Ako vybrať sprchovací kút?

Čo všetko je potrebné vedieť, aby sme si vybrali naozaj vhodný sprchovací kút? Ponuka sprchovacích kútov je široká, rovnako tak existuje množstvo variantov, ktoré musíme zvážiť pred samotnou inštaláciou. Odmenou nám potom bude funkčný kút, ktorý nám bude slúžiť k našej spokojnosti roky, a tak vychádzame nielen zo svojich potrieb, ale tiež z priestorového riešenia kúpeľne.

Typy sprchovacích kútov podľa konštrukcieSprchový kút MELODY

 • Sprchovacie kúty rámové sú typické zasadením výplne do rámu. Ich výhodou je veľká stabilita, čím znesú aj časté nešetrné zaobchádzanie a sú tak vhodné do kúpeľní, kde sa predpokladá častejšie používanie. Nevýhodou môže byť dizajnové riešenie rámu, ktoré sa nemusí každému zapáčiť.
 • Sprchovacie kúty polrámové sú tiež vybavené rámom, chýbajú však zvislé rámové profily. To je tiež dôvod, prečo vynikne lepšie samotná výplň sprchovacieho kúta a kút celkovo pôsobí elegantnejšie.
 • Sprchovacie kúty bezrámové sú tvorené iba bezpečnostnými sklami a pántmi a nerušene tak dotvárajú celok kúpeľne. U tohto typu kútov musíme dbať na kvalitu podporných prvkov, ktoré zaručujú stabilitu, napr. kovanie, úchyty, rozpery. Možnou nevýhodou tu môžu byť vyššie obstarávacie náklady.

Materiál rámu sprchovacieho kúta

Hliníkový rám je k dispozícii chrómovaný alebo farebne upravený.  U tohto typu si musíme dať pozor na kvalitu vyhotovenia, aby funkčnosť aj vzhľad rámu zostal rovnaký ako na začiatku používania.

Sprchovací kút DIAMONDMateriál výplne sprchovacieho kúta

 • Sklenená výplň býva z bezpečnostného skla a jeho veľkou výhodou je nenáročnosť údržby. Na trhu sa ponúkajú sklá matné aj číre, tie majú oproti matnému vyhotoveniu výhodu v ešte menšej náročnosti na údržbu. Pokiaľ kúpeľnu používa viac osôb, je vhodné zvážiť, či si nevyberieme tiež sklo so vzorom, ktoré zaistí potrebné súkromie pri sprchovaní. Sklenenú výplň volíme najčastejšie u hliníkových alebo kovových rámov.
 • Plastová výplň – polystyrol sa používa u kútov s plastovým rámom. Výhodou plastovej výplne sú nižšia obstarávacia cena a nepriehľadnosť, nedostatkom náchylnosť na poškrabanie. Väčšina výplní má matné alebo vzorované vyhotovenie, preto prípadné škrabance a usadeniny nie sú toľko viditeľné. Vždy volíme plast silnejší, tenkostenný nemá dlhú životnosť.

Plastová výplň v podobe lamiel

Spôsob otvárania dverí sprchovacieho kúta

Tu je okrem vlastných preferencií najdôležitejším ukazovateľom tvar a veľkost sprchovacieho kúta, rovnako tak aj samotný rozmer kúpeľne.Sprchovací kút LUSTY

