Ako vybrať drezovú batériu?
Drez a vodovodné batérie plnia v kuchyni stále veľmi dôležitú funkciu. A to aj napriek tomu, že väčšina domácností dnes odkladá špinavý riad do umývačky. Pri...
Kúpou sauny investujeme nielen do svojho zdravia, jej blahodarné účinky sa prejavia na posilnenom imunitnom systéme a uvoľnenom tele, rovnako ako na psychickom upokojení. Vlastnou saunou navyše šetríme svoj čas aj peniaze spojené s dochádzaním do wellness zariadenia, kde nám môže chýbať toľko potrebné súkromie a naplnenie individuálnych požiadaviek.
Fínska sauna – klasika medzi saunami môže byť súčasťou obydlia, alebo stáť samostatne ako záhradný domček, pričom doporučený minimálny rozmer saunovacej kabíny pre jednotlivcov činí 1,4 m3. Kabína je vyrobená z odolného dreva a na vykurovanie sa používajú kachle na drevo či kachle elektrické. Súčasťou saunovacieho priestoru sú tiež kamene, ktorých polievaním dochádza k regulácii vlhkosti v saune. Nahriatie fínskej sauny na teplotu 90 – 100 °C trvá v rozmedzí 30 – 90 minút. Rozhodujúcimi faktormi sú umiestnenie sauny (vnútri alebo vonku), výkon kachlí a kvalita izolácie.
Infrasauna – infračervenú prehrievaciu kabínu je vhodné umiestniť do bytu aj malého obytného priestoru. Kabínu vyhrievajú infražiariče v presnej vlnovej dĺžke. Vyhriatie infrasauny trvá cca 5 – 10 minút. Infrasauna nevypúšťa ani horúčosť ani paru, preto ju môžete umiestniť naozaj kamkoľvek, stačí len elektrická zásuvka. V infrasaune je tiež o hodne menšie teplo, vhodná teplota na saunovanie je okolo 60 °C.
Parná sauna – tento typ sauny je priestorovo porovnateľný so saunou fínskou, rozdiel nájdeme predovšetkým vo vnútornej povrchovej úprave. Kombinujú sa keramické obklady rozdielnych farieb a tvarov, ktoré sú ladené do špecifických štýlov. V parných saunách nájdeme špeciálne dávkovacie aromapumpy a masážne sprchy, kedy relaxácia často prebieha so sprievodom hudby a svetelných efektov. Nejdôležitejšou súčasťou sauny je vyvíjač pary.
Pre fínsku saunu je typická vysoká vnútorná teplota 80 – 100 °C sprevádzaná relatívne nízkou vlhkosťou. Preto je pobyt v saune obmedzený na kratšiu dobu a odporúča sa následné schladenie ľadovou vodou. Tento typ saunovania je telesne náročný, a preto nie je vhodný pre osoby trpiace kardiovaskulárnymi chorobami, alebo tiež pri akútnych virózach. Teplo, ktoré vychádza z kachlí, zahrieva vzduch postupne, čím dochádza k postupnému prehrievaniu svalového tonusu, kedy pri následnom potení sú vylučované z tela škodliviny a nečistoty. Vôňa dreva a svetlo plápolajúceho ohňa pôsobí na psychiku blahodarnejšie než neviditeľné svetlo infražiaričov.
Teplota v infrasaune sa pohybuje medzi 30 – 50 °C rovnako tak aj percento vlhkosti, to umožňuje stráviť v kabíne bez prestávky až 45 minút. Keďže vzduch nie je skoro zahrievaný, je saunovanie vhodné aj pre osoby, ktoré zo zdravotných dôvodov nemôžu navštevovať klasickú saunu. Z dôvodu relatívne nízkej teploty nedochádza k tvorbe ozdravných látok v tele. Na druhú stranu infračervené lúče prenikajú hlboko do epidermy pokožky, ktorá teplo rozvádza a tým dochádza k intenzivnemu prehriatiu a uvoľneniu svalov.
Máte už jasno, ktorý druh sauny bude pre Vás ten pravý? Pozrite sa na ďalšie články:
Zdroje obrázkov: Pexels.com, Pixabay.com
Drez a vodovodné batérie plnia v kuchyni stále veľmi dôležitú funkciu. A to aj napriek tomu, že väčšina domácností dnes odkladá špinavý riad do umývačky. Pri...
Dnešné interiéry sa vracajú k tvarom a farbám minulých rokov. V minulosti hľadáme to, čo v našom súčasnom živote postrádame. Duch retra hneď nemusíte vtlačiť...
Stále vás doma straší stará umakartová kúpeľňa? Alebo ste kúpili starší byt na investíciu a teraz premýšľate nad jeho celkovou rekonštrukciou? Zrejme dôjdete k...
„Tovar prišiel v termíne, ako bol sľúbený. Je veľmi pekný, ako na obrázku.“
„S eshopom som komunikoval ohľadom objednávky s viacerými zástupcami a všetci odpovedali veľmi...“
„Super komunikácia. Rýchle dodanie. Objednávka cez telefón. Pani bola milá a pomohla vybrať. A...“
„S nákupom som bola veľmi spokojná, dakujem.“