Vaňa verzus sprchovací kút - výhody a nevýhody

Pri renovácii alebo zariaďovaní kúpeľne stojíte pred rozhodnutím, či do nej inštalovať vaňu alebo sprchovací kút. Aby ste sa rozhodli správne, musíte zvážiť svoju každodennú rutinu aj vaše nároky na vzhľad kúpeľne. Zaujímať vás bude aj náročnosť údržby a obvyklá spotreba vody.

asymetrická vaňa

Luxusný relax verzus praktickosť

Vaňa je ideálnou voľbou pre tých, ktorí si radi pôžitkársky vychutnávajú dlhý kúpeľ v horúcej vode. S knižkou, pohárom vína alebo len tak – vždy ide o skvelý spôsob odreagovania po náročnom dni. Sprcha je oproti tomu vnímaná ako rýchla a efektívna varianta pre každodennú hygienu. Aj v nej si ale môžete užiť nadštandardný relax. Dnešné moderné sprchové boxy môžu mať masážne trysky, rôzne voľby na nastavenie jeho stropného svetla alebo rádio na spríjemnenie chvíľ.

Úspora miesta

V menších bytoch obvykle nebýva miesta nazvyš, preto vám nezostáva nič iné, len inštalovať sprchovací kút. Máte malé deti? Môžete si aspoň vybrať sprchovací kút s vyššou vaničkou, ktorá poskytne dostatok priestoru na kúpanie malých detí alebo štvornohých maznáčikov.

Dovoľujú dispozície vašej kúpeľne vaňu? Neváhajte! V našom sortimente zároveň nájdete rohové vane, ktoré sú špeciálne navrhnuté aj pre menšie priestory. S kúpeľňou netradičných rozmerov si zase poradia asymetrické vane. Kráľovnou je v ponuke voľne stojaca vaňa, ktorá splní sny tých najnáročnejších pôžitkárov. Aby ste vybrali správne, prečítajte si náš článok ako vybrať vaňu.

Pokiaľ u vás doma stále silnejú debaty o tom, že je pre sprchovanie vaňa nepraktická, pretože voda bude jednoducho všade naokolo, odporúčame vyriešiť túto dilemu inštaláciou vaňovej zásteny. Tá môže chrániť priestor iba okolo sprchovej hlavice, alebo brániť podlahu pred únikom vody na celú dĺžku vane.

vana se zástěnou

Spotreba vody hrá rolu

Z hľadiska spotreby vody je sprchovanie jasne úspornejšie. Klasická vaňa pojme okolo 200 litrov vody. Počas sprchovania vám ale stačí oveľa menej – obvykle okolo 50 litrov vody. Rýchlu rannú sprchu určite zvládnete do minúty a využijete tak pokojne len 15 litrov. Pokiaľ sa navyše zameriate na sprchové hlavice s perlátormi, ktoré šetria vodu, dostanete sa na ešte nižšie hodnoty. Prečítajte si ďalšie tipy na to, ako si vybrať sprchovací kút.

Údržba

Pokiaľ sa bavíme o pravidelnej údržbe kúpeľne, najskôr nám dáte za pravdu, že s vaňou bude jednoduchšie obstaranie. Nemá žiadne záhyby a madlá, ktoré potrebujú precízne čistenie. Žiadne sklenené výplne, ktoré zložito zbavujete usadenín vodného kameňa a leštíte k dokonalosti. Na druhú stranu dnešné moderné designy ponúkajú bezrámové sprchové kúty a zásteny, u ktorých je starostlivosť o ne o poznanie jednoduchšia. Hlavným kľúčom k jednoduchej údržbe je pravidelnosť, len tak sa vyhnete boju s škaredou plesňou a zašlými sklami.

sprchový kút

Premýšľajte nad budúcnosťou

Voľba medzi vaňou a sprchovacím kútom závisí od toho, aké sú plány vaše, alebo vašej rodiny, za pár rokov. Plánujete deti? Bude pre vás vhodnejšia vaňa. Žijete vo viacgeneračnom domácnosti a viete, že sa u niektorých členov pomaly zhoršuje schopnosť bezproblémovej chôdze? Potom bude múdrejší zaobstarať bezbariérový sprchovací kút, ktorý budete inštalovať priamo na podlahu.

Pri rozhodovaní medzi vaňou a sprchovacím kútom je dôležité zvážiť vaše individuálne potreby a priestorové možnosti. Zatiaľ čo vaňa prináša luxus a relaxáciu, sprchovací kút ponúka rýchlosť a efektivitu. Bez ohľadu na to, čo si vyberiete, je dôležité, aby vaša kúpeľňa vyhovovala vášmu životnému štýlu a prinášala vám radosť a príjemný pocit vždy, keď v nej trávite čas.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať sprchovú vaničku?
5. 10. 2017

Ako vybrať sprchovú vaničku?

V dnešnej uponáhľanej dobe dávajú ľudia prednosť sprchovaniu pred kúpeľom nielen pre úsporu časovú, ale tiež pre úsporu energetickú a zároveň ekonomickú...

Čítať viac

Ako vybrať vaňu? Bez kompromisov – ponuka je bohatá
28. 7. 2018

Ako vybrať vaňu? Bez kompromisov – ponuka je bohatá

Výber vane je jedným z kľúčových rozhodnutí pri plánovaní realizácie kúpeľne, preto je potrebné si odpovedať na základné otázky. Ako veľký priestor máme...

Čítať viac

Nákup vane má rôzne premenné, hrúbka akrylátu nie je vždy rozhodujúca
2. 9. 2018

Nákup vane má rôzne premenné, hrúbka akrylátu nie je vždy rozhodujúca

Akú vaňu kúpiť do kúpeľne? Najdôležitejšie je zodpovedať si hneď na začiatku niekoľko základných otázok: Koľko priestoru jej môžeme venovať?  Kto...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024