Ako urobiť sprchovací kút bez vaničky

Elegantný sprchovací kút bez vaničky vyzerá príťažlivo. Kúpeľňa vďaka nemu pôsobí opticky väčším dojmom, pretože je minimalistický a vyzerá vzdušne. Pokiaľ rekonštruujete kúpeľňu vo vašom vyššom veku, bude pre vás praktickou výhodou aj to, že ide o bezbariérový sprchovací kút. Je ale vaša kúpeľňa vhodná na sprchovací kút bez vaničky? Vysvetlíme vám, čo musíte zvážiť, než sa preň rozhodnete.

Správny odtokový mechanizmus je zásadný

Sprchovací kút bez sprchovej vaničky budete riešiť bodovým odtokom. Ide o odtokový žľab do sprchy zložený z tela, ktoré je napojené na sifón, a roštu. Najnižší možný sifón pre takýto sprchovací kút musí mať výšku aspoň 65 milimetrov. Tento typ odtoku sa dáva obvykle do stredu sprchovacieho kúta. Sprchovací kút so žľabom je oproti klasickej montáži na vaničku náročnejší na inštaláciu. Je potrebné ho presne položiť a spádovať dlažbu tak, aby voda dobre odtekala. Podlaha sprchovacieho kúta by mala mať sklon aspoň 2 % smerom k žľabu, aby sa voda nehromadila na podlahe, ale efektívne odtekala do kanalizácie. 

Prietok žľabu by mal byť rovnaký (alebo vyšší), ako prietok vody v sprche. Medzi našimi odtokovými žľabmi nájdete typy s odtokom 26, ale napríklad aj viac ako 60 litrov za minútu. Najpopulárnejší a zároveň najviac praktický je antikorový odtokový žľab. Radi vám pri jeho výbere pomôžeme, kontaktujte nás

odtokový žľab

 Izolácia sprchovacieho kúta zabráni nečakanej nehode  

Účel izolácie sprchovacieho kúta je jasný, má ochrániť kúpeľňu pred vlhkosťou pod dlažbou a zároveň chrániť poschodie pod vami pred nechcenou záplavou. Odporúčame použiť klasickú jednozložkovú hydroizoláciu v podobe tesniacej vrstvy, alebo fóliu vyrobenú zo syntetických živíc. Súčasťou hydroizolačných hmôt sú nevyhnutné hydroizolačné pásky. Tie je nutné zapracovať v styku stena-stena a stena-podlaha. Aj tento detail musí byť vodoodolný a nesmie spôsobiť defekt celého diela. Podlaha musí byť odizolovaná po celej kúpeľni. 

Aký zvoliť typ výplne zásteny

Sklenená zástena vymedzuje priestor sprchy od ostatného priestoru a zabraňuje nechcenej potope v kúpeľni. Zástena by mala mať hrúbku aspoň 6 mm. U nás nájdete aj tie s hrúbkou 8 a 10 mm. Sklenené zásteny sa dnes vyrábajú z odolného bezpečnostného skla, ktoré môže byť číre, matné alebo priesvitné. Originálne sú aj tie so šedým zafarbením, ktoré nájdete v našej ponuke napríklad pri sérii Lusty Grey. Sklá majú obvykle ochranu skiel proti usadzovaniu vodného kameňa Easyclean. Vybrať si môžete medzi sklom s rámom alebo bez rámu. 

sprchovací kút bez vaničky

S dverami, alebo radšej sprchovací kút walk-in?

Zamyslite sa nad tým, či pre váš kút potrebujete mať sprchové dvere. Pokiaľ si môžete dovoliť sprchovací kút väčších rozmerov, nemusí vás trápiť, že by sa voda dostala mimo neho. Veľkou výhodou je, že si vďaka absencii vaničky môžete dovoliť pre vašu kúpeľňu sprchovací kút presne na mieru dispozíciám vašej kúpeľne. Pri správnom návrhu a výbere kvalitných konštrukčných prvkov z povodne už nemusíte mať strach. Postrážte si spomínaný spád pri žľabe a prietok vody. 

