Ako zistiť správny rozmer zásteny pre sprchovací kút

Vyberáte pre svoj kút sprchovú zástenu? Inštalovať ju môžete na vaničku alebo priamo na podlahu. V nasledujúcom článku vás chceme upozorniť na to, že je dôležité, aby ste pri výbere nezabudli na možnú odchýlku dodaného rozmeru. Tú spôsobuje nutnosť odsadenia pre správne tesnenie kúta. Podrobne vám vysvetlíme, ako vybrať správny rozmer a ušetriť si tak starosti s výmenou. Pokiaľ si nie ste istí vašim výberom, neváhajte sa na nás obrátiť.

Prečo je nutné odsadenie sprchovej zásteny

Odsadenie sprchovej zásteny definuje vzdialenosť, o ktorú je zástena odsadená od kraja vaničky. Dôvodom je lepšia tesnosť kúta proti striekajúcej vode. To znamená, že ak si napríklad vyberáte bočnú stenu s uvedeným štandardným rozmerom predajcu 900 x 900 mm, jej skutočná šírka môže byť menšia – presná hodnota odchýlky závisí od typu danej zásteny.

odsadenie sprchovej zásteny

Zástena inštalovaná na sprchovú vaničku alebo iný podklad

Na sprchovú vaničku sa zásteny montujú vždy s odsadením. Zásteny štandardných rozmerov sú určené na montáž na vaničku a rozmery sú tomu prispôsobené. To isté platí aj pri montáži na podklad - podmurovku.

Sprchová zástena inštalovaná na dlažbu

Uvedené rozmery nie sú skiel ale maximálne rozmery celej zásteny vrátane tesniacich líšt a krytiek. Vždy sa zaujímajte o presnú špecifikáciu rozmerov, ktoré sú súčasťou každého nášho produktu v kategórii zásten. Pri zaobstaraní sprchovej zásteny v zvláštnych rozmeroch ide o montáž bez nutnosti odsadenia. Pokiaľ si však vyberiete štandardný rozmer pre montáž na podlahu bez vaničky, je nutné o rozmere kúta smerom dovnútra vytvoriť aspoň 5 cm rovnú montážnu plochu.

Ako zistiť správny rozmer zásteny pre sprchovací kút - spatne-zamereni-instalace-sprchoveho-koutu

Foto od klienta, ktorý bohužiaľ pri zameraní rozmerov pre sprchovací kút s inštaláciou na dlažbu nezohľadnil jeho nutnú odchýlku.

Pokiaľ si nie ste istí vašim výberom, obráťte sa na nás.

Ako správne zmerať rozmer pre sprchovú zástenu

Zameranie zásteny je možné vykonať až vtedy, keď je v kúpeľni už položená dlažba a steny sú obložené:

- rozmery je nutné uvádzať s presnosťou na milimetre,

- nákres zamerania kreslite z pohľadu pred sprchovou zástenou. Určenie pravej a ľavej strany uvádzajte podľa nižšie uvedeného obrázku.

pravá a ľavá strana merania sprchovej zásteny

Zdroj: https://www.sanswiss.cz/

Sprchové dvere umiestnené v nike

1) Zmerajte šírku hore, uprostred a dole.

2) Vodováhou overte, či sú obe steny bez odchýlok. Prípadne zamerajte a presne zapíšte odchýlky.

3) Vodováhou overte, či je sprchová vanička (alebo dlažba) presne.

Rohový sprchovací kút

1) Zmerajte šírku pravej a ľavej strany - vzdialenosť od steny k vonkajšej hrane vaničky.

2) Vodováhou overte, či sú obe steny bez odchýlok. Prípadne uveďte presné odchýlky.

3) Vodováhou overte, či je sprchová vanička (alebo dlažba) presne.

Perfektná tesnosť je pri sprchovacom kúte zásadná

Sprchovací kút, ktorý počas používania dobre tesní, je v kúpeľni nevyhnutnosťou. V závislosti od dizajnu a typu konštrukcie zásteny však existujú rozdiely v miere tesnosti, ktoré musíte vziať do úvahy. Všetky sprchové zásteny poskytujú účinnú ochranu proti striekajúcej vode, u niektorých je odolnosť vyššia. S ohľadom na vaše preferencie si preto vyberte tú pravú pre svoju kúpeľňu:

čiastočne rámovaná sprchová zástena

Bezrámová sprchová zástena bez prahovej lišty

Poskytuje dobrú ochranu proti striekajúcej vode. Pretože zástena nemá prahovú lištu, môže sa voda z kúta dostať ľahšie. Pokiaľ očakávate maximálnu tesnosť, odporúčame zabudovanie nízkej prahovej lišty.

Čiastočne rámová sprchová zástena s prahovou lištou

Táto varianta poskytuje veľmi dobrú ochranu proti prípadnému úniku vody zo sprchového kúta. Tenký rámový profil alebo prahová lišta efektívne bráni prípadnému vytekaniu vody zo sprchy.

Rámová sprchová zástena s rámovými profilmi

Poskytuje optimálnu ochranu proti striekajúcej vode. Čím vyšší je dolný vodorovný profil, tým je jej ochranný účinok väčší. Takýto typ zásteny zadrží vodu aj pri dlhom a intenzívnom sprchovaní.

Dobré tesnenie sprchovacieho kúta udržuje kúpeľňu suchú a čistú. Zároveň chráni jej vybavenie a povrchy pred možným poškodením spôsobeným vodou a vlhkosťou.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať sprchovú vaničku?
5. 10. 2017

Ako vybrať sprchovú vaničku?

V dnešnej uponáhľanej dobe dávajú ľudia prednosť sprchovaniu pred kúpeľom nielen pre úsporu časovú, ale tiež pre úsporu energetickú a zároveň ekonomickú...

Čítať viac

Ako vybrať sprchové dvere?
17. 11. 2017

Ako vybrať sprchové dvere?

Hoci majú sprchové dvere do niky (vymurované miesto) jednoduchý vzhľad, patria k dominante kúpeľne. Preto by sme ich výberu mali venovať pozornosť už na...

Čítať viac

Ako urobiť sprchovací kút bez vaničky
6. 6. 2022

Ako urobiť sprchovací kút bez vaničky

Elegantný sprchovací kút bez vaničky vyzerá príťažlivo. Kúpeľňa vďaka nemu pôsobí opticky väčším dojmom, pretože je minimalistický a vyzerá vzdušne. Pokiaľ...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
93 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024