Ako vybrať toaletnú dosku + SÚŤAŽ!

Pri stavbe alebo rekonštrukcii obvykle diskutujete pri výbere dominantnejších prvkov domácnosti. V prípade kúpeľne to býva umývadlo, sprchovací kút alebo vaňa. Na toaletu sa často zabúda, ale tá je nemenej dôležitá a WC sedadlo je jeho nemenej dôležitou súčasťou.

Vďaka nasledujúcim radám vám ušetríme veľa času pri otázke, ako vybrať záchodovú dosku. Ešte predtým, než sa pre ňu rozhodnete do predajne alebo na e-shop, venujte sa starostlivo rozmerom, ktoré vaša toaletná misa má. Neexistuje totiž nič také ako univerzálny rozmer WC sedadla na všetky typy záchodov. 

WC sedadlo s potlačouPred samotným nákupom sa zamerajte na tieto najdôležitejšie rozmery:

  • vzdialenosť otvorov na uchytenie WC sedadla k záchodovej mise,

  • vzdialenosť od skrutiek k okraju sedadla (vonkajšia dĺžka),

  • vonkajšia šírka sedadla.

Pre istotu si premerajte tiež vnútornú dĺžku a šírku toalety!

Dôležité je, aby záchodové sedadlo dizajnovo ladilo a bolo v harmónii s vašou kúpeľňou. Tým nemyslíme, že sa máte uchýliť jednoducho k bielej – ktorou teda nikdy nič nepokazíte. Skôr si premyslite, aké materiály v kúpeľni máte a aké vzory či línie v nej nachádzate. Ak máte malé deti, idú samozrejme tieto pravidlá stranou, deti milujú farby a veselé obrázky, a proti ich bláznivým nápadom sa len ťažko bojuje :-)

Aký materiál zvoliť?

  • plastové WC sedadlá patria k tým najekonomickejším variantom, ich kvalita a životnosť je o niečo nižšia než u iných materiálov. Pokiaľ sú ľahké a tenké, ľahko môžu prasknúť,

  • duroplast je stabilnejší a ťažší, na tieto účely je taktiež vybavený vhodnou antibakteriálnou úpravou,

  • polyresin je vzhľadovo elegantný a navyše veľmi odolný materiál,

  • polypropylén je tiež odolný voči poškodeniu a navyše nechladí,

  • drevovláknité dosky z MFD sú ďalším materiálom, z ktorého sa dosky vyrábajú. Ide o dosky spojené lepidlom a potiahnuté špeciálnou fóliou, ktorá na tieto účely spĺňa všetky hygienické požiadavky.

Mechanika sklápaniaSedadlo s potlačou EISL

Spomaľovacie WC sedadlo (tzv. softclose) sa vyznačuje bezpečnostným systémom, ktorý zabráni prudkému spadnutiu dosky na keramickú misu, namiesto toho na ňu hladko dosadne.

Klasické sklápanie také výhody nemá, doma musia byť všetci šetrnejší a opatrnejší, zvlášť u menších detí je potrebné dať pozor, aby nedošlo k úrazom.

Špeciálne WC sedadlá pre deti aj hendikepovaných

Detské sedadlá – jednoducho ich umiestnite na klasickú dosku pre dospelých. Detské sedadlo má menší otvor, takže sa nemusíte vy ani vaše dieťa báť, že spadne do toalety.

Dosky pre hendikepovaných – sú vybavené špeciálnymi spevnenými kovovými kĺbmi, riešením môžu byť aj dosky s prerušeným oblúkom, ktoré majú tvar podkovy. Tieto sedadlá sa používajú na celom svete najmä kvôli vyššej hygiene.

Sedadlá pre seniorov – pre nich existuje nadstavec na WC, ktorý zvyšuje dosadaciu plochu toaletnej misy, teda pomáha seniorom a osobám so zníženou pohyblivosťou pohodlnejšie vstať zo záchodu. Pri obstaraní toalety pre seniorov či invalidov myslite aj na prípadné vybavenie špeciálnymi držadlami, ktoré slúžia ako opora.

Tipy navyše!

Samočistiace záchodové dosky – tie iste poznáte napríklad z návštevy letiskových hál. Fungujú na princípe otáčania sa dosky cez čistiacu jednotku. Tá ju vydezinfikuje a poskytuje tak vysoký hygienický štandard všetkým, ktorí ju používajú. A čo je na tom tiež fajn? Že je to bez práce.

Bidetové sedadlá – ponúkajú všetky funkcie spŕšky rovnako ako samostatný bidet. Ponúkajú možnosť regulácie dýz, tlaku aj teploty vody. Dodatočnou funkciou môže byť aj vyhrievanie sedadla alebo teplovzdušné sušenie, a dokonca aj elegantné diaľkové ovládanie. Ide o finančne nákladný variant pre náročných spotrebiteľov.

A teraz už sľubovaná súťaž!

V nasledujúcej súťaži môžete vyhrať klozetové sedadlo s potlačou podľa vášho výberu zo sortimentu nášho e-shopu v hodnote až 40 €. Stačí nám napísať aspoň tri značky WC dosiek, ktoré v našom sortimente nájdete. My zo správnych odpovedí vyberieme jedného z vás! Kompletné podmienky súťaže môžete nájsť tu

Správne odpovede spolu s vašim celým menom zasielajte na emailovú adresu info@krasnakupelna.sk najneskôr do 31. 5. 2021. Ako predmet uveďte heslo „Súťaž“. Prajeme veľa šťastia!


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať umývadlo?
29. 7. 2018

Ako vybrať umývadlo?

Výber umyvadla určuje atmosféru kúpeľne – existujú umývadlá v tradičnom tvare, retro, rustikálne, moderné či ďalšie dizajnové kúsky. Umývadlá sa však nelíšia...

Čítať viac

Ako vybrať infrasaunu? Kľúčom je zvoliť správny typ infražiariča!
29. 7. 2018

Ako vybrať infrasaunu? Kľúčom je zvoliť správny typ infražiariča!

O benefitoch infračerveného žiarenia dnes už nie je pochýb. Má pozitívny vplyv na zdravie i psychickú pohodu. Ak ste sa aj vy rozhodli prispieť k budovaniu...

Čítať viac

Ako vybrať saunu? Prečítajte si, čo všetko je potrebné vedieť pred nákupom
28. 7. 2018

Ako vybrať saunu? Prečítajte si, čo všetko je potrebné vedieť pred nákupom

Aby sme našli pre vaše potreby ten najvhodnejší variant, je potrebné zvážiť, akým veľkým priestorom pre saunu disponujeme, aká výška teploty je pre nás ideálna...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
95 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Seriozne jednanie.Spoľahlivý.“

20. 12. 2022

„Tovar bol expedovany velmi rychlo. Az prekvapivo rychlo. Ocakavam, ze tovar, ktory je skladom, ma...“

23. 11. 2022

„Nakupovala som už druhýkrát, nakoľko som veľmi spokojná s tovarom. Obchod odporúčam.“

21. 9. 2022

„Rýchly obchod, vzorne zabalené, podrobné informácie v maili.“

27. 7. 2022