Ako vybrať toaletnú dosku

Pri stavbe alebo rekonštrukcii obvykle diskutujete pri výbere dominantnejších prvkov domácnosti. V prípade kúpeľne to býva umývadlo, sprchovací kút alebo vaňa. Na toaletu sa často zabúda, ale tá je nemenej dôležitá a WC sedadlo je jeho nemenej dôležitou súčasťou.

Vďaka nasledujúcim radám vám ušetríme veľa času pri otázke, ako vybrať záchodovú dosku. Ešte predtým, než sa pre ňu rozhodnete do predajne alebo na e-shop, venujte sa starostlivo rozmerom, ktoré vaša toaletná misa má. Neexistuje totiž nič také ako univerzálny rozmer WC sedadla na všetky typy záchodov. 

WC sedadlo s potlačouPred samotným nákupom sa zamerajte na tieto najdôležitejšie rozmery:

  • vzdialenosť otvorov na uchytenie WC sedadla k záchodovej mise,
  • vzdialenosť od skrutiek k okraju sedadla (vonkajšia dĺžka),
  • vonkajšia šírka sedadla.

Pre istotu si premerajte tiež vnútornú dĺžku a šírku toalety!

Dôležité je, aby záchodové sedadlo dizajnovo ladilo a bolo v harmónii s vašou kúpeľňou. Tým nemyslíme, že sa máte uchýliť jednoducho k bielej – ktorou teda nikdy nič nepokazíte. Skôr si premyslite, aké materiály v kúpeľni máte a aké vzory či línie v nej nachádzate. Ak máte malé deti, idú samozrejme tieto pravidlá stranou, deti milujú farby a veselé obrázky, a proti ich bláznivým nápadom sa len ťažko bojuje :-)

Aký materiál zvoliť?

  • plastové WC sedadlá patria k tým najekonomickejším variantom, ich kvalita a životnosť je o niečo nižšia než u iných materiálov. Pokiaľ sú ľahké a tenké, ľahko môžu prasknúť,
  • duroplast je stabilnejší a ťažší, na tieto účely je taktiež vybavený vhodnou antibakteriálnou úpravou,
  • polyresin je vzhľadovo elegantný a navyše veľmi odolný materiál,
  • polypropylén je tiež odolný voči poškodeniu a navyše nechladí,
  • drevovláknité dosky z MFD sú ďalším materiálom, z ktorého sa dosky vyrábajú. Ide o dosky spojené lepidlom a potiahnuté špeciálnou fóliou, ktorá na tieto účely spĺňa všetky hygienické požiadavky.

Mechanika sklápaniaSedadlo s potlačou EISL

Spomaľovacie WC sedadlo (tzv. softclose) sa vyznačuje bezpečnostným systémom, ktorý zabráni prudkému spadnutiu dosky na keramickú misu, namiesto toho na ňu hladko dosadne.

Klasické sklápanie také výhody nemá, doma musia byť všetci šetrnejší a opatrnejší, zvlášť u menších detí je potrebné dať pozor, aby nedošlo k úrazom.

Špeciálne WC sedadlá pre deti aj hendikepovaných

Detské sedadlá – jednoducho ich umiestnite na klasickú dosku pre dospelých. Detské sedadlo má menší otvor, takže sa nemusíte vy ani vaše dieťa báť, že spadne do toalety.

Dosky pre hendikepovaných – sú vybavené špeciálnymi spevnenými kovovými kĺbmi, riešením môžu byť aj dosky s prerušeným oblúkom, ktoré majú tvar podkovy. Tieto sedadlá sa používajú na celom svete najmä kvôli vyššej hygiene.

Sedadlá pre seniorov – pre nich existuje nadstavec na WC, ktorý zvyšuje dosadaciu plochu toaletnej misy, teda pomáha seniorom a osobám so zníženou pohyblivosťou pohodlnejšie vstať zo záchodu. Pri obstaraní toalety pre seniorov či invalidov myslite aj na prípadné vybavenie špeciálnymi držadlami, ktoré slúžia ako opora.

Tipy navyše!

Samočistiace záchodové dosky – tie iste poznáte napríklad z návštevy letiskových hál. Fungujú na princípe otáčania sa dosky cez čistiacu jednotku. Tá ju vydezinfikuje a poskytuje tak vysoký hygienický štandard všetkým, ktorí ju používajú. A čo je na tom tiež fajn? Že je to bez práce.

Bidetové sedadlá – ponúkajú všetky funkcie spŕšky rovnako ako samostatný bidet. Ponúkajú možnosť regulácie dýz, tlaku aj teploty vody. Dodatočnou funkciou môže byť aj vyhrievanie sedadla alebo teplovzdušné sušenie, a dokonca aj elegantné diaľkové ovládanie. Ide o finančne nákladný variant pre náročných spotrebiteľov.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať nábytok do kúpeľne?
3. 9. 2018

Ako vybrať nábytok do kúpeľne?

Kúpeľňa je jedno z miest v domácnosti, kde sa príliš nezdržujeme. Možno preto nebýva tento priestor tak rozľahlý. O to efektívnejšie by sme ho však mali...

Čítať viac

Údržba hydromasážnej vane
9. 9. 2016

Údržba hydromasážnej vane

Zakúpili ste u nás hydromasážnu vaňu? Prečítajte si, akým spôsobom o ňu čo najlepšie starať a udržiavať ju v čistote. Ako na čistenie a ošetrovanie...

Čítať viac

Ako funguje bojler
31. 10. 2023

Ako funguje bojler

Bojler na ohrev vody je bežným zariadením v domácnosti ktorému často nevenujeme takmer žiadnu pozornosť. Vďaka bojlerom však môžeme vykonávať bežné...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
91 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„rýchle vybavenie aj doprava“

23. 11. 2023

„Veľká spokojnosť s tovarom“

4. 11. 2023

„Ústretové jednanie so zákazníkom, rýchle vybavenie objednávky- do 3 dňov, napriek obrovskej...“

25. 10. 2023

„Nakupoval som u nich prvý krát, všetko prišlo ako má “

23. 10. 2023