Aká je ideálna výška umývadla v kúpeľni

Pri rekonštrukcii kúpeľne je dôležité dbať nielen na estetiku, ale predovšetkým na funkčnosť jednotlivých kusov vybavenia. Musíte mať miesto okolo sprchového kúta na otváranie jeho dverí, dostatok úložného priestoru a je dôležité vedieť, do akej výšky inštalovať umývadlo tak, aby ste sa pri ňom zbytočne nehrbili.

Správna výška umývadla vo vašej kúpeľni je ovplyvnená hneď niekoľkými faktormi. Záleží, aký vysokí sú jej jednotliví členovia a pokiaľ máte deti, aj na nich treba samozrejme myslieť. Záleží aj na dizajne umývadla. Odporúčaná štandardná výška je obvykle 80 – 85 cm.

Výška umývadla pre deti

dětská sanitární keramikaPokiaľ viete, že má umývadlo v kúpeľni slúžiť aj deťom, mali by ste zvážiť inštaláciu pod štandardnú výšku. Ideálnym riešením je inštalácia nižšieho detského umývadla, ktoré pre nich bude pre používanie najjednoduchšie. Pokiaľ si vzhľadom k obmedzenému priestoru v kúpeľni nemôžete dovoliť inštaláciu dvoch umývadiel, bude najľahším riešením ukotvenie jedného v štandardnej výške a deti k nemu vyskočia vďaka stupienku s protišmykovou úpravou. V takom prípade odporúčame voliť dvojumývadlo, vďaka ktorému ušetríte ráno drahocenný čas.

Riaďte sa podľa hornej hrany umývadla

Nezáleží na tom, či budete inštalovať samotné umývadlo, skrinku s umývadlom alebo umývadlo na dosku. Výška od jeho hornej hrany má byť 80 – 85 cm. Pokiaľ súčasne inštalujete aj novú nástennú alebo podomietkovú batériu, ideálna výška je pre ňu 115 cm.

Montážna výška umývadla ovplyvní zrkadlo a osvetlenie

zrcadlo s umyvadlemZrkadlo je pre väčšinu z nás neodmysliteľnou súčasťou umývadla. Býva vycentrované nad ním a dopĺňa ho obvykle osvetlenie. Zrkadlo by malo byť ešte nejakých 15 – 20 cm nad výškou najvyššieho člena domácnosti. Od hornej hrany umývadla je dobré mu nechať niekoľko centimetrov, tak sa vyhnete jemu častému poškriabaniu a nekonečnému lešteniu.

Pamätajte na to, že kúpeľňové osvetlenie pri zrkadle by malo primárne slúžiť na vašu osobnú hygienu. Pokiaľ to priestor kúpeľne potrebuje, nemáte napríklad prístup denného svetla oknom, premyslite ďalšie možné osvetlenie pre celú kúpeľňu. Prečítajte si náš článok na osvetlenie kúpeľne, kde sa tejto téme venujeme podrobnejšie.

Nepodceňte inštaláciu umývadla

Ešte skôr, než začnete kupovať inštalačný materiál, overte si, z čoho je murivo vo vašej kúpeľni. Iný bude spôsob inštalácie pri tehlových múroch, odlišný pri sadrokartónových priečkach. Podľa toho budete vyberať montážny materiál. Pokiaľ si nie ste istí, čo všetko budete pre inštaláciu potrebovať, zavolajte nám.


Eva Auerová

Eva Auerová, autorka článku

Eva je neodmyslitelnou součástí společnosti Hezká koupelna už od roku 2017. Svoji kariéru zde začala v administrativě a komunikaci s koncovými zákazníky. Dnes vede oddělení péče o zákazníky, kde se věnuje zajištění hladkého průběhu reklamací a maximální spokojenosti klientů při konzultacích zařízení koupelny. Svou odbornost a cenné zkušenosti ochotně předává novým kolegům. Klade důraz na efektivní komunikaci a pečlivou informovanost zákazníků. Ráda sleduje nové trendy v oblasti koupelnového vybavení. Podle jejích slov by koupelna měla být nejen funkční, ale i oázou klidu a relaxace.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať umývadlo?
29. 7. 2018

Ako vybrať umývadlo?

Výber umyvadla určuje atmosféru kúpeľne – existujú umývadlá v tradičnom tvare, retro, rustikálne, moderné či ďalšie dizajnové kúsky. Umývadlá sa však nelíšia...

Čítať viac

Inšpirácia na vybavenie malej kúpeľne
26. 7. 2022

Inšpirácia na vybavenie malej kúpeľne

Čaká vás zariaďovanie novej kúpeľne, ktorá má miesta tak akurát? Asi si lámete hlavu s tým, ako v malej kúpeľni usporiadať všetko tak, aby ste sa v nej...

Čítať viac

Ako opraviť prasknuté umývadlo
25. 7. 2023

Ako opraviť prasknuté umývadlo

Keramické umývadlá sú dnes z vysoko kvalitných materiálov. Sú veľmi odolné voči škrabancom aj oderom. Aj tak sa niekedy môže stať, že vám z ruky vypadne...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
100 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„S nákupom som bola veľmi spokojná, dakujem.“

16. 7. 2024

„tovar vraciam neporušený, nevyhovuje rozmermi na umiestnenie v našej kúpelni“

12. 7. 2024

„Rýchle dodanie, batéria vyzerá super“

9. 6. 2024

„Spoľahlivé a rýchle doručenie. S objednávkou som veľmi spokojna“

31. 5. 2024