Ako vybrať sprchovú vaničku?

V dnešnej uponáhľanej dobe dávajú ľudia prednosť sprchovaniu pred kúpeľom nielen pre úsporu časovú, ale tiež pre úsporu energetickú a zároveň ekonomickú. Než však svoju sprchovú vaničku začnete používať, je potrebné zvážiť priestorové možnosti kúpeľne a vybrať tak vaničku vhodnej veľkosti a tvaru. Svojim predstavám a potrebám potom prispôsobíte voľbu materiálu a spôsob inštalácie.

Veľkosti a tvary vaničky

Sprchova vanička Black StarNajpoužívanejšie rozmery sprchovej vaničky sú 80 x 80 cm, 90 x 90 cm alebo 100 x 100 cm. Ďalej existujú aj rôzne obdĺžnikové varianty. V prípade atypickej kúpeľne je možné však vyberať z rôznych rozmerov a tvarov. Dôležitým aspektom sprchovej vaničky je aj jej výška, pričom platí, čím nižšia vanička, tým ľahší prístup do sprchovacieho priestoru.

Štandardná výška vaničky sa pohybuje medzi 3 až 6 cm, ale k dispozícii sú aj vaničky hlboké od 28 do 49 cm. Rovnako ako z atypických rozmerov možno vyberať z atypických výšok. V ponuke nájdeme tiež ploché sprchové vaničky, ktoré sú vhodné pre osoby na invalidnom vozíku.

Základné tvary vaničiek:

Materiál použitý na výrobu sprchových vaničiek a jeho základné vlastnosti

Akrylátové vaničky sú v súčasnosti najžiadanejšie, nielen preto, že sú ľahké, na omak príjemné a hladké, teplotne stále, ale akrylát vďaka svojim vlastnostiam umožňuje vyrobiť prakticky akýkoľvek tvar. Hoci má akrylát hladký povrch, hrozí minimálne riziko pošmyknutia. Akrylát ďalej veľmi dobre tlmí zvuk dopadajúcej vody a je stálofarebný. Pozor si však musíte dať na čistiace piesky a pasty, ktoré povrch porušujú. Výhodou akrylátových vaniček je však možnosť opravy prebrúsením a následným vyhladením.

Vaničky z liateho mramoru patria medzi najkvalitnejšie. Sú nízke a je možné ich vyrobiť v akejkoľvek farbe a tvare. Vaničky sú pevné, stabilné, s nosnosťou do 300 kg, stálofarebné. Liaty mramor má výborné tepelnoizolačné vlastnosti a ľahkú údržbu. Či už sa rozhodnete vaničku podmurovať, usadiť na nožky, alebo zabudovať do podlahy, s vaničkou z liateho mramoru je to možné. Obstaranie tohto typu vaničky je finančne náročnejšie.

Keramické vaničky sa vyznačujú pevnosťou, odolnosťou, vysokou nosnosťou a ľahkou údržbou. U keramických vaničiek sa často používa protišmyková úprava alebo rošty s imitáciou tropických drevín.

Oceľové smaltované vaničky sú stále v obľube nielen vďaka nízkym obstarávacím nákladom ale tiež kvôli vlastnostiam smaltu. Smalt je hladký, farebne stály, odolný voči chemikáliám, kyselinám aj voči poškrabaniu. Aby tieto prednosti boli dodržané, je dôležité, aby smaltovaná oceľ mala hrúbku 3,5 mm. Povrch smaltu je tiež možné upraviť tzv. antislipom, ktorý zabráni možnému pošmyknutiu. Pokiaľ túto úpravu smalt nemá, je vhodné do sprchovacieho priestoru umiestniť protišmykovú rohožku. Smaltované vaničky sa vyrábajú v mnohých tvaroch a veľkostiach. 

Sprchová vanička Black StarČo ďalej zvážiť pred nákupom vaničky?

  • Plánujete v sprchovacom kúte kúpať děti? Odporúčame vaničku s protišmykovým povrchom a hĺbkou od 28 cm. Pozor tiež na ostré hrany!
  • Bude používať sprchovací kút senior? Odporúčame protišmykový povrch a čo najnižšiu vaničku.
  • Budú sa vo vani kúpať domáce zvieratká? Potom neodporúčame akrylát z dôvodu nižšej odolnosti proti poškrabaniu.
  • Farbíte si v sprche vlasy? Tu dajte prednosť smaltu nebo keramike, ktoré majú farebnú stálosť.
  • Aké máme v kúpeľni technické možnosti? Napojenie armatúr, prípadne napojenie na elektrinu pre sprchovacie boxy.
  • Mnoho vaničiek je dodávaných vrátane sifónu, a nie vždy možno dodaný sifón bez problému inštalovať do stavebného priestoru.
  • Ak ste se rozhodli pre vaničku zabudovanú do podlahy, je nutné zistiť, či to konštrukcia podlahy umožňuje. Toto riešenie nie je možné v panelových bytoch.

Ďalšie zaujímavé články

Druhy sprchových hlavíc
28. 7. 2022

Druhy sprchových hlavíc

Sprchujeme sa každý deň. To ešte neznamená, že to musí byť nudná rutina. Pre skutočný pôžitok zo sprchovania odporúčame zvážiť obstaranie sprchovej hlavice s...

Čítať viac

 Ako odstrániť vodný kameň z WC?
21. 4. 2022

Ako odstrániť vodný kameň z WC?

Bojujete doma s vodným kameňom? Pokiaľ sa usadzuje vo vašej varnej kanvici, alebo na skle sprchovacieho kúta, pravdepodobne ho nájdete aj v toaletnej mise...

Čítať viac

Ako vybrať saunu? Prečítajte si, čo všetko je potrebné vedieť pred nákupom
28. 7. 2018

Ako vybrať saunu? Prečítajte si, čo všetko je potrebné vedieť pred nákupom

Aby sme našli pre vaše potreby ten najvhodnejší variant, je potrebné zvážiť, akým veľkým priestorom pre saunu disponujeme, aká výška teploty je pre nás ideálna...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
95 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Seriozne jednanie.Spoľahlivý.“

20. 12. 2022

„Tovar bol expedovany velmi rychlo. Az prekvapivo rychlo. Ocakavam, ze tovar, ktory je skladom, ma...“

23. 11. 2022

„Nakupovala som už druhýkrát, nakoľko som veľmi spokojná s tovarom. Obchod odporúčam.“

21. 9. 2022

„Rýchly obchod, vzorne zabalené, podrobné informácie v maili.“

27. 7. 2022