Protišmyková dlažba pre bezpečie

Bezpečnostné sklá sú dôležitým prvkom a rovnako tak aj protišmyková dlažba, ktorá minimalizuje riziko pošmyknutia v sprche. Keramické dlažby dnes ponúkajú veľmi kvalitné protišmykové povrchy, sú označené písmenami B a C. Väčší pocit bezpečia získate aj tým, že si zvolíte dlaždice menších rozmerov a spoločne so škárami budú fungovať ako prirodzený protišmykový povrch. 

Nevýhody sprchovacieho kúta bez vaničky a walk-in

  • Podlaha musí byť mierne prehĺbená, aby mohla voda do potrubia jednoducho prúdiť. V niektorých bytoch a domoch ale takýto stavebný zásah nejde, sprchovací kút bez vaničky preto nemôže mať každý. Inštalácia žľabu je tiež finančne nákladnejšia, než je tomu pri klasickej vaničke.  

  • Sprchovacie kúty bez dverí nie sú nijako uzavreté, preto sa v nich počas sprchovania nedrží toľko tepla. To totiž s parou uniká von. 

Je na vás otázok okolo výberu sprchovacieho kúta príliš? Kontaktujte nás a my s vami radi preberieme všetky špecifiká. Postaráme sa o to, aby ste si vybrali ideálny sprchovací kút.


Eva Auerová

Eva Auerová, autorka článku

Eva je neodmyslitelnou součástí společnosti Hezká koupelna už od roku 2017. Svoji kariéru zde začala v administrativě a komunikaci s koncovými zákazníky. Dnes vede oddělení péče o zákazníky, kde se věnuje zajištění hladkého průběhu reklamací a maximální spokojenosti klientů při konzultacích zařízení koupelny. Svou odbornost a cenné zkušenosti ochotně předává novým kolegům. Klade důraz na efektivní komunikaci a pečlivou informovanost zákazníků. Ráda sleduje nové trendy v oblasti koupelnového vybavení. Podle jejích slov by koupelna měla být nejen funkční, ale i oázou klidu a relaxace.


Ďalšie zaujímavé články

Sprchové dvere MOVE – sen o modernej kúpeľni
2. 8. 2017

Sprchové dvere MOVE – sen o modernej kúpeľni

Sklenené dvere sa v moderných kúpeľniach stávajú stále populárnejšie. Sklo má oproti plastu mnoho pozitívnych vlastností, ktoré je dobré využiť. Výhody...

Čítať viac

Ako vybrať sprchové dvere?
17. 11. 2017

Ako vybrať sprchové dvere?

Hoci majú sprchové dvere do niky (vymurované miesto) jednoduchý vzhľad, patria k dominante kúpeľne. Preto by sme ich výberu mali venovať pozornosť už na...

Čítať viac

 Ako vyčistiť sprchovací kút
5. 5. 2022

Ako vyčistiť sprchovací kút

Strašia vás s neúprosnou pravidelnosťou zaschnuté fľaky na dverách sprchovacieho kúta a v jeho rohoch sa pravidelne objavuje pleseň? Poradíme vám, ako rýchlo a...

Čítať viac

Ako zistiť správny rozmer zásteny pre sprchovací kút
20. 12. 2023

Ako zistiť správny rozmer zásteny pre sprchovací kút

Vyberáte pre svoj kút sprchovú zástenu? Inštalovať ju môžete na vaničku alebo priamo na podlahu. V nasledujúcom článku vás chceme upozorniť na to, že je...

Čítať viac

Bezrámové sprchové kúty: Moderný dizajn a jednoduchá údržba
15. 1. 2024

Bezrámové sprchové kúty: Moderný dizajn a jednoduchá údržba

Bezrámové sprchové kúty sa stali symbolom moderného designu v kúpeľniach po celom svete. Ich čisté línie a elegantný vzhľad prinášajú do každého priestoru...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
100 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„S nákupom som bola veľmi spokojná, dakujem.“

16. 7. 2024

„tovar vraciam neporušený, nevyhovuje rozmermi na umiestnenie v našej kúpelni“

12. 7. 2024

„Rýchle dodanie, batéria vyzerá super“

9. 6. 2024

„Spoľahlivé a rýchle doručenie. S objednávkou som veľmi spokojna“

31. 5. 2024