Ako vybrať zrkadlo do kúpeľne

Zrkadlá hrajú dôležitú úlohu pri vnímaní nás samotných. Dobre umiestnené zrkadlo môže pracovať s prirodzeným osvetlením miestnosti a so svietidlami, dokáže upozorniť a zvýrazniť dekor kúpeľne. Starostlivo premyslite, čo od zrkadla očakávate a podľa toho zvážte možnosti. Poradíme vám, na čo sa pri výbere zrkadla do kúpeľne zamerať.

​Veľké zrkadlo môže pridať kúpeľni opticky na priestore. Zrkadlo s LED osvetlením sa zase postará o to, aby ste pri prípravách v kúpeľni mali maximálny prehľad o každom detaile tváre. Zrkadlo v ráme dodá interiéru na originalite, to bezrámové zase bude ľahšie súzniť s už zariadenou kúpeľňou. S málom miesta vám pomôže kúpeľňová galerka alebo zrkadlo s poličkou. Zo všetkého najskôr ale zvážte, aké veľké zrkadlo do kúpeľne vlastne potrebujete.

Vyberte správnu veľkosť

okrúhle zrkadloKľúčom k dokonalej kúpeľni je starostlivé zváženie proporcií. To platí o všetkých prvkoch vybavenia. Čo sa týka zrkadla, určite by ste mali chcieť také, ktoré je dostatočne veľké, aby ste sa v ňom pohodlne videli. Nemá byť ale zase veľké príliš. Najlepšie je nájsť taký kus, ktorý sa dá vycentrovať na stenu nad umývadlom. Postupujte nasledovne:

  1. Zmerajte múr, kam chcete zrkadlo umiestniť.
  2. Zmerajte šírku umývadla alebo skrinky pod ním.
  3. Pokiaľ sú na stene svietidlá, zmerajte vzdialenosť medzi osvetlením a pracovnou doskou a tiež to, koľko miesta máte medzi svietidlami na stene.

Kúpeľňové zrkadlo by nemalo byť širšie ako umývadlo. Hodí sa kúpiť také, ktoré má presne rovnakú šírku. Vďaka tomu sa vám podarí lemovať okraje zrkadla k okrajom umývadla a vytvoríte elegantnú symetriu. Pokiaľ sa vám nepáči žiadne zo zrkadiel, ktoré by takto rozmerovo sedelo, voľte skôr užší ako širší variant. Ideálne to, ktoré má šírku 70 až 80% oproti šírke umývadla či umývadlovej skrinky.

Pri zvažovaní výšky na zavesenie zrkadla myslite na tých najmenších a najvyšších, ktorí budú používať kúpeľňu. Zrkadlo by malo dosahovať minimálne 30 cm nad a pod očnú líniu každého člena domácnosti. Odporúčame tiež ponechať priestor na striekajúcu vodu z kohútika a neusadzovať teda zrkadlo až k hornej hrane umývadla. Čím vyššie bude môcť zrkadlo vo vašej kúpeľni byť, tým lepšie. Vysoké zrkadlo pomôže otvoriť priestor a poskytnúť dobré osvetlenie.

Veľké zrkadlo

Veľké zrkadlo zdôrazňuje priestor tým, že odráža viac stien a poskytuje jedinečný zážitok zo sledovania z mnohých rôznych uhlov. Môžete zapojiť aj variant viacerých zrkadiel, tá sa obvykle používa, ak máte v kúpeľni viac ako jedno umývadlo. Nebojíte sa experimentovať? Môžete zapojiť dve a viac zrkadiel aj v kúpeľni s jedným umývadlom. Pôjde o moderné riešenie, ktoré pritom nemusí strácať na funkčnosti. Môže vytvoriť príjemnú kompozíciu, ktorú je možné vylepšiť starostlivou montážou vybraných svietidiel tak, aby čo najlepšie odrážalo prirodzené svetlo.

zrkadlo s LED osvetlenímZapojte zrkadlo s osvetlením

Pravdepodobne ste už niekedy boli v kúpeľni s drsným osvetlením, ktoré vrhalo ostré línie alebo zmenilo váš vzhľad neprirodzeným spôsobom. Namiesto kúpeľne ste si skôr pripadali ako na nemocničnej sále. O dosť príjemnejším variantom sú zrkadlá so zabudovaným LED osvetlením. Vrhá svetlo priamo na vašu tvár a ponúka výber medzi neutrálnym denným svetlom alebo jasným, detailným svetlom, ktoré muži ocenia napríklad počas holenia a dámy pri nanášaní make-upu. Zameranie na detail podporíte aj kozmetickým zrkadlom s osvetlením.

Úložný priestor poskytne zrkadlová skrinka

Máte malú kúpeľňu a chcete v nej mať pekne upratané? Zrejme bojujete s každým voľným úložným miestom a starostlivo zvažujete, čo všetko nechať v kúpeľni pohodlne po ruke a čo musí zamieriť do kumbálu. Vyskladané kefky a kozmetické potreby na umývadle pôsobia často rušivo. Ak ich nemáte kam schovať, odporúčame kúpeľňové galerky, ktoré poskytnú ďalší priestor navyše. Aj tie môžu byť tiež opatrené praktickým ľad osvetlením. Prečítajte si naše tipy na vybavenie malej kúpeľne.

Zrkadlo v ráme

zrkadlo v rámeČi sa rozhodnete pre zrkadlo v ráme alebo nie, záleží len na vašom vkuse. Bezrámové zrkadlá zostávajú obľúbené čiastočne preto, že sú lacnejšie a ich dizajn nie je rušivý. Niekedy ale môžu pôsobiť v miestnosti neuceleným dojmom.

Pri zrkadlových rámoch môžete vyberať minimalistické varianty. Tie so šírkou niekoľkých centimetrov v elegantnom hladkom materiáli, ako je napríklad morené drevo. Pridajú vašej kúpeľni šmrnc a pritom nenarušia jej celistvosť. Chcete zdôrazniť dekor a detail? Zrkadlo s ozdobným rámom (v zlatej alebo bronzovej) môže urobiť veľkú službu.


Zrkadlo vyberajte vždy s citom a vzhľadom na ďalšie vybavenie kúpeľne. A aj keď to je niekedy zložité rozhodovanie, majte na pamäti, že funkčnosť by mala pri kúpeľňovom zrkadle zvíťaziť nad designom.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať zrkadlo do kúpeľne
13. 10. 2023

Ako vybrať zrkadlo do kúpeľne

Zrkadlá hrajú dôležitú úlohu pri vnímaní nás samotných. Dobre umiestnené zrkadlo môže pracovať s prirodzeným osvetlením miestnosti a so svietidlami, dokáže...

Čítať viac

Kozmetické zrkadlá do kúpeľne nie sú len pre ženy
17. 11. 2023

Kozmetické zrkadlá do kúpeľne nie sú len pre ženy

Kozmetické zrkadlo do kúpeľne je užitočným pomocníkom na presnú hygienu a starostlivosť o pleť. Umožní vám lepšie vidieť a pracovať pri rôznych úkonoch, akými...

Čítať viac

Ako múdro na úložný priestor do kúpeľne
26. 10. 2023

Ako múdro na úložný priestor do kúpeľne

Vytvorte si v kúpeľni dostatok úložného priestoru. Poradíme vám, ako múdro získať dosť odkladacieho miesta aj v malej kúpeľni. Odmenou vám bude na prvý pohľad...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024