Ako na rekonštrukciu kúpeľne a na čo dať pozor

Rozhodli ste sa pre rekonštrukciu kúpeľne? Je potrebné si všetko dobre premyslieť a naplánovať. Zvážili ste starostlivo farby, materiály a sanitu?

Sprcha alebo vaňa?

Ideálnym variantom je, ak si môžete v kúpeľni dovoliť oboje. Obvyklejšie však je, že sa budete musieť rozhodnúť pre Sprcha alebo vaňajedno alebo druhé. Sprchovací kút ušetrí veľa miesta a je tiež šetrnejším variantom, čo sa týka spotreby vody. V prípade sprchy odporúčame najčastejšie zvoliť ručnú aj hlavovú sprchu pre variabilnejšie využitie. Vaňa je vhodnejšia pre rodiny s malými deťmi a pokiaľ ju vybavíte praktickou vaňovou zástenou, získa aj funkciu sprchy. Ak máte naozaj veľkorysý priestor kúpeľne, skutočný pôžitok z kúpeľa získate vďaka voľne stojacej vani.

WC samostatne?

Tu je otázka tiež jasná. Je opäť na vás, či bude toaleta súčasťou kúpeľne alebo nie. Pre prevádzku väčšej domácnosti ide o trochu nepraktické riešenie, zároveň to ale, samozrejme, nejde inak, pokiaľ nie je priestor nazvyš. Odporúčame vám skonzultovať toto rozhodnutie s odborníkom, ktorý môže prísť na šikovné riešenie. 

Batérie alebo kohútiky?

Pri umývaní rúk aj sprchovaní oceníte ovládaciu páku vodovodnej batérie, ktorou možno prúd vody prerušiť bez nutnosti nového nastavovania teploty. Vďaka tomu ušetríte výrazne v spotrebe vody v porovnaní s klasickými kohútikmi. Príjemnú teplotu vody udrží dlhšie akrylátová vaňa. Vyhnete sa dopúšťaniu teplej vody, a tým opäť jej vyššej spotrebe.

Inštalačný materiál 

Počas rekonštrukcie kúpeľne sa nezaobídete bez kvalitného inštalačného materiálu, ktorý býva často chybne podceňovaný. Silikón do kúpeľne, tmely, tesniaci materiál a ďalšie komponenty sú to, čo rozhoduje o bezproblémovom fungovaní aj po mnoho ďalších rokov. Vyberajte ich preto tiež starostlivo.

Pri kombinácii vybaveníWC samostatne?

Je dobré nechať si najprv od inštalatéra vyviesť odpad a následne vyberať potrebný nábytok. Ak sa totiž stane, že odpad nebude presne sedieť, budete musieť zvoliť nábytok na mieru, a to je zložitejší aj finančne náročnejší variant.

Akú zvoliť podlahu a steny?

Chystáte sa na rekonštrukciu naozaj od podlahy? Dlažba nie je jediným riešením. Nebojte sa ani vinylovej podlahy alebo laminátovej či drevenej krytiny. Zvážte najprv, aké nároky na podlahu máte. Samozrejmosťou by malo byť, aby bola: trvanlivá, vodoodolná, ľahko udržiavateľná, bezsklzová a v neposlednom rade teplá. Zamyslite sa nad tým, či by nebolo vhodné pod ňou umiestniť podlahové kúrenie. Zručnejší kutilovia zvládnu inštaláciu sami.

Podlaha by zároveň mala dokonale ladiť s vami zvoleným nábytkom v kúpeľni a tiež s obkladmi. Ani tu nemusíte zúžiť výber na klasické dlaždičky, vinylové tapety sú originálnym a zároveň praktickým riešením. Sú totiž umývateľné a zároveň oderuvzdorné, preto sú vhodné napríklad aj za kuchynskú linku alebo práve do kúpeľne. Veľkou výhodou je aj široké množstvo motívov, medzi ktorými si určite vyberiete.  

Na rekonštrukcii nešetrite

Rekonštrukcia kúpeľne je časovo aj finančne náročnou záležitosťou. Napriek tomu odporúčame na vybavení nešetriť a neuspokojiť sa s tým najlacnejším riešením. Ak nemáte dostatočnú finančnú rezervu, alebo vás čaká úprava viacerých izieb či rovno celého bytu, či domu, skúste zvážiť možnosť hypotéky na rekonštrukciu.

Aby sme sa vrátili k pôvodnej téme – odporúčame vyberať sanitu a nábytok vždy z jedného radu. Jednotlivé komponenty do seba budú skvele zapadať a zároveň sa vyhnete rozdielom vo farbách, pretože aj jednoduchá biela farba je pre každú značku odlišná. 


Potrebujete poradiť s výberom toalety, vane, alebo si nie ste istí niečím iným? Ak ste nenašli odpoveď v našich ďalších článkoch, neváhajte sa na nás obrátiť!

TIP: Uľahčite si rekonštrukciu kúpeľne a oslovte priamo odborníkov na rekonštrukcie.


Ďalšie zaujímavé články

 Ako odstrániť vodný kameň z WC?
21. 4. 2022

Ako odstrániť vodný kameň z WC?

Bojujete doma s vodným kameňom? Pokiaľ sa usadzuje vo vašej varnej kanvici, alebo na skle sprchovacieho kúta, pravdepodobne ho nájdete aj v toaletnej mise...

Čítať viac

Ako vybrať vodovodnú batériu?
3. 9. 2018

Ako vybrať vodovodnú batériu?

Pri rekonštrukcii alebo novej realizácii kúpeľne či kuchyne sa rieši okrem iného obstaranie vodovodnej batérie. Podľa toho, kde bude batéria umiestnená, sa...

Čítať viac

Osvetlenie kúpeľne
2. 1. 2018

Osvetlenie kúpeľne

Svetlo v kúpeľni býva opomínanou záležitosťou! Aby ste sa v kúpeľni cítili príjemne, máme tu pár zaujímavých tipov na osvetlenie kúpeľne. Správne...

Čítať viac

Overené zákazníkmi
Overené zákazníkmi
100 %
zákazníkov nás odporúča
Viac recenzií

„Rýchly obchod, vzorne zabalené, podrobné informácie v maili.“

27. 7. 2022

„Všetko bolo úplne v poriadku, s radosťou nakúpim aj nabudúce.“

13. 6. 2022

„rýchla doprava ochotný personál“

15. 4. 2022

„Keďže som nemusel komunikovať s predajcom tak to nemôžem hodnotiť ale dávam 5/5 pre tento obchod.“

26. 3. 2022