Čo je nika a ako ju využiť v kúpeľni

Nika je výklenok zapustený do hĺbky muriva. V dávnej minulosti sa takéto výklenky používali na umiestnenie podobizní alebo sôch. Dnes ich v interiéri nájdeme najčastejšie v kúpeľni, kde plnia svoju dekoratívnu aj praktickú funkciu. Počas plánovania novej kúpeľne nezabudnite na možnosť využitia niky. Uľahčíte si riešenie okolo sprchového kúta alebo vytvoríte dekoratívne prvky presne na mieru, ktoré navyše dodajú interiéru šmrnc.

Sprchové dvere do niky

sprcha do nikyDvere do niky sú elegantným riešením v prípade, že nechcete kupovať celý sprchovací kút. Počas rekonštrukcie kúpeľne sa v nej vytvorí výklenok – nika. Sami si vyberiete, na ktorú stranu sa budú presklené dvere otvárať. V našom sortimente nájdete jednokrídlové aj dvojkrídlové sprchové dvere do niky, ďalej zalamovacie a posuvné dvere do niky.

Jedinou nevýhodou sprchovacieho kúta v nike je to, že v nej bude menej svetla. To ale jednoducho vyriešite tým, že sem umiestnite bodové svetlá v kombinácii so svetlými dlaždicami, ktoré interiér prejasnia. Ťažko tiež budete meniť pôvodný tvar bez toho, aby ste museli búrať jednu zo strán niky. Preto si starostlivo premyslite rozmery, ktoré pre váš sprchovací kút budete potrebovať aj za niekoľko rokov.

Sprchovací kút do niky môže byť jednoducho bezbariérovým. Pri stavbe myslite na dostatočnú výšku v podlahe na inštaláciu odtoku, ktorý povedie cez odtokový žľab. Pre lepšiu predstavu toho, na čo si konkrétne dať pozor, si prečítajte náš článok venovaný realizácii sprchovacieho kúta bez vaničky.

V našej ponuke nájdete všetko vybavenie pre váš kút, sprchové batérie a hlavice aj kompletné sprchové sety.

Nika ako dekorácia kúpeľne

Výklenky v kúpeľni môžu plniť aj „len“ estetickú funkciu. Môžete nimi nahradiť klasické police - mydlo a šampón bude mať svoje miesto tam. Dodržiavať maximálny poriadok je o to dôležitejšie, všetko budete mať totiž neustále na očiach. Bežnú kozmetiku odporúčame schovať napríklad do kúpeľňovej skrinky pod umývadlo a niku si nechať len pre dizajnovo zaujímavé flakóny alebo umelecké kúsky.

Pokiaľ chcete, aby nika v kúpeľni vynikla, zamyslite sa nad využitými materiálmi. Osvedčeným variantom je kombinácia keramických obkladov v imitácii dreva a betónu. Zaujímavo na zadnej stene bude vyzerať aj obklad s drobnými kockami. Nebojte sa farebných kombinácií a mozaiky, oboje podčiarkne originálny nápad v interiéri. Nepodceňte ani zakončovacie lišty. Krásu vystavených predmetov (okrasného kvetináča alebo luxusnej kozmetiky) podčiarknete využitím LED pásikov. Tie nainštalujte na hornú časť. Dosvietiť môžete niku aj zapustenými kúpeľňovými svietidlami.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať sprchové dvere?
17. 11. 2017

Ako vybrať sprchové dvere?

Hoci majú sprchové dvere do niky (vymurované miesto) jednoduchý vzhľad, patria k dominante kúpeľne. Preto by sme ich výberu mali venovať pozornosť už na...

Čítať viac

Kúpeľňová zástena chráni podlahu pred potopou
5. 6. 2023

Kúpeľňová zástena chráni podlahu pred potopou

Kúpeľňová zástena oddeľuje sprchovací kút alebo vaňu od zvyšku kúpeľne. Jej hlavná úloha je jasná, tým je udržať zvyšok kúpeľne počas vášho sprchovania suchý...

Čítať viac

Inšpirácia na vybavenie malej kúpeľne
26. 7. 2022

Inšpirácia na vybavenie malej kúpeľne

Čaká vás zariaďovanie novej kúpeľne, ktorá má miesta tak akurát? Asi si lámete hlavu s tým, ako v malej kúpeľni usporiadať všetko tak, aby ste sa v nej...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024