 • Posuvné otváranie dverí volíme v menších kúpeľniach. Výhodou tohto systému je, že nedochádza k stekaniu vody na zem. Nevýhodou pojazdov je sťažená náročnosť pri čistení. Pojazdy tiež určujú, ako ľahko sa budú dvere otvárať a nemali by zadrhávať. Dvere by mali dokonale tesniť a je vhodné, aby boli doplnené systémom AntiBlock, ktorý zaručí tiché otváranie a zatváranie.
 • Zalamovacie otváranie je opäť vhodné aj pre menšie kúpeľne, ale je nutné zvoliť väčšiu hĺbku sprchovacieho kúta. Výhodou je, že voda zostáva opäť vnútri sprchovacej zóny a zalamovacie dvere tiež dobre izolujú.
 • Pántové, otočné otváranie je vhodné pre väčšie kúpeľne, pretože dvere sa otvárajú smerom von. Aby voda nestekala na podlahu, je potrebné mať dvere vybavené odtokovou lištou. Dôležité je tiež, aby pánty boli celomosadzné s kvalitným chrómovaním. Dvere s pántovým zatváraním sú nesporne menej náročné na údržbu. Ku všetkým plochám sa pri umývaní dvierok pomerne ľahko dostanete.
 • Zhrňovacie otváranie nájdeme u kútov s lamelovým systémom. Medzi výhody tohto spôsobu otvárania patrí nízka obstarávacia cena, odolnosť, priestrannosť a možnosť úpravy rozmerov.Sprchový kút polkruhový

Tvar a veľkosť sprchovacieho kúta

Všeobecne platí, čím väčší priestor sprchovací kút ponúka, tým je pobyt v ňom komfortnejší. Rovnako tak aj výška v rozmedzí 190 – 200 cm je ideálna.

 • Obdĺžnikové sprchovacie kúty sú vhodné do veľkých kúpeľní, ich výhodou je komfort a pohodlie pri sprchovaní. Štandardný rozmer je 80 x 120 cm, ale výnimkou nie sú ani atypické rozmery, ktoré doladia jedinečnosť vašej kúpeľne.
 • Štvorcové sprchovacie kúty si obstaráte, keď disponujete menšou kúpeľňou. Dostačujúci minimálny rozmer u tohto typu kútov je 80 x 80 cm.
 • Štvrťkruhové sprchovacie kúty sú priestorovo najúspornejším variantom rohových kútov, dostačujúci rozmer je 90 x 90 cm.

Sprchovací box

A záverom, pokiaľ chcete mať s rekonštrukciou kúpeľne čo nejmenej starostí, vyberte si hotový sprchovací box. Odpadnú vám tak starosti s výberom vaničky, zásteny, sprchovej batérie, sprchového panelu a navyše budete mať istotu perfektného tesnenia bez ďalších starostí. Výhodou je aj finančná úspora. Problém u sprchovacieho boxu môže byť estetický, pretože sa môže stať, že nebude ladiť s celkovým interiérom kúpeľne.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať sprchové dvere?
17. 11. 2017

Ako vybrať sprchové dvere?

Hoci majú sprchové dvere do niky (vymurované miesto) jednoduchý vzhľad, patria k dominante kúpeľne. Preto by sme ich výberu mali venovať pozornosť už na...

Čítať viac

Ako vybrať vodovodnú batériu?
3. 9. 2018

Ako vybrať vodovodnú batériu?

Pri rekonštrukcii alebo novej realizácii kúpeľne či kuchyne sa rieši okrem iného obstaranie vodovodnej batérie. Podľa toho, kde bude batéria umiestnená, sa...

Čítať viac

Ako riešiť povrchy stien v kúpeľni? Kachličky nie sú jediná varianta
5. 8. 2019

Ako riešiť povrchy stien v kúpeľni? Kachličky nie sú jediná varianta

V slovenských kúpeľniach sú obľúbenou voľbou klasické kachličky. V posledných rokoch si získava obľubu aj cementová stierka. Tapety sú skôr pre odvážnejších...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
95 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„super komunikácia, dodržaný termín dodávky......skrátka spokojnosť!!!“

16. 1. 2022

„Potrebovali sme zmeniť iný model sprchoveho kútu už po zaplatení,po telefonáte,úplne bez...“

13. 1. 2022

„Výborná komunikácie, rýchle dodanie, niet čo dodať.“

13. 1. 2022

„Komunikácia, objednávka, zaplatenie aj dodanie - všetko prebehlo bez problému a veľmi rýchlo :)...“

11. 1. 2022