Bezbariérová kúpeľňa uľahčí život seniorom a handicapovaným

Osobám so zníženou pohyblivosťou robia problémy bežné každodenné úkony. U niektorých potrebujú asistenciu, iné chcú zvládnuť sami. Podporte ich samostatnosť tak, že im zaistíte bezbariérové ​​bývanie. Vysvetlíme vám, na čo sa zamerať pri rekonštrukcii kúpeľne pre seniorov a handicapovaných.

Začnite pri dverách

Šírka všetkých dverí v domácnosti, a aj tých do kúpeľne, musí byť v bezbariérovej domácnosti väčšia. Myslite na to, že nimi musí prejsť invalidný vozík, osoba s barľami alebo dve osoby, keď jedna podopiera druhú. Preto by ich šírka mala byť aspoň 90 cm, ideálne 1 meter.

Otváranie dverí musí byť smerom von, a to preto, aby ste do nich mohli voľne vstúpiť a prípadne handicapovanej osobe pomôcť. Dvere do kúpeľne môžu mať maximálne 2 cm vysoký prah (ten ešte vozík zdolá), ideálne sú ale tie bezprahové. V neposlednom rade myslite aj na to, že zámok dverí musí byť možné odistiť aj zvonku, a to kvôli prípadnej nutnosti pomôcť.

sprchovací kút pre seniorovMajte všetko na dosah

Bezbariérová kúpeľňa musí mať vešiaky, držiaky a podporné madlá na dosah. To platí aj pre splachovače, vodovodné batérie, vypínače a zásuvky. Podľa normy to je 60 až 120 cm od podlahy. Skrinky a odkladacie plochy musia byť ľahko dosiahnuteľné a myslite aj na to, že pod ne bude chcieť človek zájsť so svojím vozíkom. Všetky hrany nábytku by mali byť zaoblené.

Praktické je ovládanie senzormi u tých zariadení, ktoré to umožňujú – napríklad na spustenie vody z kohútika alebo splachovanie. Medzi základné pomôcky pre seniorov do kúpeľne patria madlá. Myslite na to, že sa do nich bude človek opierať všetkou svojou váhou, preto je ich nosnosť obvykle 150 kg. Túto váhu ale musia zvládnuť aj steny! Sadrokartón v tomto prípade nestačí, do steny budete musieť pri rekonštrukcii zabudovať pórobetónové tvárnice.

Umývadlo aj toaleta musia mať dostatok miesta okolo

Sanitárna keramika v bezbariérovej kúpeľni má svoje špecifiká. Detailom, ktorým sa treba venovať, je hneď niekoľko. Na čo sa zamerať pri inštalácii bezbariérového záchodu a umývadla?

Toaleta

Vedľa toalety by mal pohodlne zaparkovať vozík, preto by dĺžka medzi jej čelom a múrom mala byť 70 cm. WC misa pre invalidov má byť vrátane sedátka vo výške 50 centimetrov nad podlahou, a to pre ľahšie dosadnutie aj zdvihnutie z toalety. WC sedátko je dobré opatriť mechanikou pomalého sklápania, zamedzí tak nejednému priškripnutiu prstov z nepozornosti. Po oboch stranách WC pre invalidov by nemali chýbať sklopné madlá.

Umývadlo

umývadlo pre hendikepovanýchZamerajte sa na bezbariérové ​​ergonomické umývadlo, pod ktoré sa dá pohodlne zájsť vozíkom. Sifón zabudujte do steny, aby pod umývadlom neprekážal (tzv. podomietkový sifón). Brániť nesmie ani odtoková hadica. Horná hrana umývadla by mala byť 80 cm od podlahy. Malo by mať vykrojenie, vďaka ktorému osoba ľahko siahne po vodovodnej batérii a napríklad kefke na zuby, ktorá je na ňom.

Myslite aj na dostatočný odkladací priestor na mydlo, uterák a iné hygienické potreby. Vedľa umývadla odporúčame inštalovať vodorovné madlo, ktoré môže byť pevné aj sklopné. Senior či handicapovaný sa o neho môže v prípade potreby oprieť. Zrkadlo je ideálne buď v zníženej rozhľadovej výške, alebo sklopné.

Vaňu alebo sprchovací kút

Pre bežnú kúpeľňu aj tú bezbariérovú ide o zásadné rozhodnutie. Vzhľadom k menšej náročnosti na miesto a ľahkému bezbariérovému vstupu odporúčame inštaláciu sprchového kúta, a to pri splnení niekoľkých podmienok. Pokiaľ ale pre ostatných členov domácnosti využijete skôr vaňu, aj tá môže byť vo funkčnej bezbariérovej úprave.

Sprchovací kút

Pre bezbariérovú kúpeľňu je praktická sprchová zástena walk-in, ktorá je inštalovaná na dlažbu a odtok je vyriešený kanálikom (teda bez vaničky, ktorá by mala vyšší okraj). Najmenší pôdorys sprchového kúta alebo boxu je 140x140 cm. Do sprchovacieho kúta umiestnite špeciálne sklopné sedadlo (obvyklý rozmer 50x50 cm, usadenie 50 cm nad podlahou). Nevyhnutná je ručná sprcha s pákovou batériou a termostatickou hlavicou. Vnútri kúta inštalujte vodorovné aj zvislé madlo. Povrch dlažby, na ktorý je kút inštalovaný, musí byť protišmykový.

Vaňa

Kúpeľňa pre seniorovVaňa by mala byť čiastočne zapustená, zníži sa tým jej výška pre vstup. Ide ale o zložitejší stavebný zásah, ktorý nie je v každej domácnosti možný. Dnes ale existujú na trhu aj vane, ktoré sú vybavené bočnými vodotesnými dvierkami. Také vane sú opatrené protišmykovým povrchom a praktickým sedadlom. To môže byť závesné, alebo elektrické. Vstup do nej bude opäť jednoduchší, pokiaľ bude na nej či v jej blízkosti nainštalované madlá ako opora k vani.

Držadlá do kúpeľne sú pre seniorov i handicapované nevyhnutnosťou, ich konštrukcia vzhľad kúpeľne narušiť nemusí. Vyrábajú sa v rôznych farbách a tvaroch, ktoré môžu ladiť napríklad s úchytmi na skrinkách, rebríkovým kúrením a ďalšími doplnkami.

Aj funkčná kúpeľňa sa vám bude vzhľadovo páčiť. Dnešné možnosti moderných designov pre vybavenie bezbariérových kúpeľní sú obrovské.


Eva Auerová

Eva Auerová, autorka článku

Eva je neodmyslitelnou součástí společnosti Hezká koupelna už od roku 2017. Svoji kariéru zde začala v administrativě a komunikaci s koncovými zákazníky. Dnes vede oddělení péče o zákazníky, kde se věnuje zajištění hladkého průběhu reklamací a maximální spokojenosti klientů při konzultacích zařízení koupelny. Svou odbornost a cenné zkušenosti ochotně předává novým kolegům. Klade důraz na efektivní komunikaci a pečlivou informovanost zákazníků. Ráda sleduje nové trendy v oblasti koupelnového vybavení. Podle jejích slov by koupelna měla být nejen funkční, ale i oázou klidu a relaxace.


Ďalšie zaujímavé články

Kúpeľňová zástena chráni podlahu pred potopou
5. 6. 2023

Kúpeľňová zástena chráni podlahu pred potopou

Kúpeľňová zástena oddeľuje sprchovací kút alebo vaňu od zvyšku kúpeľne. Jej hlavná úloha je jasná, tým je udržať zvyšok kúpeľne počas vášho sprchovania suchý...

Čítať viac

Asymetrická vaňa vyhrá nad problémami s priestorom
9. 6. 2021

Asymetrická vaňa vyhrá nad problémami s priestorom

Kúpeľne v našich domovoch sú rôzne. Pokiaľ má práve tá vaša menej miesta, než by ste si priali, je potrebné plánovať jej zariadenie šikovne. Malá kúpeľňa...

Čítať viac

Ako vybrať drez?
30. 9. 2018

Ako vybrať drez?

Drez by sme mohli považovať za srdce kuchynskej linky, preto jeho výberu venujeme dostatočnú pozornosť so zameraním na vlastné preferencie a potreby. No...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
100 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„S nákupom som bola veľmi spokojná, dakujem.“

16. 7. 2024

„tovar vraciam neporušený, nevyhovuje rozmermi na umiestnenie v našej kúpelni“

12. 7. 2024

„Rýchle dodanie, batéria vyzerá super“

9. 6. 2024

„Spoľahlivé a rýchle doručenie. S objednávkou som veľmi spokojna“

31. 5. 2024