Ako vyčistiť sprchovací kút

Strašia vás s neúprosnou pravidelnosťou zaschnuté fľaky na dverách sprchovacieho kúta a v jeho rohoch sa pravidelne objavuje pleseň? Poradíme vám, ako rýchlo a správne umyť sprchovací kút a čo k tomu budete potrebovať. V našom článku sa zameriame aj na to, čo robiť, aby ste nabudúce mali s upratovaním menej starostí.

Čím odstrániť vodný kameň

Najviac práce pri upratovaní kúpeľne nám prirába tvrdá voda, takú doma máme skoro všetci. Biele mapy od vodného kameňa sa v sprchovacom kúte usadzujú po jemných vrstvičkách. Zreteľne ich vidíme hlavne na sklenených výplniach.

Ako vyčistiť sklenený sprchovací kút od vodného kameňa? Odstránite ho špeciálnymi chemickými prípravkami na sklá, ktoré zoženiete v drogérii. Stačí vám ale aj obyčajný octový roztok s vodou (v pomere 1 : 5), ktorý je o dosť šetrnejší k prírode. Nechajte ho niekoľko desiatok minút pôsobiť a potom sklo stačí opláchnuť a vyleštiť dosucha. 

Čistenie sprchovej zástenyAko predchádzať usadzovaniu kameňa

V ideálnom svete by ste vy aj vaša rodina vždy po sprchovaní odstránili zvyšné kvapky vody stierkou na sprchovací kút alebo suchým uterákom. U detí je ale často problém už len to, aby sa celé utreli v kúte uterákom a neťapali po byte mokré. Vieme, že naša rada je síce účinná, ale v mnohých domácnostiach nemožná.

Poradíme vám ale ešte jednu vychytávku, a to odpudzovač vody pre sprchovacie kúty – ide o špeciálny prípravok na báze vosku. Obvykle ho v drogérii nájdete s označením AntiCalc. Vodný kameň sa vďaka takej ochrane usadzuje o dosť menej a vy máte pri upratovaní jednoduchšiu prácu.

Čo pomôže na škáry v kúpeľni

Na čistenie škár medzi kachličkami nehľadajte špeciálny prípravok, hlavné je mať dosť času a trpezlivosť. Do škár sa, rovnako ako na sklo, usadzuje vodný kameň a zvyšky peny zo šampónu alebo mydla. Urobte si kašičku z prášku do pečiva s vodou, alebo zmes z jedlej sódy a vášho prípravku na riad. Čistič naneste do všetkých škár, zamerajte sa aj na rohy sprchovacieho kúta a miesta, kde je vanička v kontakte s gumovým tesnením. Nechajte pastu pôsobiť asi 15 minút, potom ju opláchnite horúcou vodou a vytrite dosucha.

Skvelým pomocníkom na škáry v sprchovacom kúte je parný čistič. Vďaka špeciálnej bodovej dýze dokáže priame pôsobenie pary rýchlo uvoľniť aj veľmi odolné vrstvy usadenín. Pri silikónových škárach si len dajte pozor, aby ste paru nechali pôsobiť iba krátko. Pôsobením tepla by mohlo dôjsť k narušeniu materiálu.

Vyčistite odpad

Pri umývaní sprchovacieho kúta nezabúdajte na miesto, ktoré síce nie je vidieť, ale pri zanedbaní sa vám pripomenie poriadnymi komplikáciami. Upchatý odpad v sprchovacom kúte totiž rozhodne nie je vec, ktorú by sme si priali. Pravidelne preto vyberajte z jeho sitka zvyšky vlasov a ďalších nečistôt, ktoré sa tam po sprchovaní usadzujú. Raz za čas ho tiež prepláchnite čističom na odpad. 

Sprchová hlavicaZamerajte sa na batérie a sprchové hlavice

Na odstránenie zaschnutých kvapiek vody a mydliniek si vystačíte s bežnými čistiacimi prostriedkami do kúpeľne, stačí vám dokonca aj stará kefka a bežná zubná pasta. S nimi vydrhnite sprchovú batériu a potom ju opláchnite vodou. Pre maximálny lesk potom ešte použite handričku z mikrovlákna a čistič na okná v spreji. Pokiaľ máte citlivé mosadzné batérie, použite radšej špeciálne prípravky, ktoré sú pre ne vhodné.

Často sa zabúda na čistenie sprchovej hlavice. Drobné dierky sa kvôli tomu upchávajú vodným kameňom a sprchová hlavica tak stráca svoj pôvodný tlak. Viditeľné nánosy kameňa odstránite kefou alebo špáradlom. Potom si pripravte vrecko, naplňte ho vodou a pridajte trochu jedlej sódy. Ponorte hlavicu do vrecka, utiahnite gumičkou a nechajte aspoň 20 minút pôsobiť.

Zlatá rada nakoniec? Vetrajte!

Samozrejmosťou by malo byť púšťanie vetráka počas vášho času v kúpeľni. Po sprchovaní nechajte dvere sprchovacieho kúta vždy otvorené a rovnako aj dvere od kúpeľne. Tým dávate o dosť menšiu šancu plesniam na ich novú tvorbu. Uteráky sušte na vešiaku pre ne určenom alebo v sušičke. Neprehadzujte ich cez rám sprchovacieho kúta, môže pod nimi vznikať vlhkosť a príležitosť pre plesne


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať sprchovací kút?
29. 7. 2018

Ako vybrať sprchovací kút?

Čo všetko je potrebné vedieť, aby sme si vybrali naozaj vhodný sprchovací kút? Ponuka sprchovacích kútov je široká, rovnako tak existuje množstvo variantov,...

Čítať viac

Ako urobiť sprchovací kút bez vaničky
6. 6. 2022

Ako urobiť sprchovací kút bez vaničky

Elegantný sprchovací kút bez vaničky vyzerá príťažlivo. Kúpeľňa vďaka nemu pôsobí opticky väčším dojmom, pretože je minimalistický a vyzerá vzdušne. Pokiaľ...

Čítať viac

Ako vyčistiť práčku
27. 7. 2022

Ako vyčistiť práčku

Pravidelné čistenie práčky zabráni usadzovaniu nečistôt, plesní a usadzovaniu zvyškov pracích prostriedkov a minerálnych usadenín z tvrdej vody. Akékoľvek...

Čítať viac

Ako sa zbaviť plesne v kúpeľni
6. 9. 2023

Ako sa zbaviť plesne v kúpeľni

Pleseň na silikóne v kúpeľni alebo v škárach kachličiek je častým problémom mnohých domácností. Kúpeľňa je totiž miestnosťou, ktorá býva obvykle bez okien,...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024