Ako vybrať toaletnú dosku

Pri stavbe alebo rekonštrukcii obvykle diskutujete pri výbere dominantnejších prvkov domácnosti. V prípade kúpeľne to býva umývadlo, sprchovací kút alebo vaňa. Na toaletu sa často zabúda, ale tá je nemenej dôležitá a WC sedadlo je jeho nemenej dôležitou súčasťou.

Vďaka nasledujúcim radám vám ušetríme veľa času pri otázke, ako vybrať záchodovú dosku. Ešte predtým, než sa pre ňu rozhodnete do predajne alebo na e-shop, venujte sa starostlivo rozmerom, ktoré vaša toaletná misa má. Neexistuje totiž nič také ako univerzálny rozmer WC sedadla na všetky typy záchodov. 

WC sedadlo s potlačouPred samotným nákupom sa zamerajte na tieto najdôležitejšie rozmery:

  • vzdialenosť otvorov na uchytenie WC sedadla k záchodovej mise,
  • vzdialenosť od skrutiek k okraju sedadla (vonkajšia dĺžka),
  • vonkajšia šírka sedadla.

Pre istotu si premerajte tiež vnútornú dĺžku a šírku toalety!

Dôležité je, aby záchodové sedadlo dizajnovo ladilo a bolo v harmónii s vašou kúpeľňou. Tým nemyslíme, že sa máte uchýliť jednoducho k bielej – ktorou teda nikdy nič nepokazíte. Skôr si premyslite, aké materiály v kúpeľni máte a aké vzory či línie v nej nachádzate. Ak máte malé deti, idú samozrejme tieto pravidlá stranou, deti milujú farby a veselé obrázky, a proti ich bláznivým nápadom sa len ťažko bojuje :-)

Aký materiál zvoliť?

  • plastové WC sedadlá patria k tým najekonomickejším variantom, ich kvalita a životnosť je o niečo nižšia než u iných materiálov. Pokiaľ sú ľahké a tenké, ľahko môžu prasknúť,
  • duroplast je stabilnejší a ťažší, na tieto účely je taktiež vybavený vhodnou antibakteriálnou úpravou,
  • polyresin je vzhľadovo elegantný a navyše veľmi odolný materiál,
  • polypropylén je tiež odolný voči poškodeniu a navyše nechladí,
  • drevovláknité dosky z MFD sú ďalším materiálom, z ktorého sa dosky vyrábajú. Ide o dosky spojené lepidlom a potiahnuté špeciálnou fóliou, ktorá na tieto účely spĺňa všetky hygienické požiadavky.

Mechanika sklápaniaSedadlo s potlačou EISL

Spomaľovacie WC sedadlo (tzv. softclose) sa vyznačuje bezpečnostným systémom, ktorý zabráni prudkému spadnutiu dosky na keramickú misu, namiesto toho na ňu hladko dosadne.

Klasické sklápanie také výhody nemá, doma musia byť všetci šetrnejší a opatrnejší, zvlášť u menších detí je potrebné dať pozor, aby nedošlo k úrazom.

Špeciálne WC sedadlá pre deti aj hendikepovaných

Detské sedadlá – jednoducho ich umiestnite na klasickú dosku pre dospelých. Detské sedadlo má menší otvor, takže sa nemusíte vy ani vaše dieťa báť, že spadne do toalety.

Dosky pre hendikepovaných – sú vybavené špeciálnymi spevnenými kovovými kĺbmi, riešením môžu byť aj dosky s prerušeným oblúkom, ktoré majú tvar podkovy. Tieto sedadlá sa používajú na celom svete najmä kvôli vyššej hygiene.

Sedadlá pre seniorov – pre nich existuje nadstavec na WC, ktorý zvyšuje dosadaciu plochu toaletnej misy, teda pomáha seniorom a osobám so zníženou pohyblivosťou pohodlnejšie vstať zo záchodu. Pri obstaraní toalety pre seniorov či invalidov myslite aj na prípadné vybavenie špeciálnymi držadlami, ktoré slúžia ako opora.

Tipy navyše!

Samočistiace záchodové dosky – tie iste poznáte napríklad z návštevy letiskových hál. Fungujú na princípe otáčania sa dosky cez čistiacu jednotku. Tá ju vydezinfikuje a poskytuje tak vysoký hygienický štandard všetkým, ktorí ju používajú. A čo je na tom tiež fajn? Že je to bez práce.

Bidetové sedadlá – ponúkajú všetky funkcie spŕšky rovnako ako samostatný bidet. Ponúkajú možnosť regulácie dýz, tlaku aj teploty vody. Dodatočnou funkciou môže byť aj vyhrievanie sedadla alebo teplovzdušné sušenie, a dokonca aj elegantné diaľkové ovládanie. Ide o finančne nákladný variant pre náročných spotrebiteľov.


Ďalšie zaujímavé články

Inšpirácie pre zariadenie malé toalety
3. 11. 2023

Inšpirácie pre zariadenie malé toalety

Inteligentné zariadenie malej toalety je výzva, ktorej sa báť nemusíte. S trochou plánovania a kreativity môžete vytvoriť 100% funkčný a zároveň štýlový...

Čítať viac

Kúpeľňa pre deti
22. 11. 2023

Kúpeľňa pre deti

Kúpeľňa, v ktorej deti začínajú a končia svoj deň, by mala byť hravá, praktická a hlavne bezpečná. Ako sa zároveň vysporiadať s detským vyčíňaním tak, abyste...

Čítať viac

Ako na výmenu vodovodnej batérie
21. 9. 2023

Ako na výmenu vodovodnej batérie

Výmena vodovodnej batérie je relatívne jednoduchá práca, ktorú zvládnete sami. Či už sa chystáte inštalovať novú drezovú, umývadlovú alebo sprchovú batériu,...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
97 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Ústretová komunikácia, odborné poradenstvo.“

16. 4. 2024

„Rýchle dodanie a komunikativnosť“

26. 3. 2024

„Odporučam vsetkym Radosť nakupovať“

13. 3. 2024

„veľmi rýchle dodanie, výrobky presne podľa popisu a kvalitné“

10. 3. 2024