Ako na rekonštrukciu malej kúpeľne v paneláku

Stále vás doma straší stará umakartová kúpeľňa? Alebo ste kúpili starší byt na investíciu a teraz premýšľate nad jeho celkovou rekonštrukciou? Zrejme dôjdete k záveru, že bude najrozumnejšie staré jadro vybúrať a začať budovať novú kúpeľňu pekne od základov. V panelákových kúpeľniach ale býva obvykle problém s nedostatkom priestoru. Poradíme vám, ako ho získať toľko, aby ste si mohli zaobstarať aj vaňu, po ktorej tak dlho túžite.

Nakreslite si to

oranžová kúpeľňaČi už sa rozhodnete pre rekonštrukciu vlastnými silami, alebo radšej zapojíte odborníkov, načrtnite si na štvorčekový papier rozmery vašej kúpeľne. Nebojte sa a hrajte sa chvíľu s vlastnými víziami. Zakreslite si, kde by malo byť umývadlo, kde sprchovací kút a čo ďalšie musí v kúpeľni zostať. Inšpirujte sa na internete už realizovanými rekonštrukciami. Z toho vám vyjde dosť dôležitých informácií o tom, aká zložitá bude renovácia kúpeľne.

Nezabudnite na to, že okolo toaletnej misy musí zostať nejaký priestor a okolo umývadla tiež, presné rozmery týchto medzier nájdete aj jednoducho na internete. Prečítajte si náš článok o tom, ako vybrať wc a čo pri tom musíte zvážiť.

Vďaka nákresu zistíte, či bude potrebné kvôli vani prepojiť toaletu s kúpeľňou, alebo sa vám nejaká malá vaňa do paneláka zmestí aj tak.

Ako získať miesto navyše

Možno by ste mohli presunúť práčku do kuchyne, čistiace prostriedky z kúpeľne dať do kumbálu na chodbe a kôš na bielizeň presunúť do spálne. Sami určite prídete na to, kde by ste mohli ešte trochu miesta ušetriť. Zamerajte sa na asymetrické vane, ktoré si vystačia, čo sa týka miesta, aj s málom.
Niektoré veci a kozmetické pomôcky v kúpeľni zostať musia, pre nich vymyslite šikovný úložný priestor. Taký obstará kúpeľňová skrinka so zrkadlom, horné skrinky, alebo umývadlová skrinka.

Koniec umakartového jadra

Rozhodli ste skoncovať s umakartovým jadrom? Máte dve možnosti: zachovať pôvodný pôdorys, alebo, ako spomíname vyššie, prepojiť WC s kúpeľňou a získať vďaka tomu miesto navyše. Po vybúraní ho nahradia priečky z pórobetónových tvárnic – najčastejšie značky Ytong. Tie sa použijú na obmurovanie vane aj budovanie stien. Nasleduje napojenie nových rozvodov do stúpačiek.

sprchový kútSprchovací kút na vaničku alebo na dlažbu

Láka vás sprchovací kút bez vaničky? Jeho inštalácia má svoje podmienky, medzi tú zásadnú patrí výška odtokového žľabu. Napríklad spoločnosť Alcaplast už ale vyrába odtokové žľaby s nízkou stavebnou výškou, ktorá môže vyhovovať aj panelákovým kúpeľniam. Pokiaľ sa rozhodnete pre kút so sprchovou vaničkou, v našom sortimente nájdete štvrťkruhové, obdĺžnikové aj štvorcové sprchové kúty. Rozmery začínajú už na 80 x 80 cm. Taký, ktorý bude sedieť do vašej kúpeľne, medzi nimi určite vyberiete.

Rekonštrukcia kúpeľne v paneláku bez búrania

Nechce sa vám z akéhokoľvek dôvodu do búrania? Vymurovanie novej panelákovej kúpeľne je časovo aj finančne nákladné. Navyše potrebujete stavebné povolenie. Možností je aj renovácia umakartových stien. Musíte len počítať s tým, že výsledný efekt nebude taký výrazný. Ide len o prekrytie pôvodných dosiek, tie ale zostávajú zachované. Na trhu je niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú možnosť pokrytia umakartového jadra špeciálnou krytinou vo vami vybranom dezéne.

Opticky kúpeľňu prevzdušnite

Pri rekonštrukcii myslite na to, že biela alebo svetlo krémová farba v malej kúpeľni dodá ilúziu vzdušného a priestranného miesta. Na veľkých plochách voľte také odtiene, tmavé alebo pastelové farby nechajte až na menšie doplnky. V našom článku zistíte, na čo je fajn sa zamerať, keď vyberáte doplnky do kúpeľne.

Nezabudnite, že kúpeľni bude potrebné dodať dostatok svetla, kúpeľňové osvetlenie rozmiestnite po viacerých bodoch. Prečítajte si v našom článku aj ďalšie rady, ktoré sa týkajú postupu pri rekonštrukcii kúpeľne.
 
Či už ste sa rozhodli pre variant s búraním, alebo bez, odporúčame začať mapovaním nového sanitárneho zariadenia, sprchy alebo vane a taktiež overiť dostupnosť vami preferovaných obkladov aj dlažby. V dnešnej dobe vás môže nemilo zaskočiť čakacia lehota, ktorá sa môže pretiahnuť u niektorých výrobcov pokojne aj na niekoľko mesiacov.


Ďalšie zaujímavé články

Ako na rekonštrukciu kúpeľne a na čo dať pozor
27. 11. 2020

Ako na rekonštrukciu kúpeľne a na čo dať pozor

Rozhodli ste sa pre rekonštrukciu kúpeľne? Je potrebné si všetko dobre premyslieť a naplánovať. Zvážili ste starostlivo farby, materiály a sanitu? Sprcha...

Čítať viac

Kúpeľňová zástena chráni podlahu pred potopou
5. 6. 2023

Kúpeľňová zástena chráni podlahu pred potopou

Kúpeľňová zástena oddeľuje sprchovací kút alebo vaňu od zvyšku kúpeľne. Jej hlavná úloha je jasná, tým je udržať zvyšok kúpeľne počas vášho sprchovania suchý...

Čítať viac

Malá kúpeľňa s WC? Poradíme, ako na to
9. 11. 2023

Malá kúpeľňa s WC? Poradíme, ako na to

S kúpeľňou veľkosti poštovej známky musíte múdro plánovať, aby ste do nej vložili všetko potrebné. O to viac, pokiaľ má byť jej súčasťou aj toaleta. Všetko sa...

Čítať viac

Kam v kúpeľni uložiť uteráky
13. 12. 2023

Kam v kúpeľni uložiť uteráky

Premyslite si starostlivo, kam uteráky v kúpeľni uložíte. Existuje hneď niekoľko rozmanitých variantov, kam s nimi. Od jednoduchých háčikov, až po kreatívne...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024