Ako používať bidet a ktorý vybrať?

Bidet je v dnešnej dobe vyhľadávaným pomocníkom pre oblasť intímnej hygieny. Zvažujete jeho nákup? Vysvetlíme vám, prečo si ho zaobstarať, porovnáme štyri typy bidetov na trhu a popíšeme, ako bidet používať. Ak sa obávate obstarávacej ceny, tak nie je treba. Bidetové sedátko zaobstaráte už od troch tisíc korún.

Čo je to bidet

toaleta s bidetomEšte pred niekoľkými rokmi ste sa s bidetom stretli iba výnimočne. Mysleli ste si najskôr, že ide o nejaký špeciálny typ klozetu. Dnes už vídame bidety celkom pravidelne. Ide o vyhľadávaného pomocníka, ktorý zaisťuje umytie intímnych partií po použití toalety. Poskytuje maximálnu hygienickú starostlivosť, prúdom vody totiž očistí a osvieži intímne partie oveľa lepšie, než obyčajný toaletný papier.

Bidety sú dôležité pre hygienu žien. Striekajúca voda im uľahčí starostlivosť o intímne partie počas menštruácie a zároveň v nich počas používania vyvoláva inštinktívne zovretie svalov v oblasti panvového dna. Tým pôsobí preventívne proti inkontinencii, ktorej príčinou je, predovšetkým u starších žien, práve oslabenie týchto svalov.

Bidet pomáha tým, ktorí trpia hemoroidmi alebo im toto ochorenie hrozí. To sa týka všetkých, ktorí majú sedavé zamestnanie. Uľahčuje aj proces intímnej hygieny ľuďom s obmedzenou pohyblivosťou a starším ľuďom.

Ktorý bidet vybrať

Pre svoju domácnosť si môžete zvoliť niektorý zo štyroch typov produktov, ktorým patrí spoločné pomenovanie bidet. Môže ísť o:
- elektronický bidet,
- bidetové sedadlo,
- keramický bidet,
- bidetová spŕška.

Vysvetlíme vám, aké sú medzi nimi rozdiely. Riešite, že máte málo miesta v kúpeľni? Zamerajte sa na WC a bidet v jednom.

Elektronický bidet

elektronický bidetKombinuje klasický záchod s pokročilými funkciami bidetu v jednom. V sortimente ho nájdete aj pod názvom sprchová toaleta alebo sprchové WC. Má obvykle dve trysky. Análnu sprchu na umytie po vykonaní potreby a druhú pre intímne partie žien. Súčasťou býva ručný diaľkový ovládač pre pohodlnú voľbu programu očisty a taktiež ním jednoducho WC veko otvoríte a po použití ho zase sklopíte. Na ovládači si tiež zvolíte možnosť masáže, automatického čistenia trysiek, vyhrievania sedátka alebo vysušenia pokožky.

Bidetové sedátko

Ako už podľa názvu tušíte, ide o WC sedátko, ktorého súčasťou je bidet. Jednoducho ho namontujete na vašu záchodovú misu a využívate výhody bidetu. Súčasťou sú opäť dve trysky pre análny a dámsky oplach. Rovnako ako pri elektronickom bidete ide o výhodu WC bidet 2v1, šetríte tak miesto v kúpeľni. Rozdiel medzi nimi je v tom, že pri bidetovom sedadle nepotrebujete zapojenie do elektriny.

závesný klozet a závesný bidetKeramický bidet

Ide o samostatnú misu kombinovanú s vodovodnou batériou. Jeho montáž je ideálna v bezprostrednej blízkosti WC. Nemá sedátko, preto odporúčame vybrať taký, ktorý má robustnejšie oblé tvary. Nevýhodou je aj to, že zaberie kus miesta v kúpeľni a disponuje iba omývacou funkciou.

Bidetové spŕšky

Jednoduchý doplnok pre klasické WC. Rovnako ako klasický bidet aj spŕška má len omývaciu funkciu. Spršku inštalujete aj v blízkosti toaletnej misy, k umývadlám alebo roháčikom pri WC kombi. Použitie je o niečo menej komfortné ako pri klasickom bidete.

Ako používať bidet

Vysvetlíme si použitie bidetu, ktorý je súčasťou toalety a voľne stojaceho bidetu. Ak ste sa rozhodli zaobstarať bidetovú spršku, jej používanie nie je potrebné príliš vysvetľovať. Jednoducho sa opláchnite, tam, kde je to potrebné a osušte sa toaletným papierom.

Toaleta s bidetom

Elektronické bidety a bidetové sedadlo majú jednoduché použitie, ktoré sa naučíte za pár sekúnd:
    1.) Po vykonaní potreby si vyberiete na ovládači elektronického sedátka, či máte záujem o análny alebo perineálny oplach. Nájdete tlačidlo s popisom „wash“. Zo sedátka vyjde tryska, ktorá vám opláchne genitálie a análnu oblasť. Po umytí stlačíte tlačidlo „stop“.


2.) Po umytí navolíte funkciu vysušenia. Pokiaľ ju na ovládači nemáte, použite toaletný papier.

Keramický (samostatný) bidet

Používanie keramického bidetu je o trochu menej pohodlnejšie, ale svoju funkciu zaistí perfektne:

Po vykonaní potreby si aspoň raz utrite konečník toaletným papierom a potom sa presuňte na bidet. To, ako budete na voľne stojaci bidet nasadať, závisí od umiestnenia trysiek a od toho, ktorú časť tela chcete umyť. Na očistenie intímnych partií žien je lepšie nasadnúť čelom ku kohútiku, pre zadnú časť tela zase chrbtom k nemu.

2.) Nastavte sa tak, aby vám smer prúdu vody dopadal na miesta, ktoré chcete umyť. Môžete nad bidetom stáť, alebo sa naň posadiť. štýlová kúpeľňa s bidetomVäčšina bidetov ale nemá sedátka, takže budete musieť sedieť na okraji.


3.) Umyte si časť tela, ktorú potrebujete a nechajte všetku prácu na prúde vody.


4.) Osušte si pokožku toaletným papierom. Väčšina bidetov má v blízkosti pripravené aj uteráky, tie slúžia tiež na utretie genitálií alebo rúk. Pokiaľ ste pri návšteve, siahnite ale radšej len po toaletnom papieri.


5.) Po použití bidetu ho opláchnite a očistite. Pustite trysky na nízky tlak a venujte snahe vrátiť bidet do pôvodného stavu aspoň pár sekúnd. Pred odchodom z kúpeľne nezabudnite trysky vypnúť, aby ste zbytočne neplytvali vodou.

Ľudia majú o bidetoch často skreslené predstavy a len pomyslenie na ich používanie u nich vyvoláva úsmev. Nenechajte sa nimi zaskočiť a sami rozhodnite, či je bidet pre vašu osobnú hygienu a zdravie prínosom. Ide o váš domov a je len na vás, čím ho vybavíte.


Ďalšie zaujímavé články

24. 8. 2022

Ako ušetriť v domácnosti za vodu

Ceny energií stúpajú a ich vývoj do budúcnosti nevyzerá lepšie. Veľa domácností premýšľa nad tým, ako efektívne využiť rodinný rozpočet a na čom by sa dalo...

Čítať viac

Inšpirácie pre zariadenie malé toalety
3. 11. 2023

Inšpirácie pre zariadenie malé toalety

Inteligentné zariadenie malej toalety je výzva, ktorej sa báť nemusíte. S trochou plánovania a kreativity môžete vytvoriť 100% funkčný a zároveň štýlový...

Čítať viac

Teplota pod kontrolou: Praktická termostatická batéria
3. 10. 2023

Teplota pod kontrolou: Praktická termostatická batéria

Termostatická batéria ukončí raz a navždy zdĺhavé otáčanie kohútikov a hľadanie optimálnej teploty. Pri sprchovaní alebo kúpaní s nimi jednoducho nastavíte a...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024