je tiež úspora vody vďaka možnosti dvojakého splachovania. Malé splachovanie so spotrebou 3 l vody na spláchnutie, alebo veľké spláchnutie so spotrebou 6 l. Ďalšou výhodou je možnosť individuálneho nastavenia výšky toalety, inú výšku si zvolí rodina s deťmi oproti seniorom. Prázdny priestor pod misou je ľahko umývateľný, čo je vhodné z hygienického hľadiska, zanedbateľný však nie je ani celkový dojem priestoru, ktorý je tak vzdušnejší a vzhľadovo elegantnejší. Nevýhoda závesného klozetu sa môže prejaviť v prípade poruchy, kedy je technika skrytá za stenou. Avšak poruchovosť býva minimálna a nádržky fungujú spoľahlivo mnoho rokov. Závesné WC je možné tiež umiestniť pod okno alebo do rohu miestnosti. Obstarávacia cena toalety býva vyššia.

Voľne stojace WC má svoju mnohoročnú tradíciu. Ide o záchodovú misu, ktorá má oddelenú nádržku na vodu. Táto spravidla plastová nádržka môže byť umiestnená na stene nad alebo vedľa misy, alebo tiež vysoko nad misou. Nižšie položenie je vhodné z estetického aj praktického hľadiska, kedy je možné použiť nádržku s dvojakým splachovaním a tiež v prípade poruchy je ľahší prístup k nádržke a jej následná oprava. Pre tieto záchody je typické zvislé napojenie na odpad a hlboké splachovanie, tzn., že exkrementy padajú priamo do vody. Existuje široká ponuka veľkostí a vyhotovení tohto typu toalety, pričom výhodou je pomerne nízka finančná náročnosť.

Ako vybrať záchod? - 321701_001WC kombi s nádržkou má v našich domovoch najčastejšie zastúpenie. Misa stojaca na podlahe je spojená so splachovacou nádržkou. Výhodou tohto typu klozetu je jeho jednoduchá montáž a možnosť dvojakého splachovania. Pokiaľ sa splachovacia nádržka rozbije a nemožno ju opraviť, nie je možné ju od toalety samozrejme oddeliť. Typické je tu spodné alebo zadné napojenie na odpad a hlboké splachovanie. Ponuka tvarov a dizajnov je naozaj pestrá, takže si nemusíte lámať hlavu, aké kúpiť wc kombi, ak máte miestnosť ladenú v špecifickom štýle.

Chemické WC tvorí špeciálnu kategóriu. Je ideálnym riešením na cestovanie v obytných vozidlách či na lodiach, ale možno využiť tiež ako provizórne riešenie na chatách nebo na stavbe. Mobilné záchody sú nezávislé na odvode odpadu a vodovodnej prípojke a majú vlastnú splachovaciu a odpadovú nádržku, ktoré fungujú za podpory špeciálnych chemických náplní. Pri výbere je nutné okrem priestorov, kde bude prenosné WC umiestnené, zvážiť predovšetkým počet osob, ktorý bude toaletu využívať.

Ako vybrať záchod? - 5469702Voľba splachovania

Pri splachovaní rozlišujeme otvorený alebo uzavretý splachovací okruh s hlbokým alebo plochým splachovaním. U otvoreného splachovania vyteká voda do celého priestoru misy. Pri uzavretom splachovaní dochádza k rovnomernému vytekaniu vody malými otvormi. Toalety s hlbokým splachovaním vypúšťajú vodu do zavodnenej časti misy. U toaliet s plochým splachovaním dopadá voda najprv na pevnú plochu. Toto splachovanie sa používa v zdravotníckych zariadeniach alebo je vhodné u chorých osôb.

Povrchová úprava záchodovej misy

Je dôležité, aby glazúra toalety bola kvalitná. Jedine tak vám pomôže udržovať toaletu čistú, bude odpudzovať vodný kameň a znižovať pravdepodobnosť šírenia mikroorganizmov. Klasická povrchová úprava, ktorá sa nanáša na glazúru misy až po vypálení, je náchylná na abrazívne čistiace prostriedky. Povrchová úprava, kedy sa glazúra nanáša pri výrobe a prejde s misou aj vypálením, je kvalitnejšia, odolnejšia a má dlhšiu životnosť.

Záverom je možné zmieniť, že mnoho výrobcov ponúka klozety a doplnky napr. sedadlá v rovnakých radoch, tým môžete z kúpeľne vytvoriť dizajnovú miestnosť, ktorá bude Vašou pýchou. 


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať drezovú batériu?
30. 9. 2018

Ako vybrať drezovú batériu?

Dnes, kedy väčšinou riady odkladáme do umývačky, plní drez spolu s batériou stále dôležitú funkciu. Pri výbere býva kľúčovým faktorom dizajn a cena. Zohľadniť...

Čítať viac

Sprchovací box Júlia s vaničkou
24. 5. 2016

Sprchovací box Júlia s vaničkou

Nový sprchovací box Júlia (sprchovací kút so zadnou stenou) ponúka tieto výhody: sedadlo vodovodná batéria multifunkčná...

Čítať viac

Ako vybrať sprchové dvere?
17. 11. 2017

Ako vybrať sprchové dvere?

Hoci majú sprchové dvere do niky (vymurované miesto) jednoduchý vzhľad, patria k dominante kúpeľne. Preto by sme ich výberu mali venovať pozornosť už na...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
93 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„som veľmi spokojný,ďakujem“

30. 3. 2021

„Tovar bol doručený nepoškodený a veľmi rýchlo.“

29. 3. 2021

„Rýchla doprava, kvalitný výrobok. Ďakujem “

18. 3. 2021

„Perfektné poradenstvo, aj pri dodatočnej objednávke bol mi tovar doručený spolu do dvoch dní. Veľmi...“

11. 3. 2021
Tento web používa na poskytovanie služieb súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
OK   Ďalšie informácie