Ako vybrať sprchové dvere?

Hoci majú sprchové dvere do niky (vymurované miesto) jednoduchý vzhľad, patria k dominante kúpeľne. Preto by sme ich výberu mali venovať pozornosť už na začiatku plánovania rekonštrukcie či realizácie kúpeľne. Keď zvolíme u sprchových dverí vhodné tvarové vyhotovenie, veľkosť a vybereme si mezi jednokrídlovým či dvojkrídlovým otváraním, vytvoríme osobitú kúpeľňu, ktorá bude nielen funkčná ale tiež vzhľadovo dokonalá.

Typy sprchový dverí

Sprchovací kút JAGUAR - AquatekPosuvné sprchové dvere bývajú najčastejšou voľbou, možno preto, že sú vhodné ako do malej kúpeľne, tak vytvoria pôsobivý dojem aj v kúpeľni priestrannej. Aby boli dvere funkčné, je nutné ich opatriť kvalitným pojazdom a kolieskami. Čím väčšie kolieska máme, tým spravidla spoľahlivejšie fungujú. Odporúčaná minimálna veľkosť koliesok je 2 cm v priemere, ideálne s bezúdržbovými ložiskami. Ďalšou možnosťou posunu je systém, ktorý namiesto koliesok využíva klzák. Tento systém je menej náročný na údržbu a zaisťuje trvalo tichú a bezproblémovú prevádzku.

Zalamovacie sprchové dvere získavajú na obľube vďaka svojmu nadčasovému dizajnu. Tento typ dverí je vhodný do malých kúpeľní, pretože dvere zložené v rohu sprchy zaberajú minimum miesta. Pokiaľ si vyberiete zalomenie dovnútra, nesteká voda do kúpeľne, ale zostáva vnútri kúta, čo ocení nejeden používateľ. Nevýhodou zalamovacích dverí môže byť vyššia náročnosť na údržbu, kedy je nutné dbať na dostatočné preschnutie dverí, aby sa zabránilo vzniku plesní.

Pivotové dvere sú vhodné do veľkých a priestranných kúpeľní, kde vynikne ich elegantný dizajn. Tieto dvere sú zavesené na otočných pántoch, preto pokiaľ sa otvárajú von, môžu kvapky vody stekať na podlahu. Existuje veľké množstvo variantov a typov dverí, vďaka čomu je možné vytvoriť opravdu originálny a nadčasový kúsok.

  • Dvojkrídlové sprchové dvere potrebujú dostatočne široký kút či niku. Vyrábajú sa vo variante s otváraním dovnútra a von a na svoju inštaláciu nepotrebujú sprchovací vaničku ani spodnú lištu, preto sú vhodné aj do bezbariérových kúpeľní.

  • Jednokrídlové sprchové dvere majú v kúpeľniach najčastejšie zastúpenie, vyžadujú však dostatok miesta na otvorenie. Pokiaľ je kút dostatočne hlboký, je vhodné zvoliť otváranie dovnútra.

Niektoré typy sprchových dverí do niky je možné doplniť pevným bočným dielom a vytvoriť tak opravdu široký sprchovací priestor.

Tvary sprchových dveríTekno B4 - Luxusné sprchové dvere zasúvacie

  • štvorcové

  • obdĺžnikové

  • polkruhové

  • atypické

Materiál výplne dverí

Na výrobu výplne sa používajú dva materiály

  • Plast, ktorý je lacnejším variantom a je odolný voči usadzovaniu vodného kameňa.

  • Sklo, ktoré dotvára luxusný dojem kúpeľne. Na výber je sklo číre alebo matné. Tieto sklá bývajú ošetrené prípravkami, vytvárajúcimi ochranný film, ktorý zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa. U sklenenej výplne je nutné pamätať tiež na bezpečnosť, preto je vhodné si vybrať bezpečnostné kalené sklá s minimálnou hrúbkou 6 mm.

Luxusné sprchové dvere zasúvacie s brzdou - NOBEL AquatekMateriál rámu

Sprchové dvere sú najčastejšie ukotvené v hliníkovom ráme. Hliník pôsobí elegantným dojmom a má dlhú životnosť. Najluxusnejším variantom je rám s pochrómovaným povrchom. Existujú aj rámy s povrchovou úpravou satin, ktorá je odolná voči mechanickému poškodeniu, chemikáliám a vlhku.

Pokiaľ však uprednostňujete minimalizmus, môžete si vybrať tzv. bezrámové uchytenie dverí.

Rada záverom

Hlavnou funkciou sprchových dverí je zabrániť pretekaniu vody zo sprchy, preto je nutné, aby spoľahlivo tesnili. To dosiahnete správnym rozmerom dverí a tesnením, ktoré je vyrobené z pevného a plesniam odolného materiálu. Všetok materiál, z ktorého sú jednotlivé súčasti dverí vyrobené, by mal byť určený na použitie v kúpeľniach. Medzi taký materiál patrí antikoro, chróm, mosadz, silikón a špeciálny plast.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať sprchovú vaničku?
5. 10. 2017

Ako vybrať sprchovú vaničku?

V dnešnej uponáhľanej dobe dávajú ľudia prednosť sprchovaniu pred kúpeľom nielen pre úsporu časovú, ale tiež pre úsporu energetickú a zároveň ekonomickú...

Čítať viac

Osvetlenie kúpeľne
2. 1. 2018

Osvetlenie kúpeľne

Svetlo v kúpeľni býva opomínanou záležitosťou! Aby ste sa v kúpeľni cítili príjemne, máme tu pár zaujímavých tipov na osvetlenie kúpeľne. Správne...

Čítať viac

Kupujeme fínsku saunu. Čo všetko musíme zvážiť?
5. 9. 2017

Kupujeme fínsku saunu. Čo všetko musíme zvážiť?

Milujete saunovanie a rozhodli ste sa, že by ste si váš obľúbený rituál radi vychutnávali z pohodlia domova? Nákup domáci fínskej sauny je skvelý spôsob, ako...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Super kvalita, rýchle dodanie!“

12. 7. 2021

„Obchod super len chýba mi viac sortimentu ako ventilátory a podobne , ináč by som komplet nakúpil...“

8. 7. 2021

„Vysoká profesionalita a veľká spokojnosť zákazníka. Pre mňa TOP obchod č.1 Milan.“

24. 4. 2021

„som veľmi spokojný,ďakujem“

30. 3. 2021
Tento web používa na poskytovanie služieb súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
OK   Ďalšie informácie