Ako vybrať vaňu? Bez kompromisov – ponuka je bohatá

Výber vane je jedným z kľúčových rozhodnutí pri plánovaní realizácie kúpeľne, preto je potrebné si odpovedať na základné otázky. Ako veľký priestor máme pre vaňu k dispozícii? Kto bude vaňu využívať? Preferujeme dlhé kúpanie? Čo od samotného kúpania očakávame? A samozrejme aká výška investície je pre nás prijateľná?

Z akého materiálu sa vane vyrábajú a jeho základné vlastnosti

Akrylátové vane patria v dnešnej dobe k najobľúbenejším, pretože vlastnosti tohto materiálu uspokojujú široké spektrum zákazníkov. Akrylátové vane sú príjemne teplé na ohmat a majú tak výbornú tepelne izolačnú vlastnosť, čím zostáva voda dlhú dobu teplá. Pokiaľ je potrebné inštalovať držadlá, podhlavníky a ďalšie príslušenstvo je akrylát správna voľba, pretože umožňuje navŕtanie potrebných otvorov. Ďalšou výhodou je dlhá životnosť, stálofarebnosť, lesklý a neporézny povrch, ktorý sa ľahko čistí a má antibakteriálne vlastnosti. Akrylát vďaka svojim vlastnostiam umožňuje vytvorenie akéhokoľvek tvaru vane, najčastejšie sa však vyrábajú vane obdĺžnikové, rohové a asymetrické. Všetky tieto náležitosti sú splnené, pokiaľ kupujeme vaňu z kvalitného akrylátu, ktorého minimálna hrúbka je 4,5 mm. Rozoznávame dva typy akrylátu – extrudovaný a liaty, ten je drahší ale mechanicky aj chemicky odolnejší.

Obdĺžniková vaňa BescoOceľové smaltované vane boli obľúbené v minulosti, ale vďaka novým technológiám môžu konkurovať vaniam akrylátovým aj dnes. Ich výhodou je dlhšia životnosť, cenová dostupnosť, farebná stálosť a neporéznosť povrchu. Oceľové vane sú odolné proti poškrabaniu aj zafarbeniu, preto sú vhodné na detské vodné hry aj kúpanie zvieracích maznáčikov, rovnako tak na kozmetické procedúry, kedy sú používané rôzne bylinné nálevy. Ďalšou prednosťou je možnosť opravy smaltovaného povrchu špeciálnym lakom. 

Nevýhodou týchto vaní je ich vysoká hmotnosť a na ohmat studený povrch, ktorý spôsobuje rýchlejšie ochladenie napustenej vody. Pri kúpe je potrebné brať do úvahy hrúbku ocele, kedy odporúčaná hrúbka je 2 mm.

Liatinové vane sa vyrábajú predovšetkým ako vane voľne stojace na nožičkách. Ich nevýhodou je vysoká hmotnosť materiálov a obmedzená možnosť tvarovania. Liatinové vane sa po napustení teplou vodou zahrievajú pomaly, na druhú stranu zostáva voda oproti iným typom materiálov najdlhšie teplá.

Základné tvary a priestorové riešenie

Obdĺžnikové vane sú tradičným riešením mnohých kúpeľní. Dôležité je, aby dno vane bolo čo najširšie a bolo tak zaručené pohodlné sprchovanie. Pokiaľ kúpeľňa nedisponuje dostatočným úložným priestorom, je vhodné voliť vaňu so širším bočným lemom, na ktorý môžeme uložiť kozmetické prípravky. Širší bočný lem je tiež dôležitý, pokiaľ uvažujeme o inštalácii vaňovej zásteny.

Oválne vane sú dizajnovým riešením s nádychom luxusu. Ich nevýhodou je však priestorová náročnosť, preto sú vhodné do veľkých kúpeľní.

Rohové vane sú ideálnym riešením pre stredné a veľké kúpeľne. Ich vnútorné uspôsobenie umožňuje kúpanie aj dvoch osôb. Väčšinou sú doplnené rôznymi sedadlami a bočné lemy umožňujú uloženie vybraných produktov.

Asymetrické vane sú výborným kompromisom, kedy disponujeme malým priestorom a požadujeme pohodlné kúpanie. Asymetrická vaňa ponúka dostatok priestoru na sprchovanie, pričom svojím netypickým tvarom zaručuje jedinečnosť daného priestoru.

Voľne stojaca akrylátová vaňa BEVERLY 180x82 cmAkú vaňu kúpiť, keď…

  1. Budú vaňu využívať tiež malé deti a seniori – volíme akrylátovú vaňu, ktorá umožňuje navŕtanie potrebných držadiel a ďalšieho príslušenstva k vaniam.

    Aby detské dobrodružstvo neskončilo potopou, je vhodné využiť vaňovej zásteny z tejto ponuky.

  2. Ak budeme vo vani kúpať zvieratá alebo si dopriavame kúpeľ s bylinnými prísadami, volíme radšej vaňu zo smaltovanej ocele, ktorá je odolná proti poškrabaniu a zafarbeniu.

  3. Očakávame od kúpeľa ozajstný relax s nádychom luxusu napríklad aj s drahou polovičkou – vyberieme si z ponuky voľne stojacich dizajnových vaní, rohovú vaňu alebo priestrannú hydromasážnu vaňu.

  4. Priestor v kúpeľni je obmedzený alebo netypicky riešený – vyberieme si z ponuky asymetrických vaní.

  5. Máme k dispozícii veľkú kúpeľňu a chceme mať originálny dizajn – môžeme si vybrať z ponuky špeciálnych vaní.

  6.  Máme radi klasiku, ale je pre nás dôležité tiež pohodlie – vyberieme si obdĺžnikovú vaňu.


Ďalšie zaujímavé články

Nákup vane má rôzne premenné, hrúbka akrylátu nie je vždy rozhodujúca
2. 9. 2018

Nákup vane má rôzne premenné, hrúbka akrylátu nie je vždy rozhodujúca

Akú vaňu kúpiť do kúpeľne? Najdôležitejšie je zodpovedať si hneď na začiatku niekoľko základných otázok: Koľko priestoru jej môžeme venovať?  Kto...

Čítať viac

Ako zariadiť retro kúpeľňu
1. 4. 2023

Ako zariadiť retro kúpeľňu

Dnešné interiéry sa vracajú k tvarom a farbám minulých rokov. V minulosti hľadáme to, čo v našom súčasnom živote postrádame. Duch retra hneď nemusíte vtlačiť...

Čítať viac

Ako vybrať drezovú batériu?
29. 3. 2023

Ako vybrať drezovú batériu?

Drez a vodovodné batérie plnia v kuchyni stále veľmi dôležitú funkciu. A to aj napriek tomu, že väčšina domácností dnes odkladá špinavý riad do umývačky. Pri...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Kvalita, rýchlosť profesionalita“

9. 4. 2023

„Obchod spravil všetko pre moju spokojnosť zákazníka.“

7. 4. 2023

„Dva nakupy. Uzasny servis. Expresne rychle dorucenie. Vyborne zabalene. Vysoka spokojnost.“

13. 3. 2023

„Objednávku som musel pozmeniť .Ochota personálu nevídaná ,všetko vybavili k spokojnosti tovar v...“

19. 2. 2023