Ako opraviť záchod, ktorý preteká

Pretekajúcu toaletu je potrebné riešiť okamžite. Len počas jednej minúty v nej zbytočne pretečie aj liter vody! Až dostanete vyúčtovanie za jej spotrebu, môže vás zaskočiť suma v rádoch tisícov. Pritom s opravou si môžete poradiť sami a nemusíte na to mať žiadne odborné znalosti. Prečítajte si náš návod na to, čo robiť, keď preteká záchod. 

Prečo preteká záchod?

Pretekanie je obvykle problémom starších splachovacích systémov alebo domácností, kde je tvrdá voda. Splachovací systém je obvykle zložený z nádržky na vodu, sifónu, ventilov, plaváka, tesnenia a ďalších komponentov. Poškodiť ich mohlo bežné opotrebenie, alebo sa to mohlo stať vplyvom znečistenia jednotlivých mechanických komponentov. Zanesenie jednotlivých dielov vodným kameňom a ďalšími usadeninami je najčastejšou príčinou zlého fungovania, ktoré následne spôsobuje pretekanie. Obvykle stačí diely vyčistiť, odvápniť a opláchnuť ich vodou zmiešanou so saponátom. 

wc kombiAko opraviť pretekajúce WC

Máte doma WC kombi s bežnou nádržkou na vodu alebo toaletu so vstavaným splachovaním? Vysvetlíme vám spôsob demontáže splachovania pri každom z nich. Najskôr si ale pripravte čistiace prostriedky, handru a skrutkovač. Ďalší postup je nasledujúci: 

1.) Vypnite ventil pre prívod vody.

2.) Spláchnutím vyprázdnite nádržku WC s vodou.

3.) Odmontujte nádržku na vodu a skontrolujte jednotlivé diely splachovania.

4.) Pokiaľ vidíte, že je tesnenie nádržky poškodené, vymeňte ho za nové. Pred cestou do obchodu si ho odfoťte a pokojne pre istotu aj celý splachovací systém.

5.) Pokiaľ je ventil poškodený, zaobstarajte si nový. Zase odporúčame nakupovať s fotkou daného komponentu.

6.) Odstráňte vodný kameň v nádržke. Nalejte do nej ideálne na celú noc ocot a nechajte ho pôsobiť. Ide o ekologický a šetrný spôsob, ktorým sa zbavíte kameňa. Typický odér bude za pár spláchnutí preč.

7.) Skontrolovaný a vyčistený splachovací systém skompletizujte a opäť zapnite ventil vody.

Demontáž splachovania 

Náš vyššie uvedený postup na to, ako opraviť pretekajúci záchod, môžete využiť, nech už doma máte akýkoľvek typ WC. Líši sa iba spôsob, akým sa do nádržky k jednotlivým komponentom splachovania dostanete.

Demontáž nádržky pri WC kombi

Zložte veko nádržky, ventilom jednoducho pootočte a splachovací systém vyberte. Dostanete sa tak k vypúšťaciemu aj napúšťaciemu ventilu WC, plaváku, tesneniu i celému priestoru vnútri. Voľným okom tiež hneď zistíte, ako ste na tom s usadeným vodným kameňom.

bidetDemontáž nádržky pri WC so vstavaným systémom

K napúšťaciemu aj vypúšťaciemu ventilu WC sa dostanete jednoducho aj tam, kde je splachovanie zabudované v stene alebo sadrokartónovej priečke. Najprv musíte zložiť krytku tlačidiel na ovládanie splachovania. Obvykle stačí na ňu zospodu zatlačiť, tým sa časť krytu odklopí a vy ju následne celú vyberiete. Pod ním sa nachádzajú okrem splachovacích páčok ďalšie dva kryty. Povoľte ich otočením poistky a následne môžete dosku vybrať. Pri väčšine modelov potom už stačí splachovadlo vycvaknúť a pod správnym uhlom vytiahnuť von. Odskrutkujte plastový kôš, pod ktorým je schované tesnenie. Jeho poškodenie je častým dôvodom pretekania. Ventily umyte saponátom s vodou.

Vyplatí sa opravovať starý záchod?

Pokiaľ máte doma WC staršieho dátumu, bude to s opravou najskôr zložitejšie. Budete mať totiž najskôr nádržku, ktorú treba celú vyskrutkovať, aby sa skrutkovacie ventily dali demontovať. V spodnej časti musíte uvoľniť skrutky, a potom, až pôjde, nadvihnúť klozet a odskrutkovať plastovú maticu, ktorá nádržku a ventil drží. Zvyčajne sa odporúča meniť ventil po 10 až 15 rokoch. Zvážte, či by nebolo rozumnejšie zaobstarať rovno celú novú toaletu.

Čo robiť, keď voda nepriteká

Môže sa stať, že budete mať pri vašej toalete opačný problém. Pokiaľ voda do nádržky nepriteká, zádrheľ bude najskôr zase v usadených nečistotách. Moderné napúšťacie ventily sú vybavené filtrom (sitkom), ktorý ich zachytáva. Zamerajte sa opäť na očistenie jednotlivých komponentov splachovania.

Pretekaniu toalety môžete jednoducho zabrániť preventívnym čistením. Jednotlivé komponenty stačí dvakrát do roka očistiť a zbaviť vodného kameňa. Vďaka tomu vám bude toaleta aj jej splachovanie slúžiť niekoľko rokov bez problémov.


Ďalšie zaujímavé články

Ako ušetriť v domácnosti za vodu
24. 8. 2022

Ako ušetriť v domácnosti za vodu

Ceny energií stúpajú a ich vývoj do budúcnosti nevyzerá lepšie. Veľa domácností premýšľa nad tým, ako efektívne využiť rodinný rozpočet a na čom by sa dalo...

Čítať viac

Ako vybrať sprchové dvere?
17. 11. 2017

Ako vybrať sprchové dvere?

Hoci majú sprchové dvere do niky (vymurované miesto) jednoduchý vzhľad, patria k dominante kúpeľne. Preto by sme ich výberu mali venovať pozornosť už na...

Čítať viac

Ako vyčistiť upchaté umývadlo
17. 5. 2023

Ako vyčistiť upchaté umývadlo

Voda z drezu alebo umývadla neodteká? Nepríjemnosť, ktorá vás zaskočí vo chvíli, keď sa vám to hodí najmenej. Inštalatéra kvôli tomu ale volať nemusíte...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
93 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„rýchle vybavenie aj doprava“

23. 11. 2023

„Veľká spokojnosť s tovarom“

4. 11. 2023

„Ústretové jednanie so zákazníkom, rýchle vybavenie objednávky- do 3 dňov, napriek obrovskej...“

25. 10. 2023

„Nakupoval som u nich prvý krát, všetko prišlo ako má “

23. 10. 